Reguliuotojai tvirtina tikrinantys, kokie turniketai yra pardavinėjami Lietuvoje, tačiau visiškai apsaugoti nuo nekokybiškų turniketų negali.
Prieš mėnesį apskriejo žinia, kad Ukrainos fronte sužeistas lietuvis savanoris. Iki šiol, net būdamas Lietuvoje, jis vengia žurnalistų dėmesio, tačiau sužeistojo kolega sako: savanoris sveiksta ir nestokoja geros nuotaikos.
„Dabar gydomas, operuojamas. Puikiai jaučiasi žmogus. Sakė, pergalės šokį šoks...“, – sako atsargos karininkas Vygintas Ušinskas.
Vis dėlto aiškėja, kad savanoris iš Ukrainos galėjo gyvas ir negrįžti. Sužeistas jis užsidėjo turniketą, kad sustabdytų gyvybei pavojingą kraujavimą, tačiau šis lūžo.
„Su juo kalbėjausi telefonu, tai, sako, sukau ir pajutau, kad atsipalaidavo. Tai ar trūko juostelė, ar kas, tikrai tokioj situacijoj nesigilina. Tiesiog imi ir meti kitą. Ir viskas. Tiesiog įvyko taip, kaip įvyko, ir priima faktą, kad nekokybiškas, neaiškus gamintojas“, – kalba V. Ušinskas.
Turniketas savanorį fronte pasiekė iš Lietuvos. Prieš 2022-uosius paaiškėjus, kad vairuotojams bus privaloma vaistinėlėse turėti turniketus, juos Lietuvos įmonės ėmė gaminti pačios arba vežtis iš neaiškių gamintojų Kinijoje.
„Nuo 2021 metų mes pradėjom gauti pirmus pranešimus iš muitinės postų. Tai tiek, kiek mes gavome tų siuntų pranešimų, tai visur buvo nustatyti pažeidimai. Ir visos siuntos, kiek buvo pateikta mūsų tarnybai, visos neįleistos“, – komentuoja akreditavimo tarnybos skyriaus vedėja Jolanta Karavackaitė.
„Tai tuo metu labai daug įmonių ir apsigavo, nes visi norėjo greitai pasigaminti. Čia buvo dar pandemijos metu – visi respiratoriai, kaukės ėjo... Ir staiga tų turniketų visiems reikia“, – kalba „DSP plius“ vadovė Irma Spudienė.
Tiesa, terminas turniketams vis būdavo nukeliamas. Dabar jau aišku, kad turniketais vairuotojai turės pasirūpinti iki šių metų liepos.
Kitą Lietuvoje pagamintą turniketą ant blauzdos išbando pats Vygintas. Atrodo, veržia tinkamai. O kaip ranka? „Nelabai...“
Nekokybiškų, plyštančių turniketų lietuviai į Ukrainos frontą išsiuntė patys pakankamai nemažai.
„Vasarą gavome iš Sveikatos apsaugos ministerijos pavedimą, jie, matyt, gavo pranešimą dėl Lietuvos įmonių teikiamų turniketų į Ukrainą, jų kokybės“, – kalba J. Karavackaitė.
„Kaip šalmų, liemenių, taip ir turniketų buvo ta pati bėda. Visi ėmė viską, ką turėjo. Bile tik turėti po ranka negu, kad nieko neturėti“, – teigia V. Ušinskas.
„Mes buvome patikrinę, tai praktiškai visų gamintojų Lietuvoje turniketų platinimas buvo sustabdytas nustačius eilę ženklinimo ir naudojimo instrukcijoje teikiamos informacijos neatitikimų“, – tvirtina J. Karavackaitė.
Sulaukusi paaiškinimų ir gamintojų ar platintojų reakcijų į pastabas Akreditavimo tarnyba uždraudė prekiauti dviem turniketais iš tikrintų maždaug dešimties. Tačiau apskritai visų turniketų tarnyba sako negalinti patikrinti.
„Gali būti susiję, tarkim, tiek su platintojo neteisėta, nesąžininga veikla, tiek su pačių gamintojų. Tam tikrais atvejais gal gali platintojai ir nežinoti, kad gamintojas neįvykdęs visų pareigų, numatytų teisės aktuose. Čia gali būti įvairios priežastys“, – kalba J. Karavackaitė.
O darbo saugos priemones parduodančios įmonės atstovė sako, kad ir gyventojai turėtų atidžiau pasižiūrėti, kokius turniketus perka arba kokie turniketai yra naujai perkamose vaistinėlėse. Geriausia – patikrinti, ar yra dokumentai.
„Tikrai atitikmens dokumentus reikia turėti, ir žmonės turi reikalauti, nes, neslėpkim, kai buvo respiratorių buvo daug padirbtų, nes žmonės pirko bet ką, bet jie nereikalavo dokumentų“, – sako I. Spudienė.
Šiuo metu vairuotojai gali arba pirkti naujas vaistinėles su jau esančiais turniketais, arba laikinai – iki 2024 metų pradžios – įsigyti du turniketus ir juos pridėti prie senosios vaistinėlės, kurią nusipirko 2019 metais ar vėliau. Tačiau ją vis tiek reikės pakeisti iki 2024 metų pradžios.