• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime – seniai regėtas sujudimas. Atšaukus kai kurių komandiruotes, o kai kurias sutrumpinus, į salę susirinko visi koalicijos nariai, o viskas tam, kad valdantieji atmestų prezidento veto ir nuo gruodžio neskiepyti darbuotojai už testus turėtų mokėti patys. Prezidentūra prabilo apie atsakomybę, kurią valdantieji dėl tokio sprendimo ir jo rizikų turės prisiimti.

Seime – seniai regėtas sujudimas. Atšaukus kai kurių komandiruotes, o kai kurias sutrumpinus, į salę susirinko visi koalicijos nariai, o viskas tam, kad valdantieji atmestų prezidento veto ir nuo gruodžio neskiepyti darbuotojai už testus turėtų mokėti patys. Prezidentūra prabilo apie atsakomybę, kurią valdantieji dėl tokio sprendimo ir jo rizikų turės prisiimti.

REKLAMA

Bet smūgis šalies vadovui šįkart buvo net trigubas, nes Iš viso per dieną atmesti 3 prezidento veto, o diskusijos metu Seimo salėje skambėjo net siūlymai santykius išsiaiškinti bokso pirštinėmis.

Neeilinė diena Seime – valdantieji paskelbė neįprastą mobilizaciją. Į posėdį iškviesti visi konservatoriai, liberalai ir laisviečiai.

„Kokią jums ten komandiruotę teko atšaukti, kur neišvykote? — Buvau pakviestas į liberalaus fondo pažintinį vizitą neteisėtos migracijos klausimais, susipažinti, kaip kitos šalys tvarkosi su migracijos iššūkiu. Kelionę teko atšaukti“, – teigia žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Komandiruotę teko trumpinti ir Aplinkos ministrui, liberalui Simonui Gentvilui. Nors šiomis dienomis vyksta pasaulinė klimato kaitos konferencija.

REKLAMA

„Kai kur esu galimai pakeičiamas, kai kur nepakeičiamas. Tai kadangi Seimo narys esu, čia nepakeičiamas ir čia irgi dalis pareigos yra. O Glazge yra, kas atstovauja“, – sako S. Gentvilas.

Į Paryžių šiomis dienomis turėjo išvykti ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Bet planus pakoregavo. „Vizitas pasislinko viena diena anksčiau, ir jis baigėsi kitą dieną, dėl to, kad daugiau renginių, paprasčiausiai man nėra“, – kalba G. Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

Toks, dar neregėtas sujudimas tarp valdančiųjų kilo norint atmesti net tris Prezidento veto – dėl mokamų testų, dėl Seimo atstovo Briuselyje ir dėl aplinkosaugininkams įtvirtintos galimybės nereaguoti į žmonių pranešimus apie galimus aplinkosaugos pažeidimus.

„Todėl, kad tai yra tiesiog praktiška ir todėl, kad mus riboja terminai, turime per savaitę apsvarstyti tuos klausimus“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Čia naujas žanras. Jeigu nori gerai sutrypti ką nors, tai reikia 3, o geriau dar 4 įstatymus“, – kalba socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas.

Bet didžiausios batalijos dėl vieno – darbuotojų prievolės mokėti už testus iš savo kišenės.

„Tai nėra apie prezidentą, tai nėra apie asmenis vyriausybėje, konkrečius vardus ir pavardes, tai yra apie projektus“, – teigia Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

REKLAMA

Prezidentas, atrodo, jau galutinai supykęs ant tų, kurie ragina skiepytis, tai aš nemanau, kad čia labai kas nuo to pasikeis“, – sako G. Landsbergis.

Visgi diskusija dėl mokamų testų Seimo salėje didelio susidomėjimo nesukėlė nei tarp valdančiųjų, nei tarp opozicijos. Pustuštė salė, ne itin kreipia dėmesį į pasisakančius. Nei opozicijos, nei valdančiųjų atstovus.

„Atsiduriame tokioje situacijoje, kurią kas nors laiko konfrontacija, kaip sakau, karo kirvio iškasimu. Ne, šiandien mes turime užkasti tuos karo kirvius“, – tikina E. Gentvilas.

REKLAMA

„Lietuva stodama į ES prisiėmė pareigą vykdyti tarybos direktyvas. 1989 birželio 12 d. direktyva, 6 straipsnis, 5 punktas aiškiai pasako – jokiu būdu negalima reikalauti, kad už priemones susijusias su darbuotojų sauga, higiena, sveikata darbe, mokėtų darbuotojai“, – kalba A. Sysas.

