Vilnietė Modesta Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje sūpuoja sausio pirmąją gimusią Ugnę. Mama prisimena, kad prie Kalėdų stalo giminaitis pajuokavo, jog jei gims per Naujuosius, atvažiuos televizija filmuoti. Tuomet mama tik pasijuokė, bet sausio pirmąją jau važiavo į ligoninę ir vakarop pasaulį išvydo Ugnė.
„Datą, matyt, pasirinko pats vaikelis, arba kažkas iš aukščiau“, – kalbėjo M. Šakarnytė.
36 metų Modestai Ugnė pirmas vaikas, o Santaros klinikose sausio pirmąją taip pat dukrelės susilaukusiai Erikai tai jau ketvirtas vaikas – namuose laukia trys sūnūs.
„Džiaugėsi, gims sesė, namo grįš sesė ne brolis“, – sakė E. Pukėnienė.
Nors Erika ir netikėjo, kad taip bus, Luna Emilija gimė sausio pirmą dieną, kaip ir prognozavo gydytoja.
„Jai pasisekė, nes visi galės dalyvauti gimimo dienos šventėje, nes negalės pasakyti, kad dirba, – pabrėžė keturių vaikų mama.
Iš viso sausio pirmąją Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje gimė 4 vaikai. O per visus metus – beveik 2000.
„Gimdymų statistika yra mažėjanti, maždaug 70 gimdymų mažiau per metus“, – tikino Akušerijos skyriaus vedėjas Egidijus Jakiūnas.
Kasmet gimdo mažiau
Santaros klinikose naujametę naktį gimė 9 vaikai.
„Patys pirmieji mūsų naujagimiai ir berniukas ir mergaitė gimė tuo pačiu metu“, – teigė Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė Diana Ramašauskaitė.
Tačiau kalbai pasisukus apie gimdymų skaičių ligoninėje, džiugesio gaidelė dingsta.
„2022 metais turėjom 3100 gimdymų, o praėjusiais metais 2855, tai matot, kad 250-iais gimdymais mažiau“, – palygino D. Ramašauskaitė.
Ir gimsta vaikų mažiau ne tik šiose ligoninėse, bet ir visoje Lietuvoje. Nors gruodžio gimstamumas dar nepatikslintas, palyginus sausio–lapkričio mėnesių gimstamumą, pernai pasaulį išvydo 2 tūkst. mažiau vaikų nei užpernai – per 18 tūkstančių.
„Tikėtina, kad gimusių 2023 metais bus mažiau nei 20 tūkstančių, nes tam, kad viršytų 20 tūkstančių, praėjusių metų gruodį turėtų būti užregistruota daugiau gimimų nei vidutiniškai užregistruota ankstesniais praėjusių metų mėnesiais“, – sakė VU Sociologijos ir socialinio darbo instituto asistentė Dr. Dovilė Galdauskaitė.
O tai mažai tikėtina, nes paprastai gruodį vaikų gimsta mažiausiai.
„Per pastaruosius 30 metų gimusiųjų skaičius per metus sumažėjo daugiau nei 2,5 karto. Kai 1990-aisiais buvo 57 tūkstančiai, tai 2022-aisiais turim tuos 22, na o 2023-iaisiais turėsim tik 20 tūkstančių“, – tvirtino mokslininkė.
Gimsta mažiau, nes gimdančių vis mažiau – dėl emigracijos sumažėjo moterų, kurios gali susilaukti vaikų – tai yra nuo 15 iki 49 metų.
„Jų skaičius nuo 1990 iki 2023 metų pradžios sumažėjo daugiau nei 300 tūkstančių, nes 1990 jų buvo 900 tūkstančių“, – sakė Dr. D. Galdauskaitė.
O pernai beliko tik 600 tūkstančių. O tos, kurios gali gimdyti, renkasi tą daryti vėliau. Štai ir 36 metų pirmo vaikelio susilaukusios Modestos aplinkiniai vis klausinėjo, kada turės vaikų.
„Nuspręsti susilaukti vaiko reikia tada, kai mintis tam yra subrendusi, kai tikrai žinai, kad nori ir esi tam pasirengęs“, – kalbėjo neseniai naujagimio sulaukusi M. Šakarnytė.
„Praėjusiais metais gimdė 38 procentai vyresnių negu 35 metai, o prieš tai buvusiais metais 22 metais, gimdė 30 procentų vyresnių negu 35 metai, pati jauniausia pernai gimdžiusi mergina buvo 13 metų amžiaus“, – teigė Santaros klinikų Akušerijos skyriaus vedėja Virginija Paliulytė.
Pernai vyriausia pirmagimio susilaukusi mama tiek Santaros klinikose, tiek klinikinėje ligoninėje buvo 48 metų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.