Priežastis – siaubingos kalinimo sąlygos Lietuvoje. Prieš ketverius metus mūsų prokurorams airius pavyko įtikinti, bet tada kilo teisiniai lietuvių ginčai – kokį senaties terminą taikyti terorizmu įtariamam airiui, kuris jau anksčiau pripažintas atsakingu už kruvinus įvykius Šiaurės Airijoje.
Sprogimai, žudynės, neapykanta ir visuomenės susiskaldymas – Šiaurės Airijos gatvės dar ne taip seniai kentėjo nuo tokių išpuolių. Kruvinos kovos tarp airių ir britų dėl Šiaurės Airijos teritorijų vyko šimtmečius, o neapykanta ir įsitikinimai perduoti iš kartos į kartą.
Šiaurės Airija priklauso Jungtinei Karalystei, tačiau susiskaldymas išlikęs – katalikai airiai įsitikinę, kad šios žemės yra Airija. Protestantai britai mano priešingai – tai Jungtinė Karalystė. Nuo 60-ųjų iki 98-ųjų liejosi tiek smurto, kad šis laikotarpis net pavadintas „The Troubles“ – neramumai. Iš to gimė ir legendinė Cranberries daina „Zombie.“
Įtampos išlikusios iki šių dienų, o viena istorijos gijų veda ir į Lietuvą. 2007-aisiais už Šiaurės Airijos atsiskyrimą nuo Jungtinės Karalystės kovojanti „Tikrosios Airijos respublikonų armijos“ nariai ieškojo kur įsigyti ginklų naujiems išpuoliams prieš britus. Ir jie nukreipti į Lietuvą.
Michaelas Campbellas tuomet atskrido į Lietuvą ir susitiko su ginklų prekeiviais, kuriais apsimetė lietuviai saugumiečiai. Britų teisėsauga paviešino slaptus vaizdo įrašus, kuriuose Campbellas jau Lietuvoje ieškojo ginklų ir sprogmenų.
„Mes šaudysime per sienas. Sienas. Supranti? Iš vienos pusės, į kitą. — O kas taikiniai? — Britai“, – paviešintame vaizdo įrašė tariasi Michaelas Campbellas.
„Aš buvau sulaikytas sausio 22-ąją, buvo -25 laipsniai, aš buvau sučiuptas, tai buvo MI5 spąstai“, – pasakoja nuteistasis Michaelas Campbellas.
Dėl paramos teroristinei grupuotei, neteisėto ginklų laikymo ir pasikėsinimo tiekti kontrabandą Lietuvos prokurorai norėjo jį įkalinti 16-ai metų. Bet 2011-aisiais teismas jam paskyrė 12 metų kalėjimo bausmę.
Įtarimai ir Michaelo broliui
Tiesa, po 2 metų apeliacinis teismas sprendimą pakeitė, konstatavo, kad Campbellas veikė išprovokuotas britų saugumo, o jo įkalinimą sutrumpino tiek, kad iš karto buvo paleistas.
Lietuvos teisėsauga iš karto užmetė tinklus ir ant Michaelo brolio – Liamo. Jis britų spaudoje vadinamas tikruoju IRA lyderiu. Lietuva įtarė, kad būtent jis organizavo ginklų kontrabandą iš mūsų šalies.
Vyras buvo sulaikytas britų, bet Lietuvai neperduotas dėl blogų sąlygų mūsų kalėjimuose. 2019-aisiais, uždarius Lukiškių kalėjimą, Lietuva ekstradicijos jau paprašė Airijos. Laisvėje jau atsidūręs jo brolis net viešai ragino neišduoti Liamo Lietuvai.
„Procesu piktnaudžiaujama. Bandyti perduoti į šalį, kurioje jis niekada nebuvo. Niekad nebuvo įkėlęs kojos“, – sako nuteistas dėl terorizmo Michael Campbell.
Liamas Campbellas jau buvo pripažintas kaltu dėl sprogimų Omage, Šiaurės Airijoje 98-aisiais. Tada žuvo 29 žmonės, per 200 sužeista. Jis Lietuvai išduotas 2022-aisiais, bet tuomet kilo kita dilema – ar nesuėjo senatis. Nusikaltimo padarymo metu senatis buvo 10 metų, tačiau vėliau Seimas ją pakeitė į 15-a metų. Liamą tąkart teisėsauga paleido, o ginčas, koks turi būti senaties terminas, persikėlė ir į Aukščiausiąjį Teismą.
Airių terorizmo istorija baigėsi tik dabar
„Pirmosios instancijos teismas šitą bylą nutraukė, konstatavęs, kad senaties terminai yra suėję 2018 sausio 22 dieną, apeliacinės instancijos teismas, nagrinėdamas skundą patvirtino, kad nutraukta byla yra pagrįstai tuo metu, na ir prokuroras manė kitaip“, – tvirtina Aukščiausiojo Teismo teisėjas Artūras Ridikas.
Aukščiausiasis Teismas tik šią savaitę padėjo istorijoje tašką. Nusprendė, kad senatis taikyta teisingai, 10 metų. Tad airių terorizmo istorija Lietuvoje baigėsi tik dabar.
„Žiūrime, kada, koks tuo metu galiojo įstatymas, kai veika buvo padaryta. Baudžiamasis kodeksas kuriamas žiūrint į ateitį, negali būti baudžiama už nusikaltimus, arba taikomos tokios priemonės, kurios negaliojo veikos padarymo metu, išskyrus tas, kurios švelnina padėtį“, – teigia Aukščiausiojo Teismo teisėjas Artūras Ridikas.
O pačioje Šiaurės Airijoje religiniai ir tautiniai neramumai tęsiasi iki šių dienų. Pavyzdžiui, Belfastas vis dar padalintas didžiule siena, skiriančia skirtingas bendruomenes, o per nacionalinių švenčių minėjimą dažnai kyla riaušės.
Kad situacija vis dar rimta, patvirtina ir britų saugumiečiai. Dabar vertindami terorizmo grėsmę Jungtinėje Karalystėje nurodo 3 grėsmės lygį iš 5-ių galimų. Tai reiškia, kad teroristų atakos yra tikėtinos. Bet vertindami galimą terorizmą, susijusį su Šiaurės Airija, grėsmės lygį nurodo aukštesnį – 4-ą iš 5-ių galimų. O tai reiškia, kad tokio tipo atakos yra labai tikėtinos.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.