475 ketvirtadienį ir net 482 diena prieš tai. Didžiosios Britanijos valdžia skelbia, kad šiomis dienomis Lamanšo sąsiaurį kirto rekordinis migrantų skaičius. Dalį jų iš perpildytų valčių išgelbėjo pakrančių apsaugos pareigūnai, tačiau kai kurie iš jų išsilaipino tiesiai į Haido apylinkėse esantį poligoną, kuriame vyko šaudymo pratybos.
Šiemet daugiau nei 440 valčių Didžiąja Britanija pasiekė jau per 10 000 migrantų. Daugiausia iš Irano, Irako, Albanijos ir Afrikos šalių. Atvykėlių skaičius auga nepaisant liepą Londonui ir Paryžiui sutarus stiprinti pakrančių apsaugą. Neteisėtai į šalį atvykstančių migrantų skaičių Londonas vadina „nepriimtinu“.
O Prancūzija skelbia, kad atvykėlių galėjo dar daugiau – pareigūnai ketvirtadienį pakrantėje sulaikė 138 į Britaniją išplaukti išsiruošusius migrantus.
„Mūsų tikslas neleisti jiems palikti pakrantės. Ieškome išplaukti paruoštų valčių ir apie tai pranešame krante esantiems kolegoms. Jiems atsidūrus vandenyje nieko nebegalime padaryti. Galime juos tik lydėti ir esant reikalui gelbėti“, – sako pakrantės apsaugos pareigūnas Ludovic Caulie.
Britanijos krantai nuo Prancūzijos vos už 28 kilometrų, o paplūdimiai, iš kurių į neretai pražūtingą kelionę ryžtasi išplaukti migrantai, ilgesni nei 130 kilometrų, tad abiem šalims net ir paskyrus daugiau resursų, pareigūnai nespėja suktis.
Šiemet Prancūzijos pakrantėje sulaikyti pavyko vos 500 neteisėtų migrantų – beveik tiek pat kiek vos per dieną pastaruoju metu išsilaipina kitoje sąsiaurio pusėje.
„Kalė pakrantė labai pavojinga nes per sąsiauri teka viena stipriausių srovių pasaulyje. Bandome pažaboti šias keliones nes žinome, kad žmones itin pavojingomis sąlygomis per sąsiaurį siunčią kontrabandininkų tinklas“, – teigia regiono prefekto pavaduotoja Dominique Consille.
Britanijos valdžia neslepia, kad nori šalį paversti kuo nepatrauklesne migrantams. Siūloma griežtinti prieglobsčio prašytojų priėmimo tvarką, o tiems kurie bandys atvykti neteisėtai jau netrukus gali grėsti iki ketverių metų laisvės atėmimo bausmė.