Neringos valdininkai patvirtino didesnį įvažiavimo, vadinamąjį ekologinį mokestį atvykstantiems automobiliu. Iki šiol turizmo sezonu – nuo birželio 20 iki rugpjūčio 20 atvažiuoti į kurortą kainuodavo 20 eurų, kitąmet tuo pačiu laikotarpiu įvažiavimas jau atsieis 30 eurų. Dar 12 eurų ir 30 centų kainuoja kelto bilietas keliantis su mašina. Valdininkai taip esą siekia sumažinti automobilių srautus Nidoje.
„Toks sprendimas yra priimtas dėl to, kad pastaruosius kelis metus stebime transporto srautų didėjimą. Ypatingai tai buvo matyti šią vasarą, kada palyginimui, nuo gegužės 1 iki 31 atvyko 17 000 automobilių daugiau nei praėjusiais metais“, – sako Neringos savivaldybės atstovė Sandra Vaišvilaitė.
Tokią žinią į Nidą keliaujantys vairuotojai sutinka skirtingai. Vieni teigia, kad automobilių tikrai sumažės, kiti mano, kad problemą valdininkai sprendžia iš kito galo:
„Tas pats bus. Nu čia važiuoja žmonės, kurie turi pinigų. „Biednas“ žmogus nevažiuos.“
„Per brangu. Tai va, tas 20 eurų tinka gal.“
„Tai gerai, mažiau mašinų bus.“
„Kaina 20 eurų – ne riba. Keltas 12 eurų – ne riba. Tai gal 30 eurų šiek tiek pristabdys žmones, juk yra viešasis transportas.“
Brangindami įvažiavimo mokestį, Neringos valdininkai patvirtino ir kelias naujoves. Iki šiol, kelioms dienoms atvykę į Nidą ir norintys aplankyti Jūrų muziejų bei grįžti atgal į kurortą poilsiautojai, ekologinio mokesčio atseikėti neturėjo. Užtekdavo prie posto parodyti bilietą į muziejų. Nuo būsimo vasaros sezono iš muziejaus į Neringą grįžtantys automobilių vairuotojai privalės mokėti vėl. Tokį sprendimą peikia ir pati muziejaus vadovė.
„Tai yra tam tikra laisvės, individualaus lankytojo laisvės, toks lyg ir apkarpymas. Kad lietingą dieną ar ištisą savaitę jis turės likti Neringoje ir nepalankyti Klaipėdos, neaplankyti Lietuvos jūrų muziejaus“, – pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.
Dar viena valdininkų sugalvota naujovė – tam tikromis dienomis vasarą ir rudenį, štai tokie, geltonieji mokykliniai autobusiukai į Neringą galės įvažiuoti nemokamai. Tačiau tokias transporto priemones turi ne visos rajonų mokyklos. O didžiuosiuose miestuose jų iš viso vos po kelias. Tarkime, Klaipėdoje autobusiukus naudoja trys mokyklos iš 36. Švietimo įstaigų darbuotojams tai kvepia diskriminacija.
„Savivaldybė turėtų pagalvoti apie socialiai teisingą sprendimą. Irk, kad jei visiems vaikams tokia galimybė sudaryta, tai turėtų visiems. Ne autobusiukai turėtų spręsti lengvatos galimybę“, – teigia S. Dacho progimnazijos direktorė Daiva Marozienė.
Turizmo specialistų nuomone, tokiomis naujovėmis Neringa daro sau meškos paslaugą. Esą taip mažindama automobilių srautą, kurorto valdžia mažins ir turistų kiekį.
„Pagrindinis ir labai sudėtingas dalykas, kad tie pokyčiai atsiranda be įspėjimų, be perspėjimo ir žmonės, kurie jau susiplanavo savo atostogas Kuršių Nerijoje ir gal būt, jau priėmė sprendimus kur atostogaus balandį ar gegužę, tai jau gaus tuos siurprizus ir padidėjusius mokesčius“, – kalbėjo Klaipėdos TIC direktorė Romena Savickienė.
Tiesa, įvažiavimas galėjo išbrangti dar labiau. Dar šį rudenį Neringos valdžia svarstė įvažiavimo mokestį pakelti iki 50-imties eurų. Tačiau po ilgų diskusijų su įvairių sričių specialistais, tokio daugiau nei dvigubo pabranginimo į kurortą vietos valdžia atsisakė.