Komisiją sudarys Seimo valdantieji ir dalis demokratų, mat opozicija atsisakė dalyvauti tyrime. Opozicija tikina, kad šia komisija konservatoriai bando sumenkinti prezidento Gitano Nausėdos populiarumą prieš kitąmet įvyksiančius prezidento rinkimus.
Per penkerių metų prezidento Gitano Nausėdos kadenciją buvo visko: nuo paaiškėjusios informacijos, kad prezidentas priklausė komunistų partijai iki VSD ir pranešėjo skandalo. Pastarojo Seimo valdantieji taip lengvai nenori nei pamiršti, nei paleisti.
Seimas su gausiu valdančiųjų palaikymu apsisprendė suburti specialią komisiją, kuri turės nustatyti, ar 2019 metų prezidentinės kampanijos metu VSD teisėtai rinko informaciją apie Nausėdos aplinką.
„Tai yra Seimo reputacijos klausimas: žurnalistiniai tyrimai padaryti pakankamai gilūs. Ir Generalinė prokurorė atėjusi į Gynybos komitetą pasakė – klausimas neištirtas“, – teigė demokratas Vytautas Bakas.
Skandalas kilo po to, kai atleistas valstybės saugumo pareigūnas kreipėsi į Seimo komitetą ir STT, pareiškęs, kad gavo iš vadovybės užduotį – patikrinti Nausėdos aplinką. Tai esą neteisėta, mat kitų kandidatų į prezidentus aplinka nebuvo tikrinta. Seimo komitetas tąkart pareiškė, kad VSD veikė teisėtai, nieko blogo nenustatė ir kitos institucijos.
Pranešėjas buvo įdarbintas į solidžias pareigas konservatorių ministerijoje, o pagal jo pateiktą informaciją pora žurnalistų parašė knygą, kurią konservatoriai ėmė naudoti kaip skandalingą medžiagą. Vasarą Seime apsilankė Generalinė prokurorė ir pareiškė, kad klausimas nebaigtas. Dėl to Seimas nusprendė pradėti parlamentinį tyrimą.
Tad dabar speciali komisija aiškinsis, ar VSD veikė teisėtai rinkdama informacija apie Nausėdos aplinką. Išvadas komisija turi pateikti iki kovo 10 dienos – tai pora mėnesių prieš prezidento rinkimus. Opozicija tvirtina, kad toks valdančiųjų planas.
„Taigi, akivaizdu, artėja prezidento rinkimai. Amerikoje tam tikra tvarka yra prieš prezidento rinkimus pradėti ikiteisminius tyrimus arba baudžiamąsias bylas prezidentui“, – tvirtino valstietis Dainius Gaižauskas.
„Tai visą laiką girdėdavome, kad dabar „NATO summitas“, tai nedarykime iki NATO. Gerai, praėjo NATO summitas, dabar atėjo rugsėjis, naujas sezonas. Tai dabar irgi ne laikas, kažkokie politizavimai. Tai niekados nebus to laiko“, – sakė konservatorius Laurynas Kasčiūnas.
Dalis opozicijos – prieš komisijos sudarymą
Vis dėlto dalis opozicijos tvirtina, kad tokiems klausimas Seime ne vieta. Ir jei kyla klausimų, neva prezidento Gitano Nausėdos rinkiminę kampaniją ir jos finansavimą turėtų tirti teisėsauga.
„Jeigu nėra atlikti visi tyrimai pagal Generalinės prokuratūros tam tikrus nurodymus arba tyrėjų, tai Generalinė prokuratūra atnaujina tyrimą. Ir jis turi vykti. Bet prie ko čia politizuoti, jeigu politinis tyrimas padarytas“, – teigė valstietis Dainius Gaižauskas.
Opozicija įsitikinusi, kad taip valdantieji bando sumažinti prezidento Gitano Nausėdos populiarumą prieš pat rinkimus. Tiesa, komisijai vadovaus Vytautas Bakas, kuris priklauso demokratams ir dirba opozicijoje. Būtent už komisijos sudarymą balsavo valdantieji ir dalis „Demokratų“.
„Tai Vytautas Bakas iškėlė vėliavą ir mes visi suprantame, kad tai tik konservatoriams naudinga. Nu ir dabar jis tą vėliavą pasitvirtina, kad galės nešti“, – sakė valstietis Dainius Gaižauskas.
„Tie gandai ir spekuliacijos čia vyksta, rinkimų kova ir panašiai – išties tai yra dūmų uždanga“, – tvirtino demokratas Vytautas Bakas.
Vis dėlto valdantieji balsuodami už komisijos sudarymą nebuvo tokie vieningi. Dalis liberalų arba nedalyvavo balsavime, arba susilaikė. Liberalas Andrius Bagdonas dar neseniai tvirtino, kad balsuos už komisijos sudarymą. Dabar nuomonę pakeitė.
„Tai konservatoriai jau yra iškėlę kandidatą į prezidentus, tai jeigu mes norime sąžiningų, skaidrių rinkimų, nereikėtų Seime sudarinėti komisijų, kurios galėtų įtakoti vieno ar kito kandidato populiarumo didėjimą arba mažėjimą“, – teigė liberalas Andrius Bagdonas.
Konservatoriai į kandidatus prezidento rinkimuose iškėlė dabartinę premjerę Ingridą Šimonytę. Ji balsavo už komisijos sudarymą.
„Aš toje komisijoje nesiruošiu dalyvauti, nebent būsiu pakviesta kaip liudininkė“, – tvirtino Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Prezidento rinkimai įvyks jau kitų metų gegužę.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
#AšNesinaudojuKLANOdarželiais&MAXIMAparduotuvėmis/BudLIGHTstiliausBoikotas