Į milijardą ir 300 milijonų eurų kainavusį naująjį nacionalinį stadioną olimpiniai čempionai ir Japonijos kariai įneša olimpiados šeimininkų vėliavą. Šalies himną gieda populiari dainininkė Misia. Svarbiausių svečių ložėje pasirodo Japonijos imperatorius Naruhito ir tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas.
Žaidynių organizatoriai nepamiršo ir pusantrų metų siaučiančio koronaviruso aukų. Jiems atlikėjas Mirai Moriama skiria šokį. O tylos minute pagerbiami ir 1972 metais Miuncheno olimpiados metu nužudyti Izraelio sportininkai, taip pat ir kiti jau anapilin iškeliavę atletai.
Kol stadione vyrauja ramybė, jo prieigose – tūkstančiai įtūžusių japonų. Minia mojuoja plakatais ir siunčia velniop tarptautinį olimpinį komitetą.
Didelė dalis japonų pyksta, kad olimpiados organizatoriai jų nepaklausė ir žaidynės įvyks, o tai esą nepagarba sunkiai sirgusiems ir mirusiems nuo koronaviruso. Žmonės baiminasi, kad po sporto šventės teks ašaroti ir vėl pakilus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui.
O stadione tęsiasi atidarymo šventė. Senoviškais japonų drabužiais apsirengę aktoriai ir šokėjai žiūrovams demonstruoja senąsias medžio apdirbimo technikas. Ši mediena jau netrukus virs stilizuotais olimpiniais žiedais. Simboliška, kad žiedai formuojami iš medžių, kuriuos sportininkai pasodino dar 1964 metais, kuomet žaidynės Tokijuje vyko pirmą sykį.
Tokijuje, Shinjuku rajone žinomo architekto Kengo Kuma suprojektuotame stadione telpa 68 tūkstančiai žiūrovų, tačiau dėl pandemijos skaičius apribotas iki tūkstančio. Ceremoniją gyvai stebi tik šalių vadovai, diplomatai, rėmėjai, olimpinių komitetų nariai, žurnalistai. Bent dvigubai mažiau nei įprasta, stadione pasirodys ir atletų. 206 valstybės tradicinėje eisenoje atstovaus pusšešto tūkstančio sportininkų.
Paradą pradeda pirmieji tiek antikinių, tiek šiuolaikinių olimpinių žaidynių šeimininkai graikai. Ir šįsyk valstybės pasirodo mums neįprasta tvarka – pagal japonišką abėcėlę. Tad lietuvių teks gerokai palaukti – jie sąraše bene paskutiniai – 195.
Šalių pavadinimai užrašyti animacinių japoniškų filmų – Manga stiliumi, o sportininkams žygiuojant skamba kompiuterinių žaidimų garso takeliai. Pirmą kartą istorijoje į stadioną įžengia pabėgėlių rinktinė. Ją sudaro 29 atletai iš Afrikos, Artimųjų rytų valstybių. Jie rungsis 12 sporto šakų.
Nors Ukrainos rinktinėje net 155 atletai, dėl apribojimų jų atidarymo šventėje kur kas mažiau. Taip pat visi sportininkai privalo vilkėti kaukes ir laikytis saugaus atstumo.
Iš Baltijos trijulės pirmieji stadione pasirodo estai – vėliavą neša Irake gimusi jojikė Dina Elerman ir tituluotas irkluotojas Tonas Endreksonas. Iš viso Estijos garbę gins 33 atletai.
Kol visa Lietuva laukia mūsiškių akis tikrai yra kur paganyti. Galima sakyti – įvyksta tikras madų šou, ir itin spalvingas. Nors egzotiškos valstybės į Japoniją išsiuntė vos po kelis atletus, aprangos – įspūdingos, kad ir Guamo, Kuko salų, Vanuatų atstovų.
Internete nemažų reakcijų susilaukė Tongos atstovai ir įspūdingas šios Ramiojo vandenyno salos vėliavnešys – taekwondo kovotojas Pita Taufatofua.
Neįprastų spalvų palete žiūrovus nudžiugino ir Afrikos žemyno valstybės – Benino atstovai.
Stadione pasirodo rusai, tačiau dėl besikartojančių dopingo skandalų šios valstybės atletai žengia ne su nacionaline, o su Rusijos olimpinio komiteto vėliava rankose. Olimpiados metu neskambės ir šalies himnas, nebus minimas ir pats Rusijos vardas
Lenkijos atletus stadione sveikina kaimyninės šalies prezidentas Andžejus Duda. O štai mūsų šalies vadovo pirmą sykį nuo 1992-ųjų olimpiados Barselonoje tribūnose nėra. Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene į ceremoniją nevyko.
Kaimynai latviai į Japoniją išsiuntė 33 atletus. O vėliavą su pasididžiavimu neša tenisininkė Jelena Ostapenko.
Iškart po latvių – laukiamiausia vakaro akimirka – ant stadiono dangos iškėlę galvas pasirodo Lietuvos olimpinė rinktinė. Šįsyk žaidynėse 12-oje sporto šakų savo jėgas išbandys 41 sportininkas. Tai mažiausia mūsų šalies rinktinė nuo pat 1992 metų olimpiados Barselonoje.
Trispalvę atidarymo šventėje tvirtai laiko dziudo imtynininkė Sandra Jablonskytė ir plaukikas Giedrius Titenis. Lietuvaičių apranga vasariška – vyrukai su žaliais šortais, o merginos – geltonomis suknelėmis. Mūsų delegacijai iš tribūnų mojuoja šalies olimpinio komiteto prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.
Didžiausia delegacija šiose žaidynėse – amerikiečiai. Tokijuje dėl medalių kausis net 613 atletų. Vėliavą neša krepšininkė Sue Bird ir beisbolininkas Eddy Alvarezas. Juos sveikina valstijų vadovo Joe Biddeno žmona Jill.
Na, o atletų žygį užbaigia šeimininkai – per pusę tūkstančio Japonijos sportininkų.
Stadione pasirodo 1964 metais per Tokijo žaidynes susikūręs choras. Jo dalyviai iš spalvotų figūrų sudėlioja šių metų olimpiados logotipą.
Virš stadiono pakyla įspūdinga žemės rutulio konstrukcija, simbolizuojanti pasaulio bendrystę. Suskamba bitlų lyderio Džono Lenono daina „Imagine“, kurią atlieka pasaulinio garso dainininkai.
Prasideda oficialioji renginio dalis. Žaidynių vadovė Seiko Hashimoto ne tik pasveikina visus su švente, tačiau ir dėkoja su pandemija kovojusiems medikams ir visiems Japonijos žmonėms, kurie per pastarąjį dešimtmetį išgyveno ir siaubingą žemės drebėjimą, avariją Fukušimoje.
„Esu labai laiminga, kad turiu garbę pakviesti visus į šias žaidynes ir pakviesti džiaugtis atidarymu ir būsima sporto švente“, – sakė S. Hashimoto.
„Šiandien tai yra vilties akimirka. Viskas nėra taip, kaip viską įsivaizdavome prieš aštuonerius metus, bet pasidžiaukime šia akimirka“, – sveikino T. Bachas.
Paleidžiami taikos balandžiai ir naktinę Tokijo panoramą nudažantis įspūdingas fejerverkų šou. Atidarymo šventę vainikuoja olimpinio deglo įžiebimas. Ši pareiga patikėta nusipelniusiems Japonijos atletams.
O olimpinė ugnis stadione liepsnos iki pat rugpjūčio aštuntos dienos.