Vis tik Dainius Kepenis net ir po tradicinių pasakojimų apie imunitetą, o ne skiepus, sugebėjo visus nustebinti. Pasiūlė valdantiesiems su juo pasimušti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir jeigu reikės, ponai, mes tikrai galėsime nueiti ir su Slušniu, ir su kitais, į tokį kambarėlį 3 ant 3, pasiimsime bokso pirštines ir pusę valandos šnekėsimės“, – aiškina D. Kepenis.

Artėjant balsavimo laikui posėdžių salė pildosi. Renkasi ir visi ministrais dirbantys parlamentarai, o likus kelioms minutėms iki balsavimų pradžios, konservatorių žmonės ne tik skaičiuoja kolegas, bet ir skambučiais ragina visus paskubėti.

REKLAMA

Grąžinto įstatymo priėmimo metu pirmiausia balsuojama ar priimti visą įstatymą be pakeitimų. Balsavime dėl mokamų testų valdantieji nesusvyruoja. Užsiregistravo 134, balsavo 134, už 73, prieš 57, susilaikė 4, taigi įstatymas yra priimtas be pakeitimų.

Opozicija reaguoja aštriai.

„Jūs esate konstitucinių teisių okupantai. Ir žmonės su jumis turėtų elgtis, kaip su okupantais“, – sako „Valstiečių“ frakcijos narys Valius Ąžuolas.

REKLAMA

„Aš tikiu, kad sulauksime Lietuvoje tos dienos, kai šitas veiksmas segreguojant žmones, juos diskriminuojant, bus įvertintas teisiškai. Ir visi kurie pasisakė už tai, bus atitinkamai įvertinti teismo“, – kalba Darbo partijos frakcijos narys Mindaugas Puidokas.

Opozicija įsitikinusi – valdantieji norėjo parodyti raumenis Nausėdai.

„Tą žaidimą kolegos valdantieji sužaidė, ir parodė ar yra dauguma, ar ne, taip, daugumą parodė, bet į turinį buvo gilintąsi mažai“, – sako socialdemorkatų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Parodė, kad tam tikrais klausimais, jautriais visuomenės klausimais valdantieji gali susitelkti ir neieškoti kompromiso, nei su visuomene, nei su prezidentu, nei su opozicija“, – kalba frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis.

Prezidento patarėjai išplatino komentarą, kuriame sako, kad atmetus veto dabar atsakomybė krenta ant Seimo.

Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas prezidentas vetavo dėl jų keliamų epidemiologinių rizikų. Kuo didesnės profilaktinio testavimo apimtys, kuo platesnis testavimo prieinamumas yra labai svarbūs veiksniai apsaugant nuo viruso plitimo ir pasiskiepijusius, ir nepasiskiepijusius žmones. Prezidentas gerbia Seimo sprendimą prisiimti atsakomybę už rizikas, kurias šis sprendimas kelia.

REKLAMA

„Buvo nuo pat pradžių aišku, kad bet kuriuo atveju atsakomybę už pandemijos valdymą prisiima Vyriausybė“, – kalba G. Ladsbergis.

„Nei parlamentas nėra prezidento viršininkas, nei prezidentas nėra parlamento viršininkas. Ir čia jau yra kiekvienos iš šių institucijų šakos atsakomybės ir supratimo apie sprendžiamus klausimus parodymas, ar įrodymas ir kiekviena institucija pagal savo supratimą elgiasi“, – teigia I. Šimonytė.

REKLAMA

Atmestas veto reiškia, kad jau nuo gruodžio nesiskiepiję ir nepersirgę darbuotojai turės testuotis už savo pinigus. Profsąjungos valdančiųjų sprendimu nepatenkintos, o dalis darbdavių sako palaikę šį įstatymą iš karto.

„Ir netgi daugiau mes sakėme, kad gal jiems reikėtų nemokėti išeitinių, ir galbūt darbo biržoje jiems nemokėti už tai, kad jie neturi darbo, kad, galų gale, suvaldytume tą situaciją“, – sako pramonininkų konfederacijos direktorius Ričardas Sartatavičius.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien valdantieji, na, pasikėsino į pagrindinę socialinę garantiją, kuomet tiek Europos, tiek mūsų įstatymai garantavo, kad darbuotojų saugos ir sveikatos klausimai, na, tikrai yra ne darbuotojo rūpestis, ne darbuotojo atsakomybė ir jokiu būdu negali būti finansiniai kaštai perkelti ant jų pečių“, – tikina profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Kartu su mokamų testų įstatymų, valdantieji atmetė ir kitus 2 prezidento veto – dėl pranešimų aplinkosaugininkams ir dėl Seimo atstovo Briuselyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų