Filmo autoriai viliasi, kad mirštančiųjų plaučių intubavimo vaizdai privers susimąstyti žmones, kodėl negalima nuvertinti koronaviruso keliamos rizikos ir reikia skiepytis.
Kauno klinikose su COVID-19 šiuo metu vis dar kovojantis 3 vaikų tėvas Vaidotas rodo savo šeimos nuotraukas. Vyras viliasi, kad jam neprireiks dirbtinės plaučių ventiliacijos: „Mano dukrytė, mano žmona mane nuolat palaiko. Dėl jų norisi gyventi, norisi pasveikti. Atsiuntė nuotraukas, kad turėčiau, ką pasižiūrėti.“
Jis vardija: „Mano didžiausias turtas: Elžbieta, Agota šešeri, pusė metų. Aš labai saugodavausi. Sakiau, grįžęs namo pasiskiepysiu. Taip išėjo, kad padariau klaidą, kad nesiskiepijau. Reikėjo skiepytis. Jei Dievas duos, tikrai padėkosiu medikams, kad jie man išgelbėjo gyvenimą. Jeigu man baigsis gerai be intubacijos.“
Vaidoto istorija pasakojama naujame Lietuvos Šaulių sąjungos filme „Pasirinkimo kaina“.
„Filme matėte žmogus tas, kuris sutiko byloti apie savo situaciją, jis buvo nepasiskiepijęs, jo kelias labai sunkus. Jam teko būti užmigdytam, ventiliuojamam, bet jis taisosi. Taisysis dar labai ilgai. Realiai reikės išmokti viską nuo pradžių ir vaikščioti neuždusus, ir dozuoti savo krūvį, kažkada pakelti dukrą, vieną, kitą, trečią“, – sako Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas Andrius Macas.
Filmo kūrybinėje grupėje šauliai atsidūrę ne be reikalo. Šie savanoriai, kai dar nebuvo skiepų nuo COVID-19, plušo ligoninėse, kuriose nuolat trūko personalo ir patys savo akimis matė susirgusių kančias ir kovą su pavojinga liga. Daugybė žmonių kovą pralaimėdavo.
„Su Vaidu šnekant gyvai buvo sunku tvardyti ašaras. Man yra buvęs panašus atvejis, kuomet maistą atneši sergančiam ligoniui, bandai iš jo šypseną išspausti, kad jam motyvaciją pakeltum. Sakau, plovas pagamintas linksma gaida. Tas žmogus 40-ies atsiduso sunkiai, kad tik išgyvenčiau. Jaunas sportiškas vyras negali kvėpuoti. Atsitiko toks dalykas. Pirmą dieną jį bando gelbėti, nepavysta, intubuoja, koma. Antra diena, o trečią dieną išveža. Per tą savaitę kol buvau, gal kokius 6 žmones pravežė baltuose maišuose“, – teigia šaulys Žilvinas Neliubšys.
„Parodyta reali situacija, kas yra ligoninėse darome. Ten, kur mūsų šauliai, broliai, sesės, dalyvauja pagelbėjant gydytojams ir gydymo įstaigoms. Šeštadieniais, sekmadieniai, nedarbo metu, naktimis, švenčių dienomis, tada, kada turi laisvo laiko“, – pasakoja Lietuvos Šaulių sąjungos vadas Albertas Dapkus.
Vienas iš filmo autorių, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, viliasi, kad pamatę skaudžią realybę ir tikrą gyvenimą bei mirtį kovidiniame skyriuje, gyventojai pakeis požiūrį tiek į pačią ligą, tiek į vakcinas.
„Kada idėja kilo, kai žmogus paskambino ir paprašė padėti jo artimą, pažįstamą kabutėse „išgelbėti“ iš reanimacijos. Reiškia, kad žmonės nesuvokia, nesusigaudo, kas yra priežastis, kas pasekmė. Tų tokių tikrų kadrų rodymas, aš tikiuosi, kad bent daliai žmonių atneš supratimą, kad tai yra pavojingas dalykas“, – kalba A. Veryga.
Dokumentiniame filme aiškinama COVID-19 skyrių kasdienybė, kuomet žmonėms pavojinga net ir pavalgyti, nes kelioms minutėms reikia nuimti deguonies kaukę: „Žmonės šiaip nelabai supranta rentgeno vaizdų. Juoda spalva yra gerai? – Tai yra gerai, tai yra oras. Reiškiasi, plaučiai yra pilni oro. O ten kur balta, yra subliuškę plaučiai.“
„Net tarp mano artimųjų, draugų, bendraamžių, kuriems 45-eri. Dalis jų, kaip mes esame įpratę sakyti, vaduojasi mirtimi“, – aiškina A. Macas.
„Ką pasakojo šiandien ir gydytojas, ką jis ten komentavo, kad jo klasiokas, klasioko sesuo numirė per tą laiką, kol mes filmuką sumontavome, tai liūdnos tos emocijos, bet COVID-19 nėra linksmas. Tiesiog noras, kad žmonės pažiūrėtų, gal dalis susigaudys, supras, gal daliai žmonių tai suveiks kaip paskata pergalvoti pasirinkimus“, – tikina A. Veryga.
Žmonių, kurių pagrindine mirties priežastimi medikai nurodė COVID-19, Lietuvoje beveik 6900. Daugiau nei 11-ai tūkstančių žmonių tai buvo viena iš mirties priežasčių.