Viename iš keturių įvažiavimo į Nemenčinę punktų pareigūnai sustabdo ir tikrina kiekvieną automobilį. Net tokį – transliuojantį garsinę žinutę: „Saugokime savo ir aplinkinių sveikatą.“
Neįleidžiamų šiandien dar daug. Dalis žmonių nesupranta, kad gyvenimas čia jau nebe toks, kaip buvo įprasta.
„Aš noriu į parduotuvę, aš čia gyvenu beveik 3 kilometrus nuo Nemenčinės. Važiuosiu, ieškosiu parduotuvės kažkur. Ai, durnas…“
„Aš alkanas, tai nesėdėsiu gi.“
„Mamai reikia vaistus paimti.“
„Pusę 12 pamokos pas vaiką prasideda, o Viešpatie… Nepriregistruota, bet gyvenu čia. Vaikai namuose, 11:30 pamokos prasideda. Ir nespėsiu, aišku. Aplink važiuosiu, namo tai reikia grįžt.“
Stabdomi ir pėstieji:
„Neįleido. Nežinau, pasakė „karantinas“. Iš Nemenčinės.“
„Pasirodo, aš negaliu kirsti, man sakė „dokumento reikia.“
Kirsti postą gali tie, kurie Nemenčinėje gyvena, dirba, o įvažiuoti ir išvažiuoti leidžiama tik su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro leidimais, išduodamais tik dėl būtiniausių priežasčių – laidotuvių, važiuojant į ligoninę, pas sergantį artimąjį. Policija, karo policija ir šauliai tokią tvarką Vilniaus pašonėje esančioje Nemenčinėje palaikys dar savaitę – iki kito ketvirtadienio.
„Du policijos pareigūnai, du karo policijos pareigūnai, du šauliai: 4 punktai, 8 policijos pareigūnai. Toks budėjimo režimas bus visą savaitę“, – sako Policijos vadovas Renatas Požėla.
Norintiems gudrauti, bloga žinia. Jei prie kelio, vedančio į miestą, nepasitiks pareigūnai, lauks barikados. Policija fiksuoti pažeidėjams naudoja ir techniką.
O pačiame miesto viduje – vaizdai kaip iš filmo apie karą. Girdėti garsiniai pranešimai keliomis kalbomis.
„Pačiame mieste budi pareigūnai, tiek viešai, tiek neviešai. Visų taktinių dalykų nenoriu atskleisti, bet policija yra ir prie punkto, ir pačiame mieste“, – pasakoja R. Požėla.
Apsilankymais ir skambučiais tikrinami ir tie, kurie galėjo kontaktuoti su sergančiaisiais. Tokių Nemenčinėje maždaug 100. 15 jau nubausta dėl saviizoliacijos pažeidimų. Nacionalinio sveikatos centro specialistai sako, kad miestas uždarytas ir tokių ribojimų imtasi būtent dėl tokių pažeidėjų.
„Gavome žinučių, kad jie lankosi parduotuvėse, prie parduotuvių, kad dalis jų vartoja svaigalus arba yra apsvaigę. Mes patys įsitikinome, kad, jei buvo svečiuose per Velykas, pas kaimynus, gimines, kaimynai pas juos buvo, draugai“, – teigia NVSC departamento vadovė Rolanda Lingienė.
Vilniaus rajono merė lietuvių, lenkų, rusų kalbomis kreipiasi į gyventojus, prašo likti namuose.
„Tai tik savaitei, galima apsipirkti toliau nuvažiuoti, dėl autobusų, jei nėra reisų iš Gelos vietovės, tai atvažiuos „aftalafkė“, – kalbėjo rajono savivaldybės merė Marija Rekst.
„Jeigu jums iškilo problemų, negalite nuvykti į parduotuvę, prašome kreiptis į savo vietinę seniūniją“, – sako Savivaldybės administracijos direktorė Liucina Kotlovska.
„Baimė iškart jaučiasi, jie nežino, kas privalo karantinuotis, kas neprivalo. Kad nebūtų taip baisu, mes su savivaldybe iškart sureagavom, dezinfekavom visas gatves, visas laiptines“, – pasakoja Nemenčinės seniūnas Artur Komarovski.
Vidaus reikalų ministrė aiškina, kad bus tiriami ne tik siuvyklos, kurioje kilo COVID-19 protrūkis, slaugos, globos namų darbuotojai ir globotiniai, bet ir kiti Nemenčinės gyventojai. Siuvyklos teritorijoje jau įrengtas vienas mobilusis tikrinimo punktas. Dar vienas atsiras netrukus.
„Dabar pradedam nuo „Vilnikos“ darbuotojų, socialinių įstaigų, bet vėliau taip pat nemenčiniečiai. Aišku, su simptomais, požymiais, be abejo, jie bus tiriami, bet kalbame ir apie tai, kad ištirsime daug plačiau“, – teigia vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Nemenčinėje kol kas nustatyta 22 COVID-19 sergančių asmenų. 21 dirbo veiklą dabar sustabdžiusioje siuvykloje.