Agnė Bilotaitė tvirtina, kad trūkstant naujų pareigūnų, darbo apmokėjimo sistemą būtina keisti, tačiau opozicija vidaus reikalų ministrę vadina prasčiausia pastarųjų dešimtmečių ministre ir kaltina sistemos griovimu.
Balsavimas neapsiėjo ir be incidentų – opozicijos prašymu balsuojant popierinėmis kortelėmis, opozicijoje esantis Mindaugas Puidokas suplėšė vieną iš lapų su Seimo narių parašais.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Dėl savo darbo užmokesčio pokyčių sunerimę pareigūnai nuo ankstaus antradienio ryto piketuoja prie Seimo. Ilgamečiai ugniagesiai ir pasieniečiai nerimauja, kad valdantiesiems pakeitus Vidaus tarnybos statutą, maždaug 5 tūkstančiams pareigūnų iš 25 tūkstančių priedai už darbo stažą sumažės trečdaliu.
„Mums mažinamos socialinės garantijos, mažinamas priedas už stažą nuo 30 iki 20. Mano stažą užšaldys“, – nerimavo ugniagesys gelbėtojas Robertas Baltuška.
„Blogina mūsų padėtį, o sako, kad gerina. Jei gerina, sunku suprasti, kam reikia iš Statuto išimti 30 procentų priemoką ir perkelti į poįstatyminius teisės aktus“, – antrino pasienietė Jolita Kuncaitienė.
Žada, kad atlyginimai nemažės
Trūkstant pareigūnų pasienyje, muitinėje, policijoje, kalėjimuose ir kitose tarnybose, vidaus reikalų ministrė siūlo keisti statutą, naikinti priedus už laipsnius, bet didinti algas naujokams ir žemiausių grandžių pareigūnams.
„Žemiausios ir vidurinės grandies pareigūnai pajus ženklų padidėjimą, didiname grindis, jie pajus ženklų darbo užmokesčio augimą. Tam numatyti 24 milijonai eurų“, – sakė Agnė Bilotaitė.
Ministrė žada, kad ilgamečiams pareigūnams atlyginimai nemažės, tiesa, pripažįsta, kad darbo apmokėjimo sąlygos iš Statuto bus iškeltos į specialias gaires, pagal kurias atskirose įstaigose galės būti skirtingos darbo apmokėjimo sistemos.
„Už kiekvienus papildomus metus bus skaičiuojamas papildoma procentas. To nelieka Statute, bet pareigūnas, kuris išdirbęs, turi nemažą patirtį, jis tikrai nenukentės“, – teigė A. Bilotaitė.
Vadina prasčiausia ministre
Dėl keičiamo Vidaus tarnybos statuto Seimo opozicija valdančiuosius jau kaltina statutinės sistemos griovimu ir politizavimu.
„Tai viena prasčiausių ministrių, kurią mes turėjome per pastaruosius dešimtmečius, nesuvokia savo sprendimų ir nesiima lyderystės“, – niršo demokratas Vytautas Bakas.
Pareigūnams salėje stebint, kaip Seimas keičia jų darbo apmokėjimo tvarką, premjerė Ingrida Šimonytė opozicijos kritiką atmeta ir žada senbuvių pareigūnų nenuskriausti, tik algas mokėti pagal naują tvarką.
„Kas kada pasakė, kad 30 metų yra ypatingas ženklas, stažas? Kad iki 30 metų stažas turi būti ypatingai skaičiuojamas, o 32, 33, 38 nebe? Žmogus tampa nebevertingas valstybės tarnybai?“, – klausė ministrė pirmininkė.
Premjerė pažėrė kaltinimų ir salėje susirinkusiems pareigūnams.
„Balkone stovėjo žmogus, kuris kreipėsi į mane raštu prašydamas statutinių institucijų darbo užmokesčio fondą padidinti 10 procentų – tai buvo padaryta. Skaudu dabar priekaištus klausyti“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Mes reikalavome 55 milijonų eurų, o gavome 37 milijonus“, – atsakė pareigūnų profsąjungos vadovas Saulius Džiautas.
Seime neapsieita be incidentų
Valdantiesiems susiruošus balsuoti dėl Vidaus tarnybos statuto pakeitimų, Agnė Širinskienė su Remigijumi Žemaitaičiu pareikalavo balsavimą surengti senu Atkuriamajame Seime naudotu būdu – vardinėmis popierinėmis kortelėmis, tikėdamiesi, kad po pietų valdančiųjų gretos praretės ir pritrūks balsų pakeisti Vidaus tarnybos statutą.
Visgi ir tai nepadėjo, už įstatymų pakeitimus balsavo 72 valdantieji. Profsąjungos ir opozicija tikisi prezidento veto, tačiau šis sprendimo dar neturi.
„Pamatysiu dokumentą, pamatysiu įstatymą, statutą, tada matysime, ar jį verta pasirašyti ar reikėtų vetuoti“, – sakė Gitanas Nausėda.
Vardinio balsavimo pareikalavusi opozicija jame išvis nedalyvavo, išskyrus Mindaugą Puidoką. O šis sukėlė sąmyšį – pasirašęs balsavimo lape balsavimo kortelei gauti vėliau grįžo ir ne tik iš jo išsibraukė, bet ir suplėšė vieną lapą iš penkių su parlamentarų parašais.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Gintautas Jakštas, Ewelina Dobrowolska, Gabrielius Landsbergis, Agnė Bilotaitė, Kęstutis Navickas