Dviratininkai piktinasi, kad teks važiuoti gatve, rizikuoti savo gyvybe ir trukdyti mašinų eismą. O kelininkai aiškina, kad takas skirtas ir pėstiesiems, tad kaip jį įveiks dviratininkai – jų pačių reikalas.
Naujas dviračių takas pakaunėje prie Ramučių apstulbino vietos gyventojus. Džiugavę, kad pagaliau sulauks šalia kelio dviračių tako, gyventojai nustėro išvydę, kai užuot nutiesę lygų asfaltą, viduryje dviračių tako kelininkai įrengė štai šią 150 metrų laiptuotą atkarpą.
„Laukėm to tako, bet atvažiavome pasivažinėti, žmona sako, nevažiuosiu gatve, neįmanoma. Kas čia per asilas sugalvojo? Rankas numušti už tokį protą“, – sako Ramučių gyventojas Vytautas.
„Teko man pabandyti, nusprendžiau neberizikuoti. Gal kam patinka ekstremalus sportas. Kyla abejonės, ar reikėjo, nebuvo sudėtinga nuvažiuoti, mes visada nuvažiuodavome, dviratis turi stabdžius, nuvažiuodavome be aikštelių“, – teigia Ramučių gyventojas Arūnas.
Naujas dviračių takas kainavo 225 tūkst eurų, kuriuos vyriausybė skyrė iš kelių priežiūros ir plėtros rezervo. Gyventojai nesupranta, kam reikėjo tiek išlaidauti įrengiant daugybę dviratininkams tik trukdančių laiptų, trinkeles, turėklus, storus betoniniu bortus. Tako viduryje – 11 laiptų pakopų ir ženklai informuoja, kad ši atkarpa skirta pėstiesiems. Už laiptų – vėl driekiasi dviračių takas.
„Turbūt visa Lietuva juoksis“, – kalba Ramučių gyventojas Donatas.
Kiti antrina:
„Galiu tik pasijuokti, dviratininkams bus sudėtinga.“
„Laiptai pėstiesiems, bet dviratininkams ten slalomas.“
„Išleisti dideli pinigai, ketvirtis milijono, negalim naudotis“, – piktinasi Arūnas.
„Dviračiams padarytos didžiausios kliūtys, kad neprasibrautum. Projektas vidury laukų, išleista krūva pinigų, kuriuo beveik niekas nesinaudos“, – sako Dviratininkų bendrijos tarybos narys Eduardas Kriščiūnas.
Kelininkai aiškina, kad brangius laiptus įrengė todėl, kad tako nuolydis yra 11 proc., ir nepaisant, kad atvejis atrodo kuriozinis ir nelogiškas, statybos techninis reglamentas reikalauja pėstiesiems įrengti būtent tokius laiptus.
„Jei išilginis nuolydis didesnis negu 5 proc., turi būti įrengti laiptai, turėklai, pandusas. Jei šito norminio akto būtų nesilaikoma, projektas nebūtų praėjęs ekspertizės, saugaus eismo audito. Nebūtų įgyvendintas“, – teigia Automobilių kelių direkcijos direktorius Remigijus Lipkevičius.
Nors naujasis takas atrodo šiuolaikiškai, jis pavojingas net ir neįgaliesiems.
„Ar pandusą įmanoma įrengti žmonėms su negalia, nežinau, bet sunkiai įsivaizduoju. Atrodo nepraktiškai, laiptai pertekliniai“, – kalba Paraplegikų asociacijos atstovas Egidijus Grigonis.
Dviratininkai kalba, kad važiuoti tokiu laiptuotu taku yra ne tik nepatogu, bet ir pavojinga. Ir kadangi šalia kelio ir šių laiptų kelininkai nesugebėjo nutiesti lygaus tako dviratininkams, šioje vietoje jiems teks išsukinėti į kelią ir taip trukdyti vairuotojams, rizikuoti savo saugumu. Dviratininkus stebina kelininkų raginimai čia nulipti nuo dviračių ir juos vestis.
„Pritaikyta pėstiesiems ir dviratininkams. Kad saugiai privažiavę vietą, galėtų dviratį nusivesti laipteliais žemyn arba užkilti į viršų“, – priduria R. Lipkevičius.
„Prieš 10–15 metų čia eismo nebuvo, nieks nieko nesakė, dviračių taką įrengti ir jį sugadinti. Grynai sugadinta. Gera vieta iki miško nuvažiuoti, dabar viskas, turime gatve važiuoti“, – kalba Vytautas.
„Pasityčiojimas iš dviratininkų, iki tol ten buvo galimybė važiuoti kelkraščiu, dabar tik keliu. Saugumo sumažinimas išleidžiant krūvą pinigų. Labai keistai atrodo“, – tikina E. Kriščiūnas.
Miestų projektuotojai, tiesdami naujus takus dviratininkams ir paspirtukininkams, anot dviratininkų, tebedaro daugybę klaidų ir miestų teritorijose. Takas naujas, tačiau sankirtoje su gatve – didžiuliai ir pavojingi bortai. O dviratininkų ir pėsčiųjų takai taip susipynę, kad jais besinaudojantys neišsitenka.
„Kolegos dirba su tuo, bando rasti sprendinių, kad visiems būtų sklandus eismas. Automobilių ir dviratininkų eismas gan intensyvus. Iššūkis užtikrinti visų vienodus poreikius. Tie patys bordiūrai, kurie dviratininkų kely, taškinės problemos, gavę informaciją, stengiamės greitai reaguoti ir jas panaikinti.“, – sako „Susisiekimo paslaugos“ judumo transformacijos vadovas Jonas Damidavičius.
Praplatinę taką, projektuotojai mėgina taisyti klaidas, tačiau tokie sprendimai dviratininkams tik kelia juoką.
„Nėra dviračių pervažos, bortai nenuleisti, reikia nulipti, kitoje gatvės pusėje pasitinka žvyro laukas, nebaigtas takas, šaligatvis, numintos vejos“, – vardija E. Kriščiūnas.
Kitas kuriozinis laiptų pavyzdys – Vilniuje, kur nuolydis toks status, kad pavojingas ne tik dviratininkams, bet ir neįveikiamas neįgaliesiems ar kūdikius vežimėlyje vežantiems tėvams. Ir tokių panašių vietų miestuose tebėra daugybė, tad dviratininkai ir paspirtukininkai vengdami nepatogumų mieliau rieda gatvėmis, o jiems skirti takai lieka beprasmiai.