Aiškėja, kad Švanys Kaliningrado srityje dukterį laikė pasibaisėtinomis sąlygomis – alkaną ir apleistoje sodyboje be grindų. Tik pasisamdžiusi privatų advokatą Karaliaučiaus srityje motina sužinojo, kur tėvas laiko dukterį – visai kitoje vietoje nei deklaravo įsigijęs nekilnojamąjį turtą.
Algirdas Švanys, prieš pusantros savaitės pagrobęs ir į Kaliningrado sritį Skirvytės upe išplukdęs savo vos 9 mėnesių dukterį, ją laikė apleistoje sodyboje Slavsko gyvenvietėje, vos už 20 kilometrų nuo Lietuvos pasienyje esančios Panemunės.
„Iš advokato žodžių galime susidaryti įspūdį, kad ten baisi landynė. Be grindų, tokia tikrai netinkama vieta, juo labiau netinkama gyventi ir laikyti vaikui“, – aiškino generalinė konsulė Kaliningrade Aušra Černevičienė.
Aiškėja, kad prieš pagrobimą motinos krūtimi maitintai mergaitei pas tėvą trūko maisto – taip tvirtina mergaitės teta, motinos sesuo Monika. Kaliningrado žiniasklaida jau rašo, kad jis, būdamas veganas, ir 9 mėnesių dukterį maitino daržovėmis.
„Mergaitė buvo stipriai peralkusi. Vaikas emociškai buvo labai sustingęs. Iš vaiko elgesio galima spręsti, kad visą tą laiką buvo didžiulis neprivalgymas, nes mergaitė griebia viską ir kišą į burną iš karto, kad kuo daugiau suvalgytų vienu metu“, – pasakojo mergaitės teta Monika.
Rado teisininką ir Kaliningrade
Lietuvos ir Rusijos pilietybę turintis Algirdas Švanys su mergaitės motina nebuvo susituokę, gyveno atskirai ir teismas jam leido su dukterimi matytis tik savaitgaliais. Iškart po dukters pagrobimo, motina pasisamdė ne tik advokatą Lietuvoje, bet ir kreipėsi į Kaliningrado srityje dirbantį teisininką, kad šis padėtų bendrauti su Rusijos institucijomis.
Šis kreipėsi į Rusijos vaiko teises prašydamas mamai susitikimo su vaiku, taip pat įteikė skundą, kad vaikas yra prižiūrimas netinkamomis sąlygomis. Antradienį su Švaniu susitiko teisininkas ir Kaliningrado vaiko teisių tarnybos darbuotojas.
„Buvo išvežtas tėvas su vaikeliu į atokiau nuo tos vietovės, kurioje gyveno, į Vaiko teisių kontrolieriaus įstaigą. Joje buvo apklausiamas tėvas. Tuo metu tėvas buvo įtikintas, kad vaikeliui reikalingas maitinimas. Motina buvo šalia patalpoje. Tokiu būdu perimtas vaikas iš tėvo ir atiduotas motinai“, – teigė A. Černevičienė.
Mergaitės motina ir senelis atvyko į Kaliningrado sritį pirmadienio pavakarę, apsistojo Lietuvos konsulate, o antradienio rytą jau išskubėjo į susitikimą su dukterimi Rusijos vaiko teisių tarnybos patalpose. Vos paėmusi į rankas dukterį, moteris su advokatu nusprendė bėgti.
„Tada įvyko lemtingas sprendimas advokato, kuris pasinaudojo susidariusia situacija, pasiėmė mamą su vaikeliu ir išvežė į saugią vietą. Vaikelis su mama buvo pristatyti į konsulatą, o toliau jau mes darėme žingsnius, kad vaikelis su mama greičiau pasiektų Lietuvą“, – sakė generalinė konsulė.
„Visų institucijų buvo puikus koordinuotas, profesionalus dalykiškas darbas. Nuo pirmos dienos, kai mergaitė buvo pagrobta, koordinuojant, dalinantis atsakomybėm, nuolat teikiant pagalbą mamai, po to ją lydint“, – pridūrė užsienio reikalų viceministras Jonas Survila.
Prabilo Švanio tėvas
Net ir Algirdo Švanio tėvas Vytautas tvirtina, kad anūkei geriau bus pas motiną, o sūnaus įvykdytą pagrobimą smerkia.
„Man atrodo, pas mamą geriau vis tik, dar mažas vaikas. Nepritariam mes jo veiksmams tokiems. Susigadino gyvenimą, ką padarysi, niekas kitas nekaltas“, – sakė mergaitės senelis Vytautas Švanys.
Pasienyje motiną su kūdikiu Rusijos pasieniečiai užlaikė, tačiau patikrinę dokumentus praleido.
„Nebuvo daug prielaidų galvoti, kad bus paprasta šita operacija. Turbūt ir dabar negalėčiau patvirtinti, kad tą valstybę galėtume vertinti kitaip. Bet šis atvejis išsisprendė sėkmingai, yra bendra visų institucijų pergalė“, – aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Aiškėja, kad prieš pagrobdamas dukterį Švanys sugebėjo jai pagaminti Lietuvos kelionės dokumentą. Pasak vidaus reikalų ministrės, tokią tvarką, kai nesusituokęs vaiko tėvas gali pagaminti vaikui pasą ar tapatybės kortelę, reikia keisti.
„Iš tikrųjų, matome spragas, kai tėvai nėra susituokę, yra vienas reglamentavimas. Tėvai nesusituokę ir jie nebebūna kartu šeimoje, būna kitas reglamentavimas, o vėliau skyrybos. Mes tą klausimą nagrinėjame, institucijos žiūri reglamentavimo trūkumus ir pateiks sprendimus ateičiai, kad tokios situacijos būtų atidžiai vertinamos ir tokie dalykai nepasikartotų“, – sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Dukrą į Rusiją pagrobusiam tėvui teismas skyrė suėmimą už akių, jam Lietuvoje gresia iki 2 metų nelaisvės už vaiko pagrobimą. Iki 2 metų belangė gresia ir už neteisėtą sienos kirtimą.
Daugiau detalių ieškokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.