Virtuali geografijos pamoka Marijampolėje. Prasidėjus užsiėmimui mokiniai pradeda dalintis piešiniu su mokytoja. Tiesa, vaikai braižo ne užsienio valstybių sienų kontūrus, o vyriškus lytinius organus. Mokytoja mėgina palaikyti tvarką, tačiau kietais drąsuoliais pasijutusiems mokiniams, regis, nė motais ir pamoka, ir bendraklasių susikaupimas:
„Kiaušus prieš akis kabančius. Tai ką Jūs, mokytoja. Laba rytas. Kas čia vyksta.“
„Pirma F klasė laukit užduočių, kokias reikės atlikti.“
Netrukus pasipila ir įžeidinėjimai:
„Aš turiu klausimą? Mokytoja, ar ta spinta tokia sena kaip Jūs? 2 karus nugyvenusi.“
Tai nėra vienintelis pavyzdys. Kitoje virtualioje pamokoje dalinamasi atvira sekso scena iš interneto platybių. Tiesa, ne visada aišku, kas transliuoja nepadorius vaizdus. Mat jei virtuali klasė nėra gerai apsaugota, prie jos gali prisijungti bet kas, ne tik mokiniai, bet ir pašaliniai asmenys:
„Tai kas čia tavo per draugas, čia tu jau pasikvietei. Man visai nemalonu žiūrėti į tai, traktorių tavo, tavo draugus.“
Ir tai dar ne pabaiga. Pasirodo, dalis įsijautusių mokinių nesidrovi mokytoją iškeikti ir asmenine žinute, kad tik ši virtualia pamoka esą netrukdytų miego:
„Kam rašai N raides, kas tau yra. Ką mums padaryti, kad miegojom. Miegas yra svarbiau negu ta jūsų pamoka.“
„Sekame informaciją, kas vyksta bendravimo kambariuose, feisbuke. Ir tikrinau jūsų minimą situaciją skaičiau, žiūrėjau vakar. Šita situacija yra viena iš daugelio. Daug yra neatskleistų. Daug kartų kartojame kiekvieną kartą, kad mokytojai kasdien patiria tą psichologinį smurtą“, – sako mokytojų profsąjungos vadovas Egidijus Milešinas.
„Situacija yra tikrai liūdna. Mes gauname labai daug pranešimų, video žinučių ir atvejų, kai būtent moksleiviai užsiima patyčiomis ir tas pamokas paverčiame labai sudėtingu procesu. Ir labai liūdna, kad kai kuriems moksleiviams trūksta sąmoningumo“, – pasakoja Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė Sara Aškinytė.
Profsąjungos siūlo griežčiau bausti tėvus, kai jų atžalos trukdo virtualiai mokytis bendraklasiams ir dar įžeidinėja mokytojus. Esą toks elgesys galėtų būti laikomas nepriežiūra.
„Taip, kaip ir vakar šnekėjo Seime, ten didina baudas ir panašiai, tai reikia padaryti taip, kad neišvengtų atsakomybės, jeigu įvyko toks faktas, reiškia, nusižengimas. Numatyta ir Administraciniam kodekse įvairiausių nuobaudų“, – teigia E. Milešinas.
Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį startavusią nuotolinio mokymosi sistemą vertina patenkinamai, tačiau taip pat pasigenda tėvų priežiūros.
„Patyčių problema mokyklose yra ir netaikant nuotolinio mokymo, dar kartą apnuogina tą mūsų didžiulę problemą. Su kuo susiduria mokytojai. Tai yra tėvų atsakomybė, ne vien mokyklų, tėvų atsakomybė, kad šitas reiškinys, kuris tokiose situacijose apnuogino didesnį mastą, turėtume tvarkytis, tai yra netoleruotina ir nepriimtina“, – kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.
Vaikų psichiatras Linas Slušnys siūlo kitą išeitį. Vietoj baudų tėvams – griežta nuotolinių pamokų kontrolė. Esą vaikams, kurie tyčiojasi, galima išjungti mikrofonus, riboti jų galimybę reikštis.
„Įvaldžius technologijas, nėra didelės problemos. Tu negalėsi dalyvauti normaliai pamokoje, nes aš iš tavęs atimu tam tikras teises dalyvavimo. Tu gali mane tik girdėti, bet kiti niekas už tai tavęs nematys, negirdės. Nori šitaip gyventi, prašom“, – sako Vaikų psichiatras Linas Slušnys.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsargiai vertina visus siūlymus.
„Tam tikra atsakomybė persikelia ir tėvams. Jeigu vaikas, jeigu tuo pačiu metu ir tėvai yra namuose, tai tikrai nereikėtų uždaryti tyliai kambario duris ir pasakyti: ten, kol vyksta pamokos, aš nesikišu. Reikia matyti, kas vyksta tose pamokose. Galvojame apie pagalbą ir bendradarbiavimą šiandien dienai, bet ne apie kažkokį baudimą už vaikų nepriežiūrą“, – pasakoja ministerijos atstovė Jolanta Navickaitė.
Ministerija tikisi, kad kitą savaitę nuotolinio mokymosi procesas vyks sklandžiau.