Tiesa, lenkų pasieniečiams vaikyti tenka ne tik pabėgėlius, bet ir visiškai girtus Lukašenkos pasieniečius. Pirmadienio dalybų pasienio logistikos centre, kur glaudžiasi maždaug 2000 A. Lukašenkos režimo pareigūnų suvarytų migrantų, dalijasi Baltarusijos propaganda. Jame matyti, kaip migrantams dalijami pieno buteliai, maisto produktai, taip pat saldumynai, sauskelnės ir kitos higienos priemonės.
„Iki šiandienos ryto mes išdalijome apie 53,6 tonų produktų, produktų rinkinių. Tai ir duona, mėsa, konditerijos gaminiai. Išdalijome 15,5 tonų pieno, vandens irgi daug – apie 10 tonų“, – sako Raudonojo Kryžiaus atstovas Dmitrijus Ševcovas.
Komentarus dalija Baltarusijos Raudonojo Kryžiaus atstovas. Tiesa, organizacija ne kartą Vakaruose buvo kritikuojama dėl to, kad tikrosios savo misijos Baltarusijoje nevykdo, o tik tarnauja režimui. Savo ruožtu Lenkija tikina, kad yra pasiruošusi bet kuriuo metu padėti Baltarusijoje įstrigusiems migrantams maistu ar medicinos priemonėmis, tačiau režimas jų humanitarinės pagalbos tiesiog neįsileidžia.
„Rytais visi įprato, kad palapinėse dalijame saldumynus vaikams. Ateina moterys. Ten yra sauskelnės, higienos priemonės, tualetinis popierius, muilas, daug daiktų, kurie būtiniausi, moterys ima šeimoms“, – pasakoja D. Ševcov.
Režimas skelbia, kad pabėgėlių išlaikymas šiame centre per dieną esą atsieina po 20 tūkstančių eurų. O praėjusią savaitę du kartus su Angela Merkel kalbėjęs ir melagingai paskelbęs, neva Vokietija priims 2000 migrantų, A. Lukašenka kanclerę dabar kaltina nevykdant pažadų.
„Mūsų stovykloje jau beveik du tūkstančiai pabėgėlių. Prašiau, kad jie juos pasiimtų. Pati A. Merkel man žadėjo, kad ši problema bus sprendžiama visos Europos Sąjungos lygmeniu. Tik kažkodėl dar niekas nesprendžia“, – rėžia jis.
Pati Vokietija šiandien dar kartą atmetė diktatoriaus reikalavimą priimti 2000 migrantų, jei šis neva pasirūpins Baltarusijoje įstrigusiais 5000, ir pareiškė, kad tai nėra nei Vokietijai, nei Europos Sąjungai priimtinas sprendimas. Kad tarp A. Lukašenkos ir A. Merkel nebuvo jokio susitarimo, patvirtino ir penktadienį su kanclere telefonu kalbėjęs Prezidentas Gitanas Nausėda.
„Noriu pasakyti labai aiškiai: jokių pasiskirstymų – 5000 migrantų, 2000 migrantų – jokių susitarimų šiuo klausimu nebuvo. Vokietijos kanclerės pagrindinis tikslas buvo spręsti humanitarinę krizę ir ją šiuo metu galima spręsti, pirmiausia, stabdant naujus skrydžius į Minską ir skatinant skrydžius būtent pasiimti migrantus į kilmės šalis arba tėvynę“, – kalba jis.
Savo ruožtu 30-metis kurdas Fermanas telefono ekrane rodo, kaip rugsėjį iš Irako išsiruošė į Minską. Už pažadą, kad lengvai pasieks Europos Sąjungą per Lenkiją, sukčiams jis sumokėjo apie 5300 eurų, tačiau nė neįtarė, kad viskas, ką už šiuos pinigus gaus, tai – šuniškas gyvenimas šaltame miške ir nežmoniškas baltarusių karių elgesys.
„Buvau prie trijų šalių sienos – Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos. Buvau mušamas ir kankinamas. Kai nusprendžiau grįžti į Minską, sėdau į taksi. Už kelionę į Minską sumokėjau beveik 200 eurų, tačiau buvo ir tokių, kurie prašė tūkstančio“, – pasakoja migrantas Ferman Jalal.
Dabar Fermanas jau glaudžiasi prie motinos. Jis vienas iš 430-ies migrantų, kurie į Iraką parskrido pirmuoju repatriacijos skrydžiu. Fermanas telefonu bendrauja su Baltarusijoje vis dar įstrigusiais kurdais, kurie dabar dienas leidžia logistikos centre. Jie patvirtina, kad režimo kariškiai vis dar stumia migrantus prie sienos su Lenkija.
Lenkijos pareigūnai skelbia, kad agresyvi, maždaug 150-ies migrantų grupė, vadovaujama A. Lukašenkos režimo pajėgų, naktį bandė prasiveržti pro sieną. Iš viso per pastarąją parą tokių mėginimų būta apie pusketvirto šimto.
Naktį pasienyje apsilankęs Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis dėkoja pasieniečiams už tai, kad jie saugo sieną nuo migrantų ir ragina nepasiduoti provokacijoms. Baltarusių propaganda dalijasi vaizdo įrašu, kuriame du vyrai sulaužytomis kojomis ir verkiantys, ligoti vaikai. Anot režimui tarnaujančių A. Lukašenkos pareigūnų, tai – neva Lenkijos pasieniečių darbas.
„Tai – labai liūdnai pagarsėję, net sakyčiau, niekšiški kaltinimai dėl netinkamo elgesio su žmonėmis, kurie kitoje pusėje yra atsidūrę ne dėl savo kaltės“, – sako Lenkijos premjeras Mateuszas Morawiecki.
Visgi lenkų pareigūnams tenka vaikyti ne tik neteisėtus migrantus, bet ir pačius A. Lukašenkos pareigūnus.
Vaizdo įraše užfiksuotas ir visiškai girtas baltarusių pasienietis, kuris su lenkais bando susikalbėti angliškai. Ir siūlo baltarusiškas cigaretes iškeisti į lenkiškas. Lenkų pareigūnai sako, kad tai ne pirmas kartas, kai susiduria su ant kojų sunkiais pastovinčiais A. Lukašenkos pareigūnais.