Dabartinę vadovę ginantys politikai jau kurpia sąmokslo teorijas, kaip LRT vadovaus maršistų deleguotas kandidatas.
Visai netrukus turėtų paaiškėti, kas vadovaus visų išlaikomam visuomeniniam transliuotojui – Lietuvos radijui ir televizijai. Tiesa, apie kandidatus ir patį rinkimų procesą sužinoti sudėtinga, mat Lietuvos radijas ir televizija informacijos neteikia, nes saugo konfidencialumą. O ir apie rinkimus sužinoti įėjus į pastato vidų taip pat negalima.
Tokio slaptumo visuomeninis transliuotojas ėmėsi pirmą kartą.
2018 metų pavasarį, kai transliuotojo taryba generaline direktore dar nebuvo išrinkusi Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės, žiniasklaidai nebuvo draudžiama laisvai bendrauti su tuomečiais kandidatais LRT patalpose.
Pasak LRT atstovų, užsidaryti neva įpareigoja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas ir kiti visuomeninio transliuotojo dokumentai. Vis dėlto visuomenei kandidatų pavardės žinomos jau kuris laikas, dalis kandidatų į LRT vadovus išsiviešino patys, kita dalis buvo paskelbta įvairiose žiniasklaidos priemonėse.
„Šiuo atveju suveikė kažkokie keisti mechanizmai, kurie leido nutekinti tokią medžiagą. Mano galva, aišku, taip neturėtų būti. Ir panašu, kad LRT tarybai sunkus uždavinys, kadangi retai renkamas generalinis direktorius, paruošti tas procedūras taip, kad nekiltų abejonių, kad procesas vyksta absoliučiai teisėtai ir teisingai“, – teigia buvęs LRT tarybos pirmininkas Dainius Radzevičius.
LRT generalinio direktoriaus laukia 7 tūkstančius eurų siekiantis atlyginimas, pranokstantis net premjerės gaunamą algą. Dar didesnius atlyginimus su premijomis gauna generalinio pavaduotojai bei svarbias pareigas užimantys žmonės. Įstaigos finansavimas iš mokesčių mokėtojų kišenės kasmet auga: nuo 2020-ųjų padidėjo trečdaliu ir šiemet pasiekė 65 milijonus eurų. O jų naudojimo beveik niekas nekontroliuoja. Ką jau kalbėti apie vadovo įtaką visuomeniniame transliuotojuje ir už jo ribų.
„Valdantieji įsivaizduoja visai kitaip. Jie mato LRT kaip vienintelį kanalą, kurį galima pilnai panaudoti savo politiniams interesams, nes su komerciniais reikia tartis, derėtis ir galbūt nesusiderėti, o čia... šoks, kaip bus liepta“, – teigia apžvalgininkas Audrius Bačiulis.
Gal dėl to LRT generalinio direktoriaus rinkimų užkulisiuose intrigų ir skandalų netrūksta. Štai socialiniuose tinkluose su valdančiomis partijomis susiję politikai paskleidė sąmokslo teorijas, kaip Žurnalistų sąjunga, maršistai ir Prezidentūra darys įtaką LRT tarybos nariams, kad šie neišrinktų Garbačiauskaitės-Budrienės.
Neseniai kilo skandalas, kai Garbačiauskaitė-Budrienė būdama tik socialine partnere Vilniaus universiteto žurnalistikos studijų programos komitete ėmė reikalauti, kad nuo darbo su studentais būtų nušalinta dėstytoja už tai, kad savo nuomonę išsakė prieštaringos reputacijos žurnalistės Rūtos Janutienės kanalo „OpTV“ laidoje.
Žurnalistų sąjunga Garbačiauskaitės-Budrienės elgesį pavadino mobingu ir ėmėsi ginti dėstytoją. Tuomet LRT žurnalistė Rita Miliūtė pareiškė išstojanti iš Žurnalistų sąjungos, nes ši gina žmogų, kuris negali dėstyti studentams.
„Jeigu dėl politinių kokių nors aplinkybių ar rinkimų kažkokių, pareigybių valstybėje staiga žmogaus teisės turi būti nebeginamos, sakant, kad čia galima kažkam pakenkti, neigiamas įvaizdis gali susikurti ir panašiai, tai čia yra pirmas žingsnis į autoritarizmą“, – tikina D. Radzevičius.
Neseniai visuomenė sužinojo apie dar vieną skandalą. Paaiškėjo, kad LRT už valdžios kritiką „Facebooke“ baudžia savo laidų vedėją Virginijų Savukyną. Jis „Facebooke“ pasipiktino, kad teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska advokatui Ignui Vėgėlei iškėlė drausminę bylą, tik už tai, kad Vėgėlė uždavė klausimus apie paramą Ukrainai.
„Mano galva, visai priimtinas galėtų būti standartas – visiška kritika, laisvė tiek kritikuoti, tiek palaikyti. Bet ji turi būti taikoma, be jokios abejonės, visiems“, – teigia D. Radzevičius.
LRT etikos komisija konstatavo, kad rašydamas „Facebooke“ Savukynas turėjo elgtis taip, kaip darbe, ir nereikšti savo asmeninės nuomonės apie ministrę. O to paties visuomeninio transliuotojo žurnalistė Rita Miliūtė savo „Facebooke“ apie Seimo narę Agnę Širinskienę rašo taip: „Prašau perduoti poniai Š., kad rytoj visuomeninio transliuotojo eteryje, laidoje „Langas į valdžią“ ištarsiu žodį „šūdas“.“
„Iš kitos pusės darbuotojams, kurie kritikuoja esamos Vyriausybės politinius oponentus, galima daryti, ką nori. Jų niekas nesvarsto ir nereikalauja šalinti pasireiškimus“, – sako A. Bačiulis.
Gatvėje kalbinti televizijos žiūrovai taip pat sako pastebintys žiniasklaidos priemonės palankumą valdžiai:
„Na, stengiasi valdžiai pataikauti. Taip, biški...“
„Kiek pažiūrėtum ar žinias, ar ką, tai viskas ten tik liaupsės daugumoj. O kritikos, kurios reikėtų, tai neypatingai.“
„Gal kitos nuomonės mažai. Ar kviečiama, ar nedalyvauja kažkaip...“
Šįvakar naujasis LRT vadovas gali būti ir neišrinktas, jeigu nei vienas kandidatas nesulauks daugiau nei pusės balsų iš 12 esančių LRT taryboje.