„Turim galutinius rezultatus iš praėjusio savaitgalio vadinamų profilaktinių arba bendrų tyrimų asmenims, kurie neturi simptomų“, – sako A. Veryga.
Ministras A. Veryga penktadienį džiaugiasi: 10-yje šalies miestų ištyrus 3762 atsitiktinius ligos simptomų nejaučiančius savanorius, rastas tik vienas COVID-19 atvejis.
Tiesa, tyrimų atlikta tris kartus mažiau, nei suplanuota, mat iš 8 tūkst. gavusių kvietimus tikrintis panoro mažiau nei pusė. Visuomenė dėl COVID-19 infekcijos bus tiriama ir šį savaitgalį.
„Ir šį savaitgalį kviesim tirtis vaistinių darbuotojus, ir prekybos vietų darbuotojus, kviesčiau pasinaudoti proga ir registruotis karštojoje linijoje, ir užsiregistruoti, ir atlikti testus. Kas yra naujo ir skirtingo. Prevenciškai bus kviečiami tirtis ir darželių darbuotojai“, – pasakoja A. Veryga.
Tačiau šiandieną, kad ir nedidelis, bet COVID-19 užkrato šuolis – užfiksuoti 9 nauji koronaviruso atvejai. Užsikrėtusių nustatyta įsisenėjusiuose židiniuose: Antavilių pensionate, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Kartenos globos namuose.
Užkratas pirmą kartą nustatytas ir Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, o taip pat vienas, pastaruoju metu retas įvežtinis atvejis.
„Vienas atvejis registruotas Telšių apskrityje. Taigi, tai yra dabar pasitaikantis gana retai įvežtinis atvejis. Asmuo gegužės 5 dieną grįžo iš Švedijos, Klaipėdoje buvo paimtas mėginys ir gautas teigiamas rezultatas“, – teigia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė.
Už Lietuvą tris su puse karto daugiau gyventojų turinti Švedija – bene vienintelė šalis Europoje, nepaskelbusi griežto karantino, neuždariusi nei šalies sienų, nei susibūrimo vietų. Šiuo metu ten nustatyti daugiau kaip 25 tūkst. COVID-19 infekcija užsikrėtusių asmenų, o numirė 3175 žmonės.
Tuo metu Antavilių pensionatas ir vėl kelia nerimą epidemiologams: patvirtinti du nauji atvejai, tad iš viso čia jau 18 užsikrėtusių: iš jų 7 susirgę darbuotojai bei 11 globotinių. Pensionato gyventojai koronaviruso nesibaido.
Tikina, kad senatvė gąsdina daug labiau nei COVID-19 infekcija.
„Jums sunku suprast senų žmonių nuotaiką. Kaip sakant, negyveni, bet dabūni. Nėra prasmės“, – kalbėjo pensionato gyventojas Vincentas.
83 metų amžiaus Vincentas Antavilių pensionate gyvena jau 5 metus. Saulės nutviekstame pensionato kieme kasdien vaikštantis vyras panikos dėl pensionate susidariusios situacijos nejaučia.
„Tai, kad tas virusas, žinoma, jis pavojingas, reik manyt. Bet suprantat, kaip čia pasakius, jo bijosi, tai greičiau susirgsi, nebijosi, gal…“
Penktadienį masiškai