Mokytojai neįsivaizduoja, kai reikės suktis, mat moksleivius reikės mokytis tik mažose grupėse, po penkis. Profsąjungos dėl tvyrančio chaoso kaltina ministeriją. Šios atstovai teisinasi, jog kontaktines konsultacijas siūlo tik kaip galimybę padėti abiturientams, beveik visus mokslo metus prasėdėjusiems namie sudėtingomis pandemijos sąlygomis.
Rokas ir Robertas – abiturientai. Jie džiaugiasi paskutinėmis atostogų dienomis, o jau kitą savaitę kamuolį teks padėti į šalį ir visa jėga kibti į mokslus. Tik du mėnesiai beliko iki brandos egzaminų. Jaunuoliams neramu, kaip pasiseks juos išlaikyti – beveik visus mokslo metus teko mokytis nuotoliniu būdu.
„Jaudinuosi, nežinau, kiek gerai būsiu pasiruošęs per nuotolinį. Visko neįmanoma gerai pasiruošit, nes yra nuotolinis, išsiblaškę žmonės, nesusikaupia taip gerai prie kompiuterio negu gyvai mokytis“, – sako abiturientas Robertas.
„Nerimas visada bus. Bet jei pakankamai ruošies, eini į konsultacijas, lankai reguliariai pamokas, tai nėra baimės“, – pasakoja abiturientas Rokas.
Jau dvi savaites prieš Velykas vyriausybė leido abiturientams vėl lankyti mokyklą- kontaktines konsultacijas, tačiau šioje Šiaulių Saulėtekio gimnazijoje jos planuojamos tik nuo kitos savaitės. Šie abiturientai pasakoja prie nuotolinių pamokų taip pripratę, tad kontaktinių jau ir nebelaukia, nors mokykloje galės lankytis pakankamai saugiai – visa klasė šiomis dienomis skiepijasi nuo koronaviruso.
„Visiems bus rytoj skiepai, man buvo šiandien. Pasiskiepysim visi, kas norės, eis į kontaktines, o kam tiks nuotolinės, galės likti namuose“, – teigia Rokas.
„Konsultacijos žada greitai prasidėti, yra tvarkaraščiai, bet labai išmėtytos. Gyvai eiti nepatogu, geriau pasilikti nuotoliniu, kad nereikėtų skubėti į pamokas, kurios vyksta po konsultacijų“, – kalbėjo Robertas.
O gimnazijos mokytojai nesijaučia tokie saugūs. Čia bent viena doze pasiskiepiję dar tik pusė pedagogų. Mokytojai skundžiasi, kad dėl kontaktinių konsultacijų jiems teks nueiti kryžiaus kelius – klases dalinti į mažas grupeles po 5 vaikus, dezinfekuoti patalpas, kas savaitę rasti laiko testavimuisi.
„Tikrai nėra lengva, pavargome nuo neįprasto mokymo. Norime kontakto, mums jis svarbesnis. Kaip lituanistė branginu tiesioginį ryšį, bet nieko nepadarysi, tokie laikai, realybė“, – sako lietuvių kalbos mokytoja Loreta Andriuškevičienė.
„Labai sudėtinga prisiderinti. Kai ugdymo procesas organizuojamas nuotoliniu būdu, pamokos tęsiasi visą dieną. O vaikams dar teks atvažiuoti į mokyklą, daryti konsultacijas tik kontaktiniu būdu bus labai sudėtinga mokiniams ir mokytojams. Man nėra ramu, pergyvename dėl savo vaikų, norim kad būtų kuo geresni rezultatai“, – pasakoja „Saulėtekio“ gimnazijos direktorė Jūratė Kaščiuškienė.
Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos fizikos mokytoja susiduria su didžiuliais iššūkiais, norėdama susitikti kontaktinių konsultacijų su savo 20 abiturientų, ketinančių laikyti fizikos egzaminą.
„Tai mūsų papildomas laikas, turime bėgioti, rūpintis, kad šitie dalykai būtų sutvarkyti. Konsultacijų kiekis labai nežymus, gali ateiti tik 5 vaikai į vieną konsultaciją“, – teigia „Versmės“ gimnazijos mokytoja Vida Minkevičienė.
Negana to, mokytoja nerimauja, kad gali užsikrėsti koronavirusu, mat pati tik prieš 2 savaites pasiskiepijo pirmąja doze, o vaikai neprivalo nei testuotis, nei skiepytis.
„Gal jie nešiotojai viruso. Aš bijau, visi bijom vienodai. Ir jie patys tarpusavyje nesaugūs“, – teigia V. Minkevičienė.
Vos viena doze pasiskiepyti spėjo dar mažiau nei pusė abiturientus mokinančių šalies pedagogų. Pasiskiepijusių abiturientų dar mažiau – penktadalis. Tokią padėtį prieš artėjančius abitūros egzaminus profsąjungos vadina visišku chaosu. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sprendimus dėl abiturientų grįžimo į mokyklas švietimo bendruomenės atstovai vadina neapgalvotais ir sunkiai įgyvendinamais.
„Baimė yra jaučiama. Nori grįžti labiau gavę vakciną. Vyrauja tokia nuomonė. Yra nusiskundimų dėl priverstinio testavimo“, – sako profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas.
Daugybė mokytojų dar net nežino, kas turi organizuoti jų testavimą, kada, kur ir kaip atlikti koronaviruso testus. Dėl šio chaoso profsąjungos kaltina Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovybę.
„Tai nesusipratimas, chaotinė situacija. Aiškumo trūksta“, – pasakoja profsąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.
Ministerijos atstovai atšauna, kad kontaktines konsultacijas abiturientams nusprendė leisti kaip galimybę, kuriems jų išties reikia. O saugumo reikalavimai tebelieka griežti dėl įtemptos epidemiologinės padėties šalyje. Šiuo metu kontaktines konsultacijas pradėjo rengti 190 mokyklų, tai yra du trečdaliai visų, mokinančių abiturientus.
„Girdime mokytojus, bendruomenes, jų nerimą, epidemiologinė situacija negerėja, jų baimės dėl sveikatos yra pagrįstos. Mokyklos ir mokytojai turi galimybę rinktis, konsultacijas organizuoti gyvai ar nuotoliniu būdu. Nuotolinis kelias nėra užkirstas“, – teigia viceministras Ramūnas Skaudžius.
Švietimo profsąjungos priekaištauja, kad ministerija nesudaro sąlygų pedagogams greičiau pasiskiepyti nuo koronaviruso, o abiturientams nedaromi testai kaupinių metodu, tad daug jų negalės grįžti į klases kontaktiniam darbui.
Ministerijos pareigūnai aiškina, kad norintys dalyvauti kontaktinėse konsultacijose abiturientai nei testuotis, nei skiepytis neprivalo. Tad tokie mokyklų galimi reikalavimai neteisėti. Tik mokytojams yra privalomas reguliarus testavimas. Štai Vilniuje testui registruotis mokytojai ir moksleiviai turi karštojoje koronaviruso linijoje, o vakcinai – specialioje savivaldybės interneto svetainėje.