O valdantiesiems PVM visiškai susuko galvas, politikai nenustoja ginčytis: vieni jau nebežino, kas labiau nusipelnė PVM lengvatų, kiti iš viso siūlo jų atsisakyti.
Tapytojas Vilmantas Marcinkevičius savo kūrinį juokaudamas vadina „Lengvatinio PVM ieškotoju“. Dalis Lietuvos menininkų kovoja dėl lygių teisių. Seimo nariai vis dar ginčijasi, kiek laiko turi galioti lengvatinis 9-ių procentų pridėtinės vertės mokesčio tarifas maitinimo, kultūros, sporto ir pramogų sektoriams. Pusmečiui ar neribotai.
Tačiau dalis menininkų iš viso liko už šios lengvatos borto. Tapytojai, skulptoriai, fotografai, režisieriai nesupranta, kodėl jie negali naudotis šia lengvata, nors taip pat yra menininkai.
„Ar tai būtų kompozitorius, ar tai būtų tapytojas, skulptorius, filmo kūrėjas. Nėra lygesnių už kitus. Vieni už kitus nėra lygesni“, – kalba V. Marcinkevičius.
„Kalbama tiktai apie tuos fizinius asmenis, kurie yra atlikėjai. Tai gali būti dainavimas, tai gali būti literatūros skaitymas, tai gali būti cirkas, bet visi kiti menininkai, visi kiti meno kūrėjai nepatenka. Menininkai yra diferencijuojami į geresnius ir kasdienius“, – teigia Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Jonas Staselis.
Pasak menininkų, dėl pandemijos įvesta lengvata jau nuo pat pradžių turėjo apimti visą meno sektorių, o ne tik ant scenos lipančias žvaigždes.
„Dabar mes kalbam apie bendrą sunkmetį, tas išskirtinumas atlikėjų yra gana keistas, Ir kiti menininkai per tą pačią pandemiją taip pat buvo suvaržyti“, – tvirtina J. Staselis.
„Kodėl daugiau kalbam apie bilietų platintojus, o ne apie pačius kūrėjus. Nes jeigu nebus kūrėjų, „Forum cinemas“ ar kituose teatruose mes pardavinėsim voveruškas“, – sako V. Marcinkevičius.
Menininkams pikta, kad valdantieji klauso ir į Seimo komitetų posėdžius kviečiasi ne visus menininkus. Pavyzdžiui, anksčiau Ramūno Karbauskio remiamame Naisių vasaros festivalyje koncertuoti atsisakiusio Donato Montvydo nuomonė konservatoriams labai įdomi, tačiau kasdien žiniasklaidoje nelinksniuojamos tapytojų, rašytojų, skulptorių pavardės užmirštos.
„Mes nesame tiek patrauklūs politikams. Menininkas, kuris nelipa ant scenos, jis dažniau nebūna tiek patrauklus politikui, kaip visuomenės dėmesio pritraukimui“, – teigia J. Staselis.
Atlikėjai akcentuoja, kad dalis Europos Sąjungos šalių taiko mažesnį PVM visiems menininkams. Tapytojui Vilmantui Marcinkevičiui teko pačiam išbandyti šiuos pavyzdžius. Menininkas tapė ne vieną portretą Danijos karališkajai šeimai.
„Danija 5 procentai, Prancūzija 5,5, Vokietija 7, Belgija 6“, – kalba V. Marcinkevičius.
„Seimo Pirmininkė pasinaudojo statute aprašyta teise, kreipėsi į Vyriausybę, kad būtų išaiškinimas, toks papildomas, ir būtent grįžus į Vyriausybę analizuosim, matysim visas situacijas ir tas sprendimas bus priimtas“, – aiškina kultūros ministras Simonas Kairys.
Kultūros ministras Simonas Kairys užsimena, kad Vyriausybė dar gali koreguoti PVM lengvatos taikymo apimtis, tačiau leidžia suprasti, kad valdantieji nėra užtikrinti, ar visus menininkus valdžia turi remti vienodai.
„Mano įsitikinimu, kuo lengviau viskas turėtų būti kultūrai, bet mes turime matyti bendrą vaizdą, turim orientuoti visame kontekste, nes dabar viešoje erdvėje yra ir daugiau pasiūlymų“, – kalba S. Kairys.
Kiekvienas valdančiųjų Seimo narys turi savo nuomonę dėl PVM lengvatos menininkams. Konservatorius Vytautas Juozapaitis užuolankom kalba, kad didesnį mokestį mokantys dailininkai, rašytojai, skulptoriai esą ir taip gyvena gana gerai. Ir paramos esą labiau reikia arenose koncertuojančioms popmuzikos žvaigždėms.
„Turbūt ši klaida turėtų būti ištaisyta, bet vėlgi kartoju, kad tai ne šios dienos klausimas, o tai turėtume padaryti, bent po to pusės metų laikotarpio. Mes kalbame ne apie gyventojų pajamų mokestį, ne apie kitą mokestį, o kalbame apie pridėtinės vertės mokestį, kuris yra taikomas tikrai ne patiems skurdžiausiems“, – kalba V. Juozapaitis.
Menininkai su tokiais teiginiais visiškai nesutinka.
„Skulptoriui gaminant skulptūrą sąnaudos yra didžiulės ir jis automatiškai tampa PVM mokėtoju nuo pirmos skulptūros, kinematografas režisierius gali gauti atlygį už filmo honorarą už 5 metus per vienerius metus“, – sako J. Staselis.
„Čiurlionis būtų tarpdisciplininis meno kūrėjas. Jo kompozicijas „Miškas“ ar „Pavasaris“ būtų apmokestinama 9-iais procentais PVM, jo atlikimas fortepijonu koncertų salėje taip pat 9-iais procentais, o jo nutapytas paveikslas garsiausias „Rex“ ar „Miško pasaka“ kažkodėl apmokestinamas 21-o procento PVM“, – kalba V. Marcinkevičius.
Dar kita dalis valdančiųjų siūlo iš viso atsisakyti lengvatų.
„Ta yda yra sunkiai išgydoma. Iškyla klausimas, o kodėl man netaiko šitos lengvatos, kaip dabar menininkai sako. Visi nori lengvatų, kieno sąskaita, valstybės sąskaita, visų mokesčių mokėtojų sąskaita. Reikia baigti tą ydingą karuselę, užsičiaupti, užtilti ir baigti tos populistinius „bajerius“, kuriuos pradėjo valdančiosios koalicijos nariai“, – tikina Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.
Seimas planuoja patvirtinti valstybės biudžetą lapkričio pabaigoje, kartu paaiškės ir visi galutiniai sprendimai dėl PVM lengvatų.