Iš viso žmonės suskaičiavo apie trisdešimt sparnuočių ir įtaria, kad paukščiai galėjo būti nunuodyti audinių fermoje. Tiesa, veterinarijos tarnyba kelia ir kitą versiją – paukščius galėjo pakirsti ir grėsmingasis paukščių gripas.
Girininkietis Evaldas rodo keturis kritusius kirus, iš sekmadienį aptiktų maždaug trisdešimties: „Čia užspringusi. Ar jūs matot, kad būtų sužalota kažkaip kitaip?“
Paukščius vyras rado atsitiktinai, šalia kaimynystėje esančios audinių fermos.
„Dalis buvo visai negyvų, dalis dar bandė paskristi, paplaukti. Iki tol visi sėkmingai skraidžiojo ir buvo, bet staiga pastebėjom, kad kažkas atsitiko ir pradėjo visi kristi ir gaišti“, – pasakoja Girininkų gyventojas Evaldas.
Tokie patys rudagalviai kirai virš fermos dairydamiesi gardesnio kąsnelio skraido ir šiandien. Tad Evaldas įtaria – galimai šie paukščiai prieš tris dienas per savo neatsargų įkyrumą galėjo tapti aukomis – esą gal gavo apnuodyto maisto.
„Mes tik galim daryti prielaidą, jeigu yra laukiniai gyvūnai masiškai šeriami, jie suka ratus ir ten gauna maisto, ir gaunasi sugadinta ekosistema, tai, manau, kad natūralu, kad kyla įtarimas, kad jie ten apsinuodijo, ar natūraliais kažkokiais... ar padaryta taip, kad jie negadintų bendro vaizdo“, – kalba Evaldas.
Vyras suskubo kviesti gamtos apsaugos tarnybas, tačiau nuo sekmadienio iki šiandien šios delsė reaguoti. O štai audinių fermos šeimininką kaimyno mestas įtarimų šešėlis dėl paukščių apnuodijimo, jo žodžiais, prajuokino.
„Nu, lyg tai ne. Čia lapė neseniai gulėjo išsitiesus už trisdešimties metrų ant to lauko, tai ko jis tada nerinko, nefilmavo. Užvakar barsukas gulėjo. Tai ką, mes dabar už viską atsakingi?“ – kalba fermos vadovas Rytis Vasiliauskas.
Tiesa, kritusiais paukščiais pradėjus domėtis TV3 žurnalistams, į šį ginčą popiet įsijungė ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Inspektoriai, jų žodžiais, paraginti Aplinkos ministerijos, kritusius paukščius pasiėmė tirti. Pirma versija – jie galėjo kristi nuo siaučiančio paukščių gripo.
„Jeigu yra pranešama apie bet kokį vandens paukštį, ypač šiuo periodu, kadangi vyksta aktyvi paukščių migracija, imame paukščius, jų gaišenas, būtent paukščių gripo ištyrimui“, – aiškina tarnybos specialistas Linijus Valiuška.
Tačiau neatmetama ir apnuodijimo versija. Jeigu paaiškės, kad paukščiai krito dėl pavojingojo paukščių gripo, tarnyba svarstys ko imtis toliau. Tiesa, uždaryti audinių fermos, prieš tai utilizuojant audines, nereikės. To reikėtų, jeigu čia būtų laikomos vištos.
„Audinių tikrai nelaukia niekas. Dėl paukščių gripo nėra padaryta tyrimų, kad būtų... kad galėtų užsikrėsti paukščių gripu audinės. Kailiniai žvėreliai“, – tvirtina L. Valiuška.
O štai, jeigu paaiškės, kad paukščiai žuvo užlesę į maistą pribertų nuodų, kaltų imtų ieškoti Aplinkos ministerija. Tyrimo rezultatai turėtų paaiškėti maždaug po savaitės.