Jie, esant reikalui, informuos ir teisėsaugą, ir vyskupą. Anot sostinės arkivyskupo Gintaro Grušo, Vatikanas griežtina tvarką ir duoda nurodymus tokias naujoves diegti, sprendžiant pedofilijos problemą katalikų bažnyčiose pasauliniu mastu.
„Popiežius Pranciškus yra sakęs – „Tegul plačiai atsiveria gailestingumo durys mūsų vyskupijose, parapijose, namuose ir širdyse, kad priimtume tuos, kurie yra patyrę prievartą“, – taip naujovę pristatė Vilniaus arkivyskupas Gintaras Linas Grušas.
Vilniuje, Kalvarijų gatvėje esančiame mediacijos centre, Vilniaus arkivyskupas pristato naujovę: nuo šiol tiems, kas patyrė seksualinę prievartą bažnyčioje, bažnyčia suteikia galimybę kalbėti laisviau. Jie gali kreiptis el. paštu [email protected] ir atvykti į Kalvarijų gatvėje esantį mediacijos centrą.
Tam čia yra skirti 3 kabinetai ir juose žmonės galės išsipasakoti psichologams bei socialiniams darbuotojams.
G. Grušas sako, kad nauja sistema, bandant kovoti su pedofilijos bažnyčiose problema, įsigalioja viso pasaulio vyskupijose. Vatikanas davė tokį nurodymą, kad žmonės, patyrę dvasininkų seksualinį išnaudojimą, galėtų kalbėti drąsiau. Ir neva pasaulinės praktikos rodo, kad žmonės lengviau išsipasakoja pasauliečiams.
Specialistams už darbą su nuskriaustaisiais mokės bažnyčia.
„Išklausymas labiau efektyvus ir žmogui lengviau kalbėti dažniausiai ne su dvasininku, bet su pasauliečiais, profesionalais psichologais“, – sako G. Grušas.
Bažnyčia keičia požiūrį
Lietuvoje pastaruoju metu netilo kalbos apie seksualinio išnaudojimo skandalus bažnyčioje. Dėl seksualinių nusikaltimų prieš vaikus pareigų neteko 2 kunigai: dėl vaikų pornografijos laikymo Kęstutis Palikša ir Sigitas Grigas neteko pareigų.
O istorijoje, kur Vyžuonų miestelio klebonas Sigitas Sudentas nufotografavęs save nuogą siuntė nuotraukas su savo lytiniais organais vos pilnametystės sulaukusiam jaunuoliui, bažnyčios autoritetui tai taip pat sudavė smūgį.
„Tos žaizdos ilgai gyja ir norim padėti, kad ten, kur yra įvykę, tos žaizdos būtų išgydytos“, – teigia Vilniaus arkivyskupas.
Gydyti žaizdas, ateinant pasikalbėti, anot Grušo, gali bet kas – tiek patys nukentėję, tiek jų tėvai ar artimieji. Su jais bendraujantys specialistai įvertins pasakojimus, ir jei reikės, informaciją perduos teisėsaugai bei vyskupui. Kol kas tam skirti du specialistai – psichologė ir socialinė darbuotoja.
Kai iki šiol, jei tokios istorijos nutikdavo, jas išklausydavo arkivyskupijai priklausantis kunigas tyrėjas. Anot G. Grušo, teisėsauga turi įrankius, su kuriais bus galima greičiau ištirti galimus nusikaltimus.
Kad Bažnyčia jau kuri laiką eina sugriežtintos kovos keliu su pedofilija dvasininkų gretose, sako buvęs Lietuvos ambasadorius prie šventojo Sosto Vytautas Ališauskas.
Anksčiau, dar iki 1980 metų pasaulinėse bažnytinėse gretose galiojo vadinama slaptumo dvasia – jei kunigas nusikalsdavo, buvo bandoma tai slėpti nuo viešumos, net jei jis buvo nubaudžiamas.
„Buvo manoma, kad tai kompromituoja bažnyčią, sukelia papiktinimą tikintiesiems, o šiuo atveju jau yra kitas požiūris“, – pasakoja buvęs Lietuvos ambasadorius prie šventojo Sosto Vytautas Ališauskas.
Didžiulį Katalikų Bažnyčios baudžiamojo kodekso pokytį įvykdė Popiežius Pranciškus 2021 m. Į jį įtraukė direktyvas dėl bausmių dvasininkams už nepilnamečių lytinį išnaudojimą. Už tai daugelį metų kovojo prieš kunigų pedofiliją einantys aktyvistai.
Psichologas pastebi tendenciją
O ir bažnytiniai kanonai buvo sugriežtinti. Jei yra įrodyta, kad kunigas yra nusikaltęs pedofilija, jis yra šalinamas iš kunigų luomo. Kai dažnu atveju anksčiau kunigas buvo išsiunčiamas perkeliant jį į nuošalią kaimo parapiją.
Psichologas Edvardas Šidlauskas sako, kad statistiškai – daugiau nei pusė pedofilų patys buvo tvirkinami vaikystėje. Dėl to, kad ši problema tokia aštri būtent Bažnyčios terpėje, taip pat mato dėsningumą.
„Nemažas procentas susidarė tų vaikų, kurie buvo tvirkinami, tai paprastai klapčiukai, kurie per mišias patarnauja kunigui. Ir daugelis tų klapčiukų tampa kunigais, toks savotiškas įvadas į kunigystę, paruošiamoji klasė. Ir jie, matomai, tokiu būdu patiria prievartą ir po to patys tampa pedofilais“, – teigia E. Šidlauskas.
Pasak psichologo, tapsiantieji kunigais, turėtų mokytis kaip tinkamai realizuoti besikaupiančią, natūralią žmogaus fiziologijai seksualinę energiją, ir tada veikiausiai skandalų būtų mažiau. Esą dabar tai daroma atmestinai.
O štai kalbant apie pedofilijos aukas, atsitiesti ir bandyti išgydyti traumas suaugus, gali padėti tik ilgalaikė psichoterapija.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.