Valdžia pažėrė ir kitų naujienų – paankstino vakcinaciją trečiąja – sustiprinančia – doze nuo koronaviruso, tad žmonės supuolė registruotis skiepui, skambučių antplūdžio sulaukė ir Karštosios linijos darbuotojai, ėmė strigti sistemos. O pirmoji pavyzdį parodė ir sustiprinantį skiepą gavo premjerė Ingrida Šimonytė. Premjerės teigimu, ne tik ji, bet ir didelė dalis ministrų jau užsiregistravo trečiajai dozei.
Premjerė Ingrida Šimonytė stovėjo eilėje prie skiepų „Litexpo“ parodų centre, premjerė gavo jau trečią – sustiprinančią vakcinos dozę nuo koronaviruso. Nors pagal skiepų kalendorių premjerei sustiprinančioji vakcina priklausytų tik gruodžio viduryje, Šimonytė visgi nusprendė skiepytis anksčiau, kaip pati sako, dėl savo ir kitų saugumo.
„Vis tiek yra nemažai kontaktų, bendravimo su žmonėmis, yra vizitų, yra kelionių. Ta darbotvarkė nėra tokia mažai intensyvi, kokia buvo pirmąjį metų pusmetį“, – teigia I. Šimonytė.
Premjerė tikina, kad ne tik ji, bet ir didelė dalis ministrų šiandien užsiregistravo trečiajai – sustiprinančiai dozei. Ir antrina, kad netrukus skiepas nuo koronaviruso taps rutininiu. Gruodį nuo COVID-19 žada skiepytis ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Jau nuo trečiadienio valdžia uždegė žalią šviesą visiems pilnamečiai šalies gyventojai vakcinuotis sustiprinančia doze praėjus 4 mėnesiams po pilnos vakcinacijos. Toks sprendimas priimtas pasitarus su ekspertais.
„Tikrai jau po 4 mėnesių ta apsauga tikrai pakankamai ryškiai pradeda mažėti. Štai todėl ir buvo tų tyrimų pagrindu nuspręsta – gerai, darykime po 4 mėnesių“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Sveikatos ekspertų tarybos narė, imunologė Aurelija Žvirblienė tikina, kad revakcinacijai galima rinktis tris vakcinas: „Pfizer“, „Moderna“ ir „Janssen“. Tiesa, sustiprinančioji „Janssen“ dozė gali būti skiriama tik tiems gyventojams, kurie pirmą kartą pasiskiepijo šia vakcina.
„Revakcinacijai galima rinktis tiek „Pfizer“ vakciną, tiek „Moderna“ kompanijos vakciną. „Moderna“ revakcinacijai yra naudojama perpus mažesnė dozė negu buvo pirminei vakcinacijai. Ir šią vakciną galima rinktis praėjus 6 mėnesiams po pilnos vakcinacijos“, – komentuoja imunologė Aurelija Žvirblienė.
O Karštoji linija netyla jau nuo pat ankstyvo ryto – kai kurie žmonės skundžiasi, kad negali prisijungti prie sistemos užsiregistruoti skiepui. Karštosios linijos vadovė sako, kad tam tikromis valandomis dvigubai šoktelėjo ir registracijų skaičius.
„Jei praeitomis dienomis tam tikromis valandom buvo registracijų po tūkstantį į valandą, tai dabar ir po tris tūkstančius“, – sako karštosios linijos vadovė Greta Beinaravičiūtė.
O Sveikatos apsaugos ministerija teisinasi, kad nedideli trikdžiai galėjo būti ryte, mat žmonės sužinoję apie paankstintą skiepą, supuolė jungtis prie sistemos, ji esą neatlaikė apkrovų.
„Suaktyvėjimas matomas, iki vidurdienio jau užsiregistravo apie 14 tūkstančių, 12 tūkstančių užsiregistravo trečiam skiepui“, – teigia ministerijos atstovas Lukas Galkus.
Sveikatos apsaugos ministerija pažėrė ir daugiau naujovių. Grupelė basakojų mamų Vyriausybės neįtikino – valdžia apsisprendė, kad galimybių paso reikės ir vaikams nuo dvylikos metų, kartu jie turės parodyti ir moksleivio pažymėjimą. Tiesa, ministras aiškina, kada galimybių pasas vaikams nebus privalomas.
„Galimybių paso tikrai vaikams nereikia, kai eina kalba apie formalų ir neformalų ugdymą. Tai reiškia, kad jei mokyklos programoje yra ėjimas į kiną, galimybių paso nereikia. Galimybių pasas tik asmeninėms, savarankiškom veikloms, pramogoms ir kitiems dalykams“, – kalba A. Dulkys.
Valdžia numatė ir naujas izoliacijos taisykles, kurios įsigalios jau nuo rytojaus. Pasiskiepiję asmenys po kontakto su sergančiuoju izoliuotis turės tuomet, jei po vakcinavimosi bus praėję daugiau nei keturi mėnesiai. O sustiprinančiąja doze pasiskiepijusiems izoliuotis nereikės. Baldus gaminančios įmonės vadovas tikina, kad įmonėje nuolatos fiksuojami nedideli protrūkiai, nors čia imunitetą turi net 90 procentų darbuotojų.
„Jeigu ruošiame izoliuoti žmones, kurie yra pasiskiepiję, tada dar labiau sumažėję tas suinteresuotuma skiepytis“, – sako įmonės vadovas Ovidijus Jalonskis.
Vyriausybė nustatė ir galimybių paso galiojimo terminą – tiems, kurie bus paskiepyti tik dviem, o ne trim dozėmis ir nepersirgę koronavirusu jis galios 7 mėnesius. Ministrų kabinetas taip pat sutarė, kad po teigiamo antikūnų testo galimybių paso galiojimo laikas būtų pratęstas ir nuo koronaviruso paskiepytiems žmonėms, ne tik persirgusiems.