Į teismo posėdį ėjo Egidijus Kaziulis, tardymo izoliatoriuje dirbęs apsaugos ir priežiūros skyriaus specialistu. Dabar jis teisiamas už tai, kad paėmė kyšį už į įkalinimo įstaigą įneštą mobilų telefoną.
Kaziulis iš tardymo izoliatoriaus, kuriame dirbo jau daugiau ne 10 metų ir po truputi kilo karjeros laiptais, buvo atleistas po kelių dienų kai policija pradėjo tyrimą dėl jo padaryto nusikaltimo. Tačiau darbą prarado ne dėl kyšio ir įnešto telefono, o dėl to, kad nuslėpė prieš dvejus metus vairavęs girtas ir įpūtęs beveik 0,8 promilės.
Esą telefono istorija paaiškėjo kaip tik tuo metu, kai 38 erių vyras įkliuvo padaręs kitą nusižengimą. Nuo bet kokių komentarų pareigūnas susilaiko.
„Nusikaltimas padarytas Šiauliuose, maždaug prieš metus. Tardymo izoliatoriaus pareigūnas kaltinamas tuo, kad jis susitarė su kaliniu, jog už 90 eurų kyšį, perduos jam mobilų telefoną“, – sako teismo atstovas Vytautas Jončas.
Metų pradžioje telefoną ir 90 eurų pareigūnui perdavė, šiuo metu bausmę Pravėniškių pataisos namuose kalinamojo motina. 76-erių moteris pati du kartus teista už sukčiavimą. Atėjusi į teismo salę slepiasi už savo rankinės ir kalbėti taip pat atsisako: „Filmuokit. Labai nusidėjau. Nieko aš nekalbu.“
51-erių Valerijus Radčiukas teistas jau 8 kartus už sukčiavimą, vagystes ir teismo posėdyje dalyvauja nuotoliniu būdu. Ar telefonas jam buvo reikalingas pabendrauti su mama, ar daryti nusikaltimus, taip pat nesako.
Bausmės už kyšininkavimą gana didelės.
„Už kyšininkavimą numatyta bausmė yra nuo baudos iki maksimalios laisvės atėmimo 7 metams bausmės. O už papirkimą arba bauda, arba areštas, arba maksimalus laisvės atėmimas iki penkerių metų“, – pasakoja V. Jončas.
Jau pirmame posėdyje visi trys kaltinamieji prisipažino, tad tai leidžia jiems tikėtis sulaukti švelnesnės bausmės. Prokuroras paprašė Kaziuliui skirti beveik 5,5 tūkst eurų baudą, kalėjime atliekančiam Radčiukui bausmės laikas pailgės daugiau nei metais, o jo motinai numatyta 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmė atidedant 1,5 metų.
Telefonai įkalinimo įstaigose nors yra draudžiami – čia ne retenybė. Vien per šių metų pirmus 10 mėnesių visuose 11-oje Lietuvos įkalinimo įstaigų buvo paimta daugiau nei 4,5 tūkstančio telefonų.
Pernai per visus metus beveik 6,5 tūkst. Sulaikyti keturi pareigūnai bandę juos perduoti kaliniams.