Gydytojai teigė, kad žmonės nuskausminamaisiais dažniausiai malšina galvos, dantų, raumenų, sąnarių skausmus, tačiau yra skausmų, kurių malšinti nereikėtų.
„Taip pat vaistus naudoja ir menstruacijų sukeltiems skausmams arba skausmams atsiradusiems po patirtų įvairių traumų.
Pilvo skausmo malšinti nereikėtų tol, kol nėra aiški jo priežastis. Į skausmą reikėtų žiūrėti ne tik kaip į nemalonų pojūtį, kurį reikėtų, kuo greičiau nuslopinti, bet kaip į organizmo siunčiamą signalą, kad kažkas yra negerai“, – pasakojo šeimos gydytoja Živilė Visockienė.
Pavyzdžiui, jei viduryje darbo dienos pradeda skaudėti galvą, tada galima išgerti nuskausminamųjų, bet jei toks skausmas pradeda kartotis vis dažniau ir dažniau, tada jau reikėtų susimąstyti.
„Tai jau rodo, kad yra patiriama per didelė įtampa ar nuovargis“, – TV3 laidai „Būk sveikas“ sakė Ž. Visockienė.
Nors nuskausminamųjų vaistų yra pačių įvairiausių, tačiau, anot medikės, vienas vaistas labiau rekomenduojamas kaip pirmas pasirinkimas.
„Paracetamolis tikrai turėtų būti pirmo pasirinkimo vaistas skausmui malšinti, nes jis yra saugiausias. Paracetamolis sukelia mažiausiai nepageidaujamų poveikių, jei yra vartojamas tinkamomis dozėmis.
Jo standartinė dozė yra nuo 500 iki 1000 miligramų kas 4–6 valandas. Per parą suaugusiam žmogui nereikėtų viršyti 4 gramų dozės“, – teigė Ž. Visockienė.
Jei šis vaistas, vartojamas tinkamomis dozėmis, nėra pakankamai efektyvus, tada galima rinktis jo derinius.
„Gali rinktis paracetamolį su kofeinu ar kodeinu. Jei ir šie deriniai nėra pakankamai veiksmingi, galima rinktis nesteroidinius vaistus nuo uždegimo – ibuprofenas, naproksenas, aceklofenakas, diklofenakas ar nimesulidas“, – sakė gydytoja.
„Svarbi ne tiek skausmo lokalizacija, kiek skausmo priežastis. Jei skausmas yra uždegiminės kilmės, tai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo galėtų būti efektyvesni.
Dauguma nesteroidinių vaistų nuo uždegimo yra receptiniai, o iš nereceptinių populiariausias ibuprofenas. Karščiavimui mažinti tinka tiek paracetamolis, tiek ibuprofenas. Jie gali būti naudojami ir pakaitomis“, – teigė Ž. Visockienė.
Pagal rekomendacijas vartojami vaistai gydo ir padeda sušvelninti negalimo simptomus, tačiau tuo piktnaudžiauti negalima.
„Paracetamolis vartojamas per didelėmis dozėmis gali sukelti sunkų kepenų pažeidimą. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo vartojami ilgą laiką net ir tinkamomis dozėmis gali gali sukelti virškinamojo trakto pažeidimą, skatinti opų išsivystymą ir kraujavimą iš virškinamojo trakto.
Gali sukelti inkstų pažeidimą, gali pažeisti širdies ir kraujagyslių sistemą didindami trombozių ir tromboembolijų riziką“, – pasakojo medikė.
Virškinamajam traktui pažeisti gali užtekti ir kelių savaičių, inkstams pažeisti reikia ilgesnio laikotarpio.
Tačiau būna ir tokių atvejų, kada vaistai gali ir nesuveikti.
„Dažniausiai susiduriu su tuo, kad pacientai vartoja per mažas vaisto dozes. Baimindamiesi nepageidaujamų poveikių vartoja neadekvačią dozę, kuri jiems pagal kūno masę yra per maža, ir todėl vaistas nesuveikia“, – teigė gydytoja.
Daugiau informacijos ieškokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“.