REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje didėja rūkalų akcizai, o tai reiškia, kad nuo šiol už šį žalingą įprotį žmonės mokės daugiau. Cigarečių ir cigarilių pakeliai brangs 13-17 centų. Valstybė džiaugiasi jau kelerius metus surenkanti daugiau akcizo, o ekspertai sako, kad surinkti galima būtų ir dar daugiau.

Lietuvoje didėja rūkalų akcizai, o tai reiškia, kad nuo šiol už šį žalingą įprotį žmonės mokės daugiau. Cigarečių ir cigarilių pakeliai brangs 13-17 centų. Valstybė džiaugiasi jau kelerius metus surenkanti daugiau akcizo, o ekspertai sako, kad surinkti galima būtų ir dar daugiau.

REKLAMA

Tiesa, dalis lietuvių pajamų vis dar keliauja į kontrabandininkų kišenes – muitininkai skaičiuoja sulaikomų cigarečių rekordus.

Sostinėje veikiančios parduotuvės darbuotoja garbaus amžiaus vyrui į plastikinį maišelį krauna 12 cigarečių pakelių. Vyras sako, kad anksčiau rūkė kone du kartus daugiau. Dabar bando mesti: „Per brangu. Mesti rūkyti. Bandžiau. Anksčiau man šito užteko 10 dienų.“

Akcizų didėjimas yra paskutinis pagal 2019-2021 m. tabako gaminių akcizų planą. O netrukus vilniečiui nuodai taps dar brangesni. Padidėjo akcizai tabako gaminiams.

REKLAMA
REKLAMA

Populiariausių rūkalų – cigarečių – pakelis nuo šiol brangs vidutiniškai 13 centų. Keliais centais labiau brangs ir cigarilės su cigarais, o 50 g rūkomojo tabako – iš kurio žmonės patys sukasi cigaretes ar kemšasi į pypkę – brangs 70 ct.

REKLAMA

Tiesa, pasak mokesčių inspekcijos, akcizai – dar ne viskas,  pastaraisiais metais rūkalų kaina auga sparčiau nei jiems taikomi akcizai.

„Kaip pavyzdį galėčiau pasakyti, kad 2019, 2020 metais pakelio cigarečių kaina turėjo didėti 11-13 centų. Tačiau praktinė kaina 2019-2020 metais tikrai buvo didesnė. Pakelis brango apie 19 ct“, – sako VMI Akcizų administravimo departamento direktorius Žygintas Grekas.

Tiesa, anot Lietuvos banko, pabrangimą rūkaliai pajus ne iš karto, o maždaug per pusmetį, kol parduotuvės išsiparduos senu akcizu apmokestintas atsargas.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvos banko vertinimu, iš to, ką mes dabar matome, tai akcizų didinimas reikšmingiau kainose pradeda atsispindėti po maždaug pusės metų. Po maždaug 5-7 mėn. kai jau galima matyti pokytį infliacijoje. O po kažkur metų laiko, to poveikio jau iš viso nematome“, – pasakoja Lietuvos banko ekonomistė Eglė Coppa.

Akcizai rūkalams planingai didinami jau trečius metus iš eilės, ir kasmet valstybės pajamos iš rūkalų akcizo auga po maždaug 3 proc. Tiesa, šiemet nekeliamas akcizas kaitinamajam tabakui, mat jis smarkiau pabrangintas pernai – maždaug 33 centais už pakelį.

„Šiemet akcizas kaitinamajam tabakui nebuvo keltas, tačiau 2019 ir 2020 m. jam tarifas buvo didinamas, ypač 2020 m. ženkliai. 2019 m. 14 proc., o 2020 m. virš 60 proc.“, – teigia Ž. Grekas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirkdami populiariausio rūkalo – cigarečių pakelį valstybei per akcizą sumokate kone 2/3 jo kainos. Taigi, jei jūsų cigaretės kainavo 4 eurus, į valstybės biudžetą sumokėjote beveik 2,5 euro. Bet nepaisant iš pirmo žvilgsnio didelio akcizo, Lietuvoje rūkalų kaina vis dar itin žema.

„Tie žmonės, kurie išvažiavo iš mūsų šalies ir gyvena svetur, vis dar paprašo atvežti vieną ar kitą cigarečių pakelį. Tai reiškia, kad mokesčiai labiausiai kenkiančiam produktui, ko gero, yra vis dar maži“, – kalbėjo finansų analitikas Marius Dubnikovas.

Vieniems kaina nerūpi, kitiems – svarbi. Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, kainos kėlimas – viena iš pagrindinių priemonių kovojant su žalingu įpročiu. Departamentas pastebi, kad jaunimas vis mažiau rūko tradicinių tabako gaminių, juos keičia naujoviškais.

REKLAMA

„Jei bent kartą gyvenime rūkė įprastines cigaretes 54 proc. paauglių 15-16 m., tai kalbant apie elektronines, tokių jau yra 65 proc. ir rūkiusių per 30 dienų – tai čia rodiklis, kuris, ko gero, labai atspindi tą rūkymo paplitimą. Tai 15-16 metų vaikų, kalbant apie tradicinius gaminius, yra 21 proc., o elektronines cigaretes jau rūko 31 proc.“, – sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė Gražina Belian.

Tuo metu šalies muitininkai vos spėja skaičiuoti į Lietuvą ir pro Lietuvą plūstančią, daugiausia baltarusiškų cigarečių kontrabandą. Sako, kad mūsų kainų augimas – taip pat didina nelegalaus verslo apsukas.

REKLAMA

„Jau 2019 m. pabaigoje mes fiksavome ir prognozavome, kad kontrabandos srautas ypač iš Baltarusijos padidės kartais. Iš tikrųjų jei 2018 m. buvo sulaikyta 6 mln. pakelių cigarečių, tai 2020 m. jau mes sulaikėme beveik 17 mln. pakelių“, – pasakoja Muitinės kriminalinės tarnybos atstovas Gediminas Kulikauskas.

O per pirmus du šių mėtų mėnesius pareigūnai sulaikė jau 2 mln. pakelių, kurių vertė 6 mln. eurų. Štai prieš kelias dienas kone 850 cigarečių dėžių siuntą per Lietuvą buvo bandoma vežti paslėpus po šaldytomis silkėmis. Kai kuriais skaičiavimais kas trečia Lietuvoje surūkoma cigaretė yra kontrabandinė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų