Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Narkotikų vartojimas ir platinimas Lietuvos mokyklose tampa vis gilesne problema. Mokyklų vadovai vis dažniau užsimena, kad spintelės, kurios yra bet kurioje šalies mokykloje, dažnai tampa narkotikų saugyklomis. Mokyklų vadovai įvardija, kad narkotikai mokyklose liejasi laisvai. Elektronines cigaretes su neaiškios kilmės skysčiais neva bandė beveik kiekvienas gimnazijos mokinys.
„Pagauti vaikai už rankų yra tokia kasdienybė. Mes kalbam apie elektronines cigaretes ir koks poveikis ten jose, tai mes nesigiliname. Bet vaikai yra pagaunami kas savaitę“, – aiškino Vilniaus Antakalnio gimnazijos direktorė Andželika Keršinskienė.
Antakalnio gimnazijoje pedagogai ir mokyklos vadovybė lengvai gali patikrinti mokinių daiktus, spinteles. Mat tai leidžia jų vidinės taisyklės. Ir tam nereikia papildomo tėvų sutikimo. Tačiau, pasak direktorės, mokinių tokia mokyklos vadovybės teisė nestabdo – šie nesibodi rūkyti ne tik tualetuose ar lauke per pertrauką, mokiniai rūko net ir pamokų metu.
„Kokios čia medžiagos yra, žinai, ar bent įsivaizduoji? – Neįsivaizduoju. – Rūkai bet ką? – Jo, ką padarysi“, – sakė mokiniai.
Mokiniai patys prieš kameras, tik slėpdami veidus, pasakoja kaip šiais laikais narkotinių medžiagų gauti paprasta.
„Yra programose visokiose. – Kokios programos? – Yra „Snapchate“, „Instagrame“, visur. Visi socialiniai tinklai. – Visur galima rasti? – Laisvai“, – aiškino jie.
Vadovai – įsibaiminę
Mokyklos vadovai įsibaiminę ir tvirtina, kad dabartinė situacija dėl narkotikų vartojimo ir platinimo mokyklose jau tampa sunkiai valdoma epidemija.
Štai ir policija savaitgalį Elektrėnų savivaldybėje sunaikino narkotikų platininimo tinklą, kuriame buvo rasta karfentanilio už šimtą tūkstančių eurų. Pasak policijos, sulaikytas asmuo, kuris ypač pavojingu narkotiku aprūpindavo didelę dalį Lietuvos. Ne išimtis ir šalies mokyklas.
Dėl to prezidentas Gitanas Nausėda į prezidentūrą susikvietė du ministrus ir policijos generalinį komisarą.
„Tai tampa nacionalinio saugumo tema“, – teigė G. Nausėda.
Kad narkotikų vartojimas tarp paauglių jau nėra vietinės reikšmės reikalas, vėliau, po susitikimo, patikina ir prezidento patarėjas.
„Tai nėra šiaip nacionalinė tema, tai jau peržengė nacionalinio saugumo slenkstį“, – kalbėjo Kęstutis Budrys.
Prezidento patarėjas pridūrė, kad šalies lyderis narkotikų platinimo ir vartojimo klausimą mokyklose ketina spręsti valstybės gynimo taryboje. Į tokius prezidento patarėjo pareiškimus netruko sureaguoti ir Laisvės partijos lyderė.
„Nežinau nė vienos šalies, kuri valstybės gynimo taryboje sprendė moksleivių priklausomybių klausimus. Šalys, kurios išsprendė, tokios kaip Islandija, masiškai suteikdamos galimybę vaikams lankyti būrelius. Jeigu dabar su kariuomene šturmuosime mokyklas, tai vaikai bijos į mokyklas eiti. Ir dėl to neramina prezidento planai“, – sakė Aušrinė Armonaitė.
Prezidentas taip pat ketina siūlyti griežtesnę atsakomybę naktiniams klubams ir barams, jei šiuose narkotikus vartos nepilnamečiai. Atsakomybės neva turėtų sulaukti ir mokyklų administracijos, kurios į narkotikų problemą tarp paauglių žiūrės pro pirštus.
„Taip pat buvo kalbėta apie elektroninių cigarečių apyvartos griežtinimą ir galbūt svarstymą išvis apriboti prekybą“, – teigė K. Budrys.
O kol prezidentas su ministrais ieško būdų užkardyti narkotikų platinimą, nusikelkime į Radviliškį.
Slepia net ir kelnaitėse
Šios gimnazijos vadovė atskleidžia, kaip mokiniai slepia narkotines medžiagas nuo mokyklos vadovybės ir pareigūnų. Mat šioje mokykloje mokinius tikrinti gimnazijos vadovybė be tėvų sutikimo negali.
„Pavyzdžiui, slepia kojinėse, liemenėlėse, ne paslaptis – triusikuose. Taip, esame radę pas mokinius tokiose vietose slepiant elektronines cigaretes“, – aiškino Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė.
Visos kalbintos mokyklos turi ne vieną prevencinę programą nukreiptą prieš narkotikų vartojimą. Patys mokyklų vadovai pripažįsta, kad vargu, ar jos veikia. Panašios nuomonės laikosi ir prezidentas.
„Valstybė šiuo metu jau nekontroliuoja šios problemos ir ji jau yra išslydusi“, – pareiškė prezidento vyriausiasis patarėjas.
Švietimo ministras sako, kad mokyklos bendruomenės kreipiasi pagalbos į policiją. Tačiau šie dėl per mažo pareigūnų skaičiaus, į mokyklas nesuspėja važinėti.
„Jie nurodo kreiptis į e-policiją, užpildykit pareiškimą ir tada po kurio laiko: po savaitės ar mėnesio bus sureaguota. O tai yra per vėlai. Ir tai demotyvuoja mokyklos bendruomenę bandyti kreiptis“, – kalbėjo Gintautas Jakštas.
„Tikrai policija didžiulį resursą skiria šiai problemai spręsti. Ar mes visada būname pirmi? Tai akivaizdu, kad ne. Tikrai ir prezidento buvo pristatyta ir situacija už Lietuvos ribų, kad tai yra organizuoto nusikalstamumo kryptis“, – sakė Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Seime pasirodžius siūlymams, kad pareigūnai ar mokyklos vadovybė be tėvų leidimo galėtų krėsti mokinių spinteles ar kuprines, prezidentas tokioms priemonėms pritartų. To paties paklausus vidaus reikalų ministrės ji tiesiai į klausimą neatsako.
„Tai reikia įstatymo ar ne? – Manau, kad, jeigu klaustumėte manęs, kaip vidaus reikalų ministrės, tai mums būtina turėti priemones ir įrankius tam, kad mes žinotume. Pirmas dalykas – problemos mastą mokykloje, kad galėtume imtis atitinkamų veiksmų, jeigu problema yra“, – kalbėjo Agnė Bilotaitė.
Vidaus reikalų ministerija kartu su policija dar vasaros pabaigoje parengė rekomendacijas, kaip mokyklos galėtų kovoti su narkotikų platinimu ir vartojimu.
„Mes išsiuntėm rekomendacijas tiek savivaldybių asociacijai, tiek kiekvienai Lietuvos savivaldybei, todėl tikimės, kad savivaldybės atsakingai pažiūrėjo ir tos rekomendacijos nukeliavo į kiekvieną mokyklą, tikiuosi, kad nenugulė stalčiuose“, – sakė A. Bilotaitė.
Tačiau perklausus keletą šalies mokyklų iš skirtingų regionų paaiškėjo, kad jos tų rekomendacijų iki šiol taip ir nematė.
Daugiau sužinokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.