1 iš 4 suaugusiųjų kada nors patiria insultą, o sulaukus 60 metų insulto rizika padidėja net 5 kartus.
„Patyręs insultą žmogus gal ir nemirs, tačiau yra didelė rizika, kad laiku negydant, neatpažįstant insulto jo gyvenimas gali būti jau ne toks.
Žmogus, kuriam nusilpęs veidas, nusilpusi ranka, sutrikusi kalba – tai trys požymiai, kurie mintyse turi uždegti raudoną lemputę, kad tai gali būti insulto pradžia“, – neurologijos ir neurochirurgijos klinikos vedėjas proc. dr. Dalius Jatužis.
Medikai įspėja, kad ištikus insultui, priešingai nei ištikus infarktui, žmonės skausmo dažnai nejaučia ir galvoja, kad negalavimai tiesiog praeis.
„Neskauda, nes smegenys neturi skausmo receptorių. Jei yra kraujo išsiliejimas į smegenų dangalus, tada skauda labai stipriai, nes dangalai skausmingos struktūros.
Kraujo išsiliejimą į smegenys 90 proc. atvejų sukelia ilgalaikis kraujo spaudimo padidėjimas, o kai užsikemša kraujagyslė, taip pat daugiau nei pusė žmonių turi padidėjusį kraujo spaudimą. Jei jis gydomas laiku, tinkamai ir laikantis gydytojų nurodymų, riziką mes galime mažinti net keletą kartų“, – sakė D. Jatužis.
Efektyviausiai cholesterolio kiekį kraujyje reguliuoja statinų grupės vaistai.
O kaip lengviau atsistoti ant kojų, jei vis dėlto ištiko insultas, sužinokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 9:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Sveikas rytojus“.