Kaip tiksliai reguliuos paspirtukininkus ir kitų vadinamųjų mikromobilumo priemonių vairuotojus, Seimas spręs komitetuose, vėliau balsuos visi parlamentarai. Tikimasi, kad pavasario sesijoje įstatymų pataisos bus priimtos.
Taip pat Vyriausybė pritaria siūlymui riboti ir maksimalų greitį. Tiesa, elektrinių paspirtukų mėgėjams lieka ir laisvių. O anksčiau iniciatyvas Seime pateikę politikai vyriausybės siūlymui turi savo pastabų ir neatmeta, kad paspirtukų reguliavimas dar keisis.
Iš Vinco Kudirkos aikštės elektriniu paspirtuku pajuda vilnietis Eimantas. „Vieni skuba, kiti – atvirkščiai – mėgaujasi važiavimu. Aš toks labiau iš ekstremalių. Tai aš turėjau ir kritimų, ir kilimų. Ten virtau. Normaliai, kaip kamuoliukas – minkštai pakankamai, ant striukės“, – pasakoja vilnietis Eimantas.
Vaikinas naudojasi vienos bendrovės nuomojamu paspirtuku. Su jais šaligatviuose maksimalus greitis – 15 kilometrų per valandą, gatvėse ar dviračių takuose – 25. Tačiau vilnietis mano, kad paspirtukininkams reiktų daugiau laisvės.
„Riboti vairuotojus, dviratininkus, o paspirtukininkus – atvirkščiai – atlaisvinti. Duoti jiems daugiau valios galimybių“, – tikina Eimantas.
Tačiau, ar laisvės daugiau reikėtų, pėstieji abejoja, ir pasakoja tragiškai vos nepasibaigusias istorijas:
„Blogiausia situacija būna, kai tu priekyje, o jie iš paskos. Ir jeigu ketini žengti žingsnį į šoną ar šiek tiek… Buvo situacija… Gerai, kad jis aplenkė mane. O taip būčiau tiesiai į jį atsitrenkusi nematydama jo nuo kalno lekiant.“
„Ėjau šalia dviračių juostos ir jisai – vakaras buvo – dideliu greičiu lekia, tas kilovatinis, nežinau, 40 ar daugiau greitis, tai taip apsižiūri ir per petį. Tai nemalonu buvo.“
„Va jaučiu. Aš visą laiką, jeigu reikia pereit… – Ne, jinai bijo dėl tos paspirtukų ligos. – Taip yra.“
Dar praėjusį pavasarį Seime kilo iniciatyvos, kaip sugriežtinti paspirtukininkų judėjimą. Socialdemokratas Julius Sabatauskas siūlė išguiti paspirtukus iš šaligatvių, riboti jų greitį iki 20 kilometrų per valandą, taip pat amžių, nuo kada galima vairuoti paspirtuką, privalomai dėvėti ir šalmus.
Liberalas Andrius Bagdonas atsakė siūlymu tiesiog apibrėžti paspirtuką ir, pavyzdžiui, riedį kaip mikromobilumo priemones, kurių maksimalus greitis gali būti 25 kilometrai per valandą. Vyriausybė peržiūrėjo abu siūlymus ir iš jų sudarė vieną, pagal kurį paspirtukininkai negalės važiuoti greičiau nei 20 kilometrų per valandą. Tiesa, mikromobilumo priemonės privalės važiuoti šaligatviais dar mažesniu greičiu – ne daugiau nei 7 kilometrų per valandą.
„Bent jau moksliniai tyrimai, studijos rodo, kad 20 kilometrų per valandą yra tas greitis, nuo kurio prasideda sunkios traumos. Iki 20 tos traumos, jų sunkumas yra žymiai mažesnis“, – tikina Susisiekimo ministerijos atstovas Dmitrij Bial.
„Jeigu važiuoji pėsčiųjų taku, pasirinkti saugų greitį, kad nesukeltum avarinės situacijos, nesužeistum vieno ar kito pėsčiojo žmogaus. Tai, man atrodo, šitaip turėtų būti, nes nei sukontroliuos kažkas pėsčiųjų taku, ar tu važiuoji septynių kilometrų per valandą greičiu ar dvylika. Būtų perteklinis reguliavimas“, – sako Seimo narys Andrius Bagdonas.
Šalmai pilnamečiams, kaip siūloma, bus neprivalomi, o iki 18 metų juos dėvėti bus būtina. Visur važinėti paspirtuku bus galima nuo 14 metų, jei asmuo išklausys specialų kursą. Nuo 16 metų galės važiuoti ir be specialaus pažymėjimo.
O iki šio amžiaus irgi bus galima važiuoti – tik ne važiuojamojoje dalyje ar kelkraščiu.
„Ta pati, galima sakyti, mobiliausia ir laisviausia šalis, tai Nyderlandai. Pavyzdžiui, Amsterdame šaligatviu važiuoti draudžiama. Amsterdame šalmas privalomas visiems“, – aiškina Seimo narys Julius Sabatauskas.