Ramūno Valantino šeimos ūkio kūrenamuose daržovių šiltnamiuose tarp ridikėlių ir salotų lysvių pūpso ir keliolika tūkstančių našlaičių. Šalčiams pakančios gėlės dar nedrąsiai kelia pirmąsias ryškiaspalvių žiedų galvas.
„Ankstyvos pilnai žydi smulkesniais žiedais, stambiažiedės tik skleidžiasi savaitgaliui. Kitai savaitei bus pats pikas“, – sako ūkininkas Ramūnas Valantinas.
Daugiau gėlių Ramūnas neaugina, ir tos pačios našlaitės čia ilgai neužsibus, tik tol, kol vietos prireiks agurkams ir pomidorams.
„Našlaitės kitą, dar kitą savaitę išsineš ir čia bus agurkai, pomidorai, kitas derlius. Galvojau, jau šį savaitgalį vešim ridikėlius, bet saulės nėra, pakūrenam, bet reikia saulės. Teks savaitę pakentėt“, – pasakoja R. Valantinas.
Našlaitės – vienos anksčiausiai pražystančių gėlių, kurios dėl atsparumo net kelių laipsnių šalčiui kasmet populiarios tvarkant kapus. O šiemet esant šaltam pavasariui jų įvairovė karaliauja ir turguose.
„Savaitgaliais jau paperka geriau, nes visi važiuoja į kapines dabar, kai atlaisvino tarp savivaldybių, tai puolė į tolimesnius rajonus važiuoti“, – teigia prekiautoja gėlėmis Janina Kudokienė.
Deja, dėl šaltos žiemos ir ilgai kūrentų šiltnamių našlaitės šiemet brango. Jų kaina šiuo metu populiariame Panevėžio gėlių turguje po 0,70 ct už vazonėlį. Prekiautojų tikinimu, našlaičių kaina pas visus brango vidutiniškai 10 centų.
„Ir oras prastesnis, ir karantinas, ir šalta dar, žmonės kiti abejoja, ar sodint, ar nesodint. Kai reikėjo daugiausiai šilumos, užėjo didžiausi šalčiai ir reikėjo labai daug kūrent“, – kalbėjo gėlių augintoja Vida Ragauskienė.
„Žinot, kandžiojasi kainos, bet kai pagalvoji, pernai buvo ir po eurą ir po 0,80, dar brangesnės, o kadangi šiemet tokie orai nori parduoti“, – sako J. Kudokienė.
Balti, mėlyni, violetiniai, geltoni, oranžiniai ar purpuriniai našlaičių žiedai iš tolo vilioja pirkėjus. Nors žydi nuo balandžio iki pat rudens, bet ant kapų, pasak gėlininkų, jos tradiciškai pažydės iki Tėvo dienos, po to prasidės vasarinių begonijų, pelargonijų ir kitų šilumamėgių gėlių metas.
„Jas pirks truputėlį Motinos dienai pastatyti kaip puokštę ant kapų. Jas labai perka aplinkai, o pagrinde pirks Tėvo dienai, kai keis našlaites, tada pirks begonijas“, – pasakoja V. Ragauskienė.
Artėjant Motinos dienai, šaltas oras visus planus jaukia skintų gėlių augintojai Aurelijai. Įdomesnių narcizų, tulpių, žydrių augintoja viliasi palankesnių prognozių, kitaip artėjant progai nebus ko skinti. Pasak moters, gėlių salonai apsidrausdami jau dabar rezervuoja pirmuosius gėlių pumpurus.
„Turim truputį pridengę po priedanga, tai ten vaizdas truputį geriau, o lauke labai saulės reikia. Mamos dienai jau sulaukiam skambučių, kad nori rezervuotis, nes, ko gero, trūkumas bus tų pavasarinių gėlių. Tą dieną visi nori narcizų, tulpių“, – teigia gėlių augintoja Aurelija Vaičaitienė.
Jauna moteris lauke ir po priedanga kasmet užaugina tūkstančius spygliuotų, tradicinių ir rožėmis kvepiančių bijūninių tulpių iki poetinių narciziukų. Na, o kokia bus šių pavasario karalienių kaina? Pasak augintojos – nuo pusės euro už žiedą.