Verslininkai jau kuria planus, kaip kuo greičiau paskiepyti savo įmonių darbuotojus. Vos tik išgirdęs apie ministerijos planą skiepyti didelių įmonių kolektyvus, „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis tikina, kad pirmiausia apklaus savo darbuotojus, ar šie sutiktų skiepytis nuo koronaviruso.
„Jeigu iš tikrųjų realiai pasirodo ta galimybė, tada faktas, teiksime visiems informaciją, kad pateiktų sąrašus, kas nori skiepytis. Ir greičiausiai bus skiepijama pagal veikimo vietą“, – sako „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis.
Visgi, panašu, kad pasiskiepyti nuo koronaviruso darbuotojus gali tekti įtikinėti. Net ir kasoje dirbančios moterys, per dieną aptarnaujančios šimtus pirkėjų, didelio entuziazmo ir noro skiepytis nerodo:
„Pati tai nenoriu, kadangi aš pati nesiskiepiju net nuo sezoninio gripo, nesergu ir turiu gerą imunitetą.“
„Nepasitikiu vakcina, visomis, nebent „Sputnik" pasiskiepyčiau.“
„Nėra reikalo, jei organizmas turi imunitetą, tai kam ta vakcina. Jei būtume silpni, tai gal jau būtume pagavę.“
O kol žmonės dvejoja dėl skiepų, Sveikatos apsaugos ministerija suka galvas, kaip išnaudoti apie 60 tūkstančių ,,AstraZeneca“ dozių – tiek dar yra susikaupę šios vakcinos likučių. Pasak ministro Arūno Dulkio, jau nuo šio ketvirtadienio skiepytis galės didžiulės grupės, įmonių kolektyvai tam, kad vakcina negulėtų sandėliuose.
„Nutarėme plėsti galimybes spartinti vakcinaciją ir šią savaitę įjungsime paralelinį greitį išnaudojant „AstraZeneca" likučius, pradėsime vakcinuoti didelius kolektyvus“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
O tokiems kolektyvams ministerija įvedė ir konkrečius kriterijus. Pavyzdžiui, įmonėse ar įstaigose turėtų dirbti ne mažiau kaip pusė tūkstančio darbuotojų. Statistikos departamento duomenimis, tokių uždarųjų akcinių bendrovių Lietuvoje yra kiek daugiau kaip 120. O akcinių bendrovių apie 40.
„Galėsime vakcinuoti didelių įmonių ir organizacijų kolektyvus, kurioje dirba ne mažiau 500 darbuotojų. Vadovas turės sudaryti sąrašą norinčių vakcinuotis, su tuo sąrašu kreipsis į savivaldybę, koordinatorius paskirs vakcinavimo centrą, o centras organizuos vakcinavimo procesą“, – teigia ministro atstovė Aistė Šuksta.
Tiesa, į prioritetinės eilės galą nustumti statutiniai pareigūnai piktinasi vakcinacijos tvarka ir valdžiai grasina streikais. Kol kas policijos pareigūnai skiepijami tik atskirų savivaldybių iniciatyva, kur skiepų atsisako kitos prioritetinės grupės. Savo iniciatyva, nelaukęs ministerijos leidimo, skiepyti policijos pareigūnus šeštadienį pradėjo ir Panevėžys.
„Kadangi trečdalis darbuotojų vakcinos atsisakė – ir vyresnio amžiaus žmonės, ir švietimo darbuotojai, tai mes, nenorėdami tos vakcinos sandėliuoti, mes pasikvietėme policijos pareigūnus, suderinę su savivaldybe, suplanavome paskiepyti 200 pareigūnų“, – kalbėjo Panevėžio miesto poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė Aurelija Petronienė.
Vakcinavosi ir ugniagesiai. „Šiaip, iš tiesų, reiktų pareigūnus skiepyti, nes ir ugniagesiams tenka važiuoti pas gyventojus į namus. Ir netgi padėti nešti sunkiasvorius ligonius“, – sako ugniagesių tarnybos atstovė Vilma Vaiginytė.
Apie tai, kad pareigūnai patys skambina į vakcinacijos centrus ir teiraujasi dėl skiepų, prabyla ne viena savivaldybė. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pripažįsta – situacija paradoksali, mat paskiepyti pareigūnus prašo ir Vidaus reikalų ministerija.
„Kol kas situacija paradoksali, vidaus reikalų ministrė kreipėsi į mane prašydama skiepyti policijos pareigūnus, kai jų skiepijimą apsprendžia Vyriausybė ir sveikatos apsaugos ministras“, – pasakoja Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Apie tai, kad pareigūnai turi būti kuo skubiau paskiepyti, prabyla ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas.
„Pareigūnai turi būti paskiepyti, nes jie dirba postuose, jie kiekvieną dieną reaguoja į iškvietimus ir nežinome, kada, kur, su kuo galime susidurti. Mūsų kolegos Estijoje informavo, kad ten pareigūnai buvo pradėti skiepyti vasario 6 dieną. Ir kaip vienas iš prioritetų“, – teigia Vilniaus policijos vadas Saulius Gagas.
Ministras Arūnas Dulkys tikina, kad pareigūnų vakcinacija paspartės jau šią savaitę, mat jie galės būti skiepijami organizuotose dideliuose kolektyvuose. Tiesa, anksčiau nei pareigūnai nuo koronaviruso pradėti vakcinuoti universitetų darbuotojai, dėstytojai. Nors pasak švietimo, mokslo ir sporto ministrės, greičiausiai, šiemet nei dėstytojai, nei studentai į universitetus nesugrįš.
„Visi matome, kokia epidemiologinė situacija. Tikėtis, kad šiais mokslo metais studentai galės grįžti į kontaktinį ugdymą, sunku“, – kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Kol kas ministerija į mokyklas svarsto sugrąžinti tik abiturientus. Pasak ministrės, paskiepijus apie 60-70 procentų abiturientų, jie dar šiais metais galėtų sugrįžti į klases ir ruoštis brandos egzaminams.