Į Olandijos oro pajėgų lėktuvą lipantys afganistaniečiai – vieni paskutinių, kuriems pasisekė palikti Talibano užimtą šalį. Amsterdamas skelbia, kad jau šiandien atliks paskutinį evakuacijos skrydį ir pripažįsta, kad tikrai nespės išgabenti visų afganistaniečių, kurie per 20 metų padėjo šios šalies pajėgoms.
Sprendimas nutraukti skrydžius į Kabulo oro uostą priimtas amerikiečiams, britams ir australams paskelbus, kad Afganistane veikianti ISIS grupuotės atšaka čia gali bet kurią akimirką surengti teroristinį išpuolį.
„Mes dirbame priešiškame mieste ir šalyje, kurią valdo Talibanas, ir egzistuoja didžiulė tikimybė, kad „ISIS-K“ surengs išpuolį“, – sako JAV valstybės sekretorius Anthony Blinken.
Oro uoste išsigelbėjimo nuo talibų vis dar laukia mažiausiai 10 tūkst. žmonių. Amerikiečiai skaičiuoja, kad šalyje likę ir apie 1500 amerikiečių. Tuo metu dėl per didelio pavojaus viena po kitos evakuacijos misiją užbaigia Lenkija, Danija ir Belgija. Rytoj, likus trims dienoms iki sutartos galutinės NATO pajėgų išvedimo datos, paskutinį skrydį žada atlikti ir Prancūzija. Savo karius vietoj afganistaniečių civilių jau siunčia ir kitos šalys. Skelbiama, kad padėtis prie oro uosto tapo kritiška, tad nerimaujama, kad kylant paskutiniams NATO lėktuvams žmonės vėl gali mėginti ropštis ant lėktuvų kaip prieš daugiau nei savaitę, kai pasaulį sukrėtė iš dangaus krintančių žmonių vaizdai.
„Šiuo metu esame pačioje pavojingiausioje ir labiausiai įtemptoje evakuacijos fazėje. Žinome, kad teroro grėsmė smarkiai išaugo. Ministerija perspėjo atitinkamus žmones nebeiti į oro uostą“, – teigia Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer.
Apie tai, kad padėtis Kabule prastėja, rodo pranešimai, kad vos pakilęs buvo apšaudytas NATO pajėgoms dirbusius afganistaniečius į Italiją skraidinęs lėktuvas. Tai pirmas kartas, kai, pradėjus vykdyti evakuaciją, buvo pasikėsinta į lėktuvą.
O tuo metu Kabule afganistaniečiai pratinasi prie naujo gyvenimo kontroliuojant talibams. Didžiulė eilė žmonių nutįso prie vieno iš miesto bankų. Kad galėtų atgauti nors menką dalį savo santaupų, žmonės eilėse priversti laukti ištisas dienas.
„Atėjome čia gauti savo pinigų, buvome čia ir vakar, stovime prie uždaryto banko ištisą dieną. Sklinda kalbos, kad jie bus atidaryti, bet kol kas tai neįvyko“, – pasakoja Kabulo gyventojas Hashmatullah.
Bankų sektoriui neveikiant, pinigai Afganistano negali pasiekti ir iš užsienio, tad prekyba šalyje paralyžiuota. Trūksta net paprasčiausių produktų, o kainos kyla kaip ant mielių. Situacijai prastėjant, auga afganų nerimas, kad Talibų valdomame Afganistane laukia ne tik viduramžiškos šariato bausmės, bet ir dar didesnis nei iki šiol nepriteklius.