Neįtikėtina, tačiau bitininkas iš avilio traukia šviežut šviežutėlio medaus pilnus korius pačiame Vilniaus centre, dūzgiančiame mieste tarp dangoraižių. Pasirodo, gyventi savo įprastą gyvenimą ir nešti medų bitės gali ne tik šalies kaimiškose vietovėse, kur šalia laukai ir miškai.
„Bitė pradžioje prineša nektarą, kuris yra skystas kaip vanduo, turi daug drėgmės ir per laiką išgarina tą drėgmę. Ir uždengia atakučiais, korio atakučiais. Ir būtent čia, už šitų dangtelių yra prineštas šviežias, pavasarinis medus“, – pasakoja bitininkas.
Miesto medaus eksperimento ėmėsi privatus verslas. Aviliai su bitėmis buvo atgabenti ir pastatyti skirtinguose šalies miestuose. Ant daugiaaukščio pastato stogo šie aviliai stovi nuo balandžio mėnesio.
„SBA Urban“ komercijos direktorius Giedrius Muliuolis sako: „Griauname mitus, susidariusius, kad miestuose surinktas medus gali būti užterštas.“
Suneštas medus ištirtas akredituotose laboratorijose, o rezultatai, – pasirodo, – džiuginantys. Cheminiai ir mikrobiologiniai tyrimai parodė, kad Vilniaus miesto medus – švarus ir kokybiškas.
Mokslininkas Doc. Dr. Algirdas Brukštus teigia: „Buvo ištirta metalai. Taip, kad yra ir mikro, ir makro visokių elementų. Čia ir natris, ir magnis. Ir taip pat buvo ištirti sunkieji metalai. Tai šitų metalų tiek mažai, kad net išeina iš nustatymų ribos prietaisų.“
Mokslininkai aiškina, kad šalies ūkiuose, šalia dirbamų laukų, suneštas medus gali būti užterštas labiau nei suneštas miestuose.
„Žemės ūkyje naudojama tiek visokios chemijos, augalų apsaugai, kad pats esu uostęs, jau bijojau ragauti kaimo medaus, kuris tikrai kvepėjo laboratorija. Ir bitės gali tokį medų atnešti, bet paskui tas avilys greičiausiai numiršta“, – sako A. Brukštus.
O paaiškėjo, kokio skonio ir aromato pavasarinis Vilniaus miesto medus.
„Pagrindas sudarytas iš kaštoninės kilmės augalų. Tai reiškia, kad 52 procentai medaus yra iš kaštonų“, – sako bitininkas Paulius Chockevičius.
Kita dalis medaus – erškėtinių augalų. Kalbant apie aukštį į kurį bitėms tenka užskraidinti medų, – ribos vis dėlto yra.
„Nėra taip aukštai, čia dar trečias aukštas, kiek aš skaičiavau lipdamas. Dar vis tiek tam lygyje, kad gali tos bitės ir lengviau pakilti. Aišku, jeigu statysim ant dvidešimto aukšto avilius tai tada taip. Bitėms prisigėrus medaus, pakilti į tą dvidešimtą aukštą yra vargas“, – teigia A. Brukštus.
Ypatingai populiarus miestų medus vakaruose, panašu jau skinasi kelią ir pas mus. Mokslininkams išsklaidžius baimę, kad šis medus užterštas ar nesveikas, turėti bičių avilius ant pastatų stogų, pareiškia norą vis daugiau tautiečių. Tokie aviliai galėtų stovėti, kad ir ant kiekvieno daugiabučio stogo.
„Reikia gauti pastato savininko sutikimą keliant bites ant stogo. Tai jeigu yra daugiabutis, tai turi daugiabučio gyventojai sutikti ir pritarti, kad ant jų pastato stogo atsirastų štai tokia šauni bitučių draugija“, – sako P. Chockevičius.
Projekto įkurdinti bites ant daugiaaukščių stogų ėmėsi ir aplinkos ministerija, kuri žada, kad pastatys dvidešimt penkis avilius įvairiuose šalies miestuose.