Opozicija ministrę Bilotaitę kaltina visiška nekompetencija ir reikalauja trauktis iš pareigų. Tačiau ji atsistatydinti neketina. Tuomet opozicija jau grasina jos veiklą narplioti specialioje komisijoje, bet konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis abejoja, ar pavyks opozicijai suburti tokią komisiją, mat valdantieji šio vyriausybę galinčio supurtyti projekto remti nesiruošia.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ankstų rytą eina pas Seimo opoziciją pasiaiškinti dėl nesuvaldytų riaušių prie Seimo ir Viešojo saugumo tarnybos vado generolo Ričardo Pociaus pasitraukimo iš pareigų. Bilotaitė vienam aršiausių savo oponentų, anksčiau vadovavusiam tai pačiai ministerijai, Sauliui Skverneliui dar spaudžia ranką.
Tačiau vos tik prasideda klausimai – užverda emocijos, įtampa auga. Saulius Skvernelis stebisi, kodėl Ričardas Pocius išėjo iš darbo, nors pati ministrė jo veiklą metiniuose vertinimuose vertino gerai ir labai gerai. Ministrė kiek sutrinka ir užuot atsakiusi į klausimą, nusprendžia pati atakuoti Skvernelį – rėžia, kad jis būdamas premjeru galimai dangstė Pocių dėl tarnybinio automobilio, kurį naudojo per savo vestuves.
Skvernelis: Kaip įvertinote generolą Pocių 2020–2021 metais?
Bilotaitė: Kokią tai turi reikšmę?
Skvernelis: Didelę.
Bilotaitė: Kad jis nėjo į darbą, kad jo neradau darbe, kaip tai galėjo pakeisti mano situaciją, kad aš jį vertinau gerai, jei jis paskui nebuvo darbe? Koks tonas su manimi, toks ir mano tonas.
Skvernelis: Kaip jūs įvertinote, atsakykite į paprastą klausimą, ką turi žinoti elementarus ministras ir vadovas vertindamas, pagal įstatymą tarnybinės veiklos vertinimas yra pareigūno. Surašoma išvada, jei nežinote.
Bilotaitė: Mes jį vertinome gerai.
Skvernelis: Kuriais metais gerai? Jūs būdama vadovė, reiškiate priekaištą tarnybos vadovui, nežinote kaip jis dirbo?
Bilotaitė: Sakau, kad gerai vertinau.
Skvernelis: Labai gerai vertinote.
Bilotaitė: Kas iš to?
Skvernelis: Pataisau, jūs labai gerai vertinote, šiais metais siūlėte labai gerai vertinti, komisija įvertino gerai. Praeitais metais įvertino labai gerai, apie ką kalbate, kas pasikeitė nuo to, kad dabar pradėjote pareigūnams mobingą taikyti? Jūs net nežinote savo pareigų, kad atlikinėjate.
Po to Svernelis situaciją komentavo.
„Baikit, labai dalykinis pokalbis buvo“, – sako S. Skvernelis.
Tiesa, dėl chaotiško VST pareigūnų pasitelkimo per riaušes prie Seimo ministrė atsakomybės kratosi. Ji tvirtina, kad riaušių malšinimas – ne jos, o pareigūnų reikalas, tačiau neneigia davusi žodinį nurodymą pasitelkti VST pareigūnus.
„Esu visiškai rami, ėmiausi veiksmų, kurie buvo reikalingi tuo metu, vasarą, kai vyko protestas, riaušės prie seimo. Aš sureagavau, žodiniu pavedimu kreipiausi į VST. Apie procedūrinius dalykus, kurie bandomi kelti, nors buvo NSGK svarstymai, parlamentinė kontrolė, šitie dalykai nebuvo užfiksuoti. Kodėl po metų šitas klausimas keliamas, kai riaušių byla pasiekė teismą?“, – kalba A. Bilotaitė.
Bilotaitė jau grasina Pocių paduoti į teismą dėl jai mestų neva šmeižikiškų kaltinimų persekiojimu, marškinių praseginėjimu, grasinimų sunaikinti ar abejonių jo vyriškumu. Kad VST pareigūnų pasitelkimas riaušėse per dvi dienas nebuvo įformintas raštu, atsakomybę dabar jau prisiima policijos generalinis komisaras.
„Tikrai nesąmoningai. Nesusisgribome dėl visų dokumentų supildymo. Nutiko, situacija buvo rugpjūčio mėnesį, tai mūsų klaida, reikalui esant, pasiruošę prisiimti atsakomybę“, – teigia policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Iškart po riaušių pareigūnai aiškino, esą joms buvo pasirengę ir koordinavo veiksmus, tačiau dabar aiškėjant, koks chaosas vadovybėje tvyrojo jas malšinant, VSD vadovas kalba neturėjęs duomenų, kad mitingas virs riaušėmis.
„Konkrečios informacijos tuo metu mes negalėjome numatyti, kad taip gali būti, bet galima buvo pagalvoti, geriau pasiruošti. Bet konkrečios informacijos tuo metu nebuvo, kad tai gali išvirsti į riaušes“, – aiškina VSD vadovas Darius Jauniškis.
„Tokios informacijos policija ir iš partnerių negavome, nedisponavome. Jei tokia informacija būtume disponavę, būtų buvęs kitas pasirengimas. Policijos pajėgumai dėl objektyvių priežasčių buvo maži, kai nutiko, kas nutiko, mums reikėjo papildomo laiko pareigūnus iš atostogų iškviesti“, – sako R. Požėla.
Riaušių istorija ir istorija dėl VST vado pasitraukimo, anot opozicijos, rodo, jog ministrė Bilotaitė nesusitvarko su pareigomis, tad reikalauja ją atsistatydinti.
„Tokia nekompetencijos puokštė susikoncentravusi ministrės asmenyje, buvo sunku įsivaizduoti, negavome nė vieno elementaraus atsakymo“, – teigia S. Skvernelis.
„Jie vos neneigia, kad buvo riaušės. Apgailėtinai atrodo. Bet kuris teisininkas, kuris tai mato, nustebęs, o gynyba ploja rankomis“, – tikina Seimo narys Dainius Gaižauskas.
Tačiau Bilotaitė ministrės kėdės palikti nesirengia, ją užstoja ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. O atsakomybę už riaušių valdymą verčia buvusiam Vilniaus policijos vadui Sauliui Gagui ir generaliniam policijos komisarui Renatui Požėlai.
„Aš nesu kaip ministrė atsakinga už riaušių valdymą, taktinius dalykus palieku pareigūnams, kas yra jų pareiga ir funkcija“, – kalba A. Bilotaitė.
Ministrė Bilotaitė trauktis iš pareigų neketina, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis ją gina.
„Nematau priežasties trauktis. Manau, kad ministras turi atsakyti į visuomenei kylančius klausimus. Rekomenduoju opozicijai prisiminti, kas kvietė žmones prie Seimo ateiti, kas džiaugėsi jomis“, – tvirtina G. Landsbergis.
Nepatenkintos ministrės atsakymais, opozicinės frakcijos jau grasina sudaryti specialią tyrimo komisiją ministrės kompetencijai išsiaiškinti. Tačiau konservatorių lyderis abejoja, ar Seimas komisiją išvis sudarys vildamasis, kad niekas iš valdančiųjų tam nepritars.