„Pagal naują tvarką, organizuoti skrydžius virš miesto pasidarė faktiškai neįmanoma. Virš Vilniaus skrendame 4–5 mažiau, pardavimai krito ir krenta toliau, nes žmonės nemato balionų, savaime nebeskrenda. Oro balionams, dėl kurių važiuoja turistai į Vilnių, vietos danguje nebėra“, – teigia „Hot Air Lines“ vadovas Vytautas Samarinas.
Susisiekimo ministerija naujas taisykles išsamiai pristatė gegužės pabaigoje, oro balionų kilimo vietoje, sostinės Vingio parke.
„Tokia unikali diena, nes mes kalbame apie geras žinias, o tai ir žiniasklaidai yra neįtikėtina. Pagrindinė iš manęs žinia yra vienintelė, vienintelis sakinys, kad oro balionai Vilniuje, kaip ir Kaune, lieka“, – gegužės 31 d. tikino susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Tačiau vasaros viduryje Vingio parke vaizdas daug liūdnesnis nei anksčiau.
„Jeigu vėjas link oro uosto – 7 skrydžiai, jeigu į priešingą pusę – 14, jeigu išilgai kilimo tako – skrydžiai išvis negalimi. Apribojimų tiek daug, kad geriausias pavyzdys šiandienos startas. Mes galėtumėme kilti 7-iais balionais, bet atvažiavo pabandyti tik 4, nes žmonės pavargo organizuoti ir atšaukinėti paskutinę minutę. Tvarka pasidarė tokia sudėtinga, kad mes negalime būti tikri, jog skrydis nebus atšauktas 10–15 minučių iki suplanuoto laiko“, – sako V. Samarinas.
Į Vingio parką atvažiavę pilotai net netraukia balionų iš savo priekabų: skrydžiai atšaukinėjami taip dažnai, kad ruoštis apsimoka tik gavus galutinį leidimą.
„Mūsų klubas vykdė 8 skrydžius per visą šitą laiką. O galėjo būti kaip ir praėjusiais metais – virš 30–40“, – teigia „Smile Balloons“ vadovas Albertas Kerdokas.
„Dar 2–3 mėnesiai ir tų balionų virš miesto neliks. Visi iš karto važiuoja skristi už miesto, net patys oreiviai atsisako bandyti skraidyti“, – sako „Hot Air Lines“ vadovas V. Samarinas.
Leidimas kilti pasiekia pilotus likus pusvalandžiui iki skrydžio, tada verslininkai pasiraitoję rankoves skuba pūsti balionus. Keleiviai ir skrydžių pasižiūrėti atėję vilniečiai norėtų, kad sostinėje danguje balionai matytųsi dažniau:
„Vilnius... Aš dar nuo vaikystės atsimenu: balionai, balionai“.
„Prie mano namų dažnai matydavome labai daug balionų, apie 14-ka, vien vaizdas fantastiškas. Labai gaila, kad mes dabar to nebematome“.
„Kas kelias dienas vieną kitą pamatai ir džiaugiesi“.
Bendrovė „Oro navigacija“, kuri kartu su susiekimo ministerija pristatė taisykles, aiškina, kad girdi oreivių problemas.
„Buvo rasta išeitis ir dabar po NATO viršūnių susitikimo organizuojame šitų taisyklių keitimą“, – tikina „Oro navigacija“ vadovas Saulius Batavičius.
Kiek naujos taisyklės pakeis skrydžių skaičių, kol kas neaišku. Dalis oreivių norėtų, kad laikinai būtų sugrąžinta sena tvarka, kol bus surastas geriausias sprendimas.
„Organizuoti skrydžius stabiliai tampa neįmanoma, ta tvarka iš esmės yra keistina“, – pabrėžia „Hot Air Lines“ vadovas V. Samarinas.
„Orlaivių tupimas, kilimas kertasi su oro balionų skrydžiais ir mes stengiamės labai profesionaliai tą situaciją valdyti. Oro balionas yra nevaldoma priemonė, labai priklausoma nuo vėjo krypties, kitų gamtinių sąlygų. Joms pasikeitus, tiesiog keičiasi reikalavimai“, – teigia „Oro navigacija“ vadovas S. Batavičius.
„Jeigu pakalbinsite buvusius „Oro navigacijos“ vadovus, jie tikrai jums pasakys, kad mes buvome sutarę, skraidėme saugiai. Didelių incidentų Vilniaus danguje nebuvo jau turbūt dešimtmetį“, – pabrėžia V. Samarinas.
„Oro navigacija“ mano, kad taisyklių tobulinimas gali užtrukti apie tris savaites. Oro balionų pilotai taip pat atkreipia dėmesį, kad problemų skraidant po taisyklių įvedimo kilo ne tik aplink Vilnių, bet ir kitose vietose, pavyzdžiui, Kaune.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.