Nuo spalio pirmosios visi gyventojai, net ir tie, kurie turi galimybių pasus prieš įeidami į parduotuvę turės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines veido kaukes ar respiratorius.
Iki šiol pasiskiepiję, persirgę, ar COVID-19 testus atlikę gyventojai prekybos centruose galėjo patys rinktis, reikia jiems kaukės, ar ne. Vyriausybė šią teisę nuo penktadienio atima.
„Atvejų skaičius, deja, gana sparčiai auga. Kaip ten bebūtų vis dėlto labiausiai, didžiausią poveikį atvejų skaičiui ir jo dinamikai daro pačių žmonių elgesys ir gebėjimas saugoti save ir kitus. Gaila, kad daliai žmonių tai atrodo nepakankamai svarbu ir rekomendacija, kuri galiojo, yra tiesiog ignoruojama, tai dabar nuo penktadienio įsigalios kaip prievolė“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Respiratorius ir kaukes bus privaloma dėvėti visose uždarose patalpose, kur teikiamos, gaunamos paslaugos, perkamos prekės, dalyvaujant renginiuose, nepriklausomai nuo to, ar veikla vykdoma su galimybių pasu ar be jo. Tiek viešosioms įstaigoms, tiek privačiam verslui rekomenduoja dirbti nuotoliniu būdu. Tie, kas dirbs patalpose turės dėvėti kaukes.
„Darbo kolektyvuose kaukių dėvėjimas bus privalomas, tais atvejais, kai žmonės dirbs fiziniame kontakte ir bus kažkokioje uždaroje patalpoje. Bus taikomos išimtys: dengti nosies ir burnos nereikės teikiant paslaugas, kurių neįmanoma suteikti su kauke, sportuojantiems asmenims, valgant kavinėse ir kino teatruose, atlikėjams, sportininkams, renginių vedėjams, neįgaliesiems“, – tęsia premjerė.
Anot Šimonytės, papildomi ribojimai bus įvesti tik tuo atveju, jei toliau toliau augs COVID-19 pacientų skaičiai ligoninėse.
„Reikia, žinoma, labiausiai stebėti situaciją ligoninėse, nes jeigu klostytųsi tokia padėtis, kad ligoninių sistema, sveikatos sistema nebegalėtų funkcionuoti, žinoma, sprendimai tada bus tokie, kad reikės visiems nurimti kelioms savaitėms“, – priduria ji.
O ką galvoja žmonės?
„Aš už kaukių nešiojimą, tik šį sykį neužsidėjau.“
„Visų nesukontroliuosi turi, neturi paso, skiepijasi, ne, o kaukė bendrai tokia tendencija, visiems lengvai prieinama, patogi.“
„Aš paprastai vaikštau su kauke, kažkaip, ne tai dėl saugumo, bet ir dėl įpročio, kaukė labiau apsaugo nei galimybių pasas.“
„Visiškai nereikia dėvėti tų kaukių, jeigu žmonės nori jas dėvėti savo saugumui tada taip, bet kad būtų privaloma, aš manau, kad ne.“
„Manau, jos tikrai nemaišo. Lauke nereikia, bet viduj parduotuvėse tikrai reikia.“
„Manau, kad to nereikia. Jau tas nieko nepakeis, kas nešiojo, nešioja, kas nenešiojo, neužsidės.“
„Būtinai, be jokių šnekų. Kodėl turim mes senukai, būti jų įkaitais, tų kurie nesiskiepija. Pavyzdžiui, mane ištiks infarktas, o jis guli reanimacijoje, mano vietą užėmęs, aš mirsiu, jis gal išgyvens.“
Nors dalis gyventojų netiki kaukių nauda, ekspertai aiškina priešingai. Kauno technologijos universiteto profesorius Dainius Martuzevičius aiškina, kad nosį į burną dengiančios apsauginės priemonės gali apsaugoti kiekvieną nuo kororonaviruso.
„Žinant viruso sklidimo pobūdį, patalpose tai yra viena efektyviausių priemonių. Efektyviausiai saugo respiratoriai, jeigu mes matom užrašyta FFP2, KN95 tai daugiau mažiau vienodas produktas ir jis yra asmeninė apsaugos, tokią priemonę dėvėdami mes apsaugome save nuo išorės. Su chirurgine kauke, medicinine kauke, mes daugiau saugome išorę nuo savęs, tai ką iškvepiame, mes sulaikom toje kaukėje“, – kalba jis.
Anot mokslininkų, FFP2 respiratorius gali apsaugoti 1 žmogų nuo sergančių aplinkinių 95-ių procentų efektyvumu. O paprastos medicininės kaukės gerai veikia tada, kai jas dėvi visi žmonės.
„Saugiai išimti iš pakuotės, saugiai laikyti kiekvienam ir užsidėjus ant burnos, gražiai apsismaukiam ir svarbiausia prispausti prie nosies, kad niekur pro kitur nepraeitų.“
Veido kaukių, respiratorių pardavėjai aiškina, kad pastarąją savaitę rinkoje vėl padidėjo susidomėjimas apsaugos priemonėmis.
„Tikrai susidomėjimas žmonės reaguoja, įmonės nori būti užtikrintos, kad tikrai bus tų kaukių ir tikrai perka ypač šiandieną pastebėjau, kad skambučių sulaukiam daug daugiau“, – tikina „DSP Plius“ direktorė Irma Spudienė.
Tų, kurie nesilaikys taisyklių laukia baudos.
„Nuo rugsėjo 13-os dienos yra užfiksuoti 24 pažeidimai, didžioji dalis jų yra parduotuvės, kur nereikalingas galimybių pasas. <…> Išviso jeigu nuo metų pradžios skaičiuojant, tai pažeidimų yra daugiau negu 1850“, – pasakoja policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Pirmą kartą įkliuvus be kaukės, teks susimokėti pusę minimalios baudos, kuri siekia 250-imt eurų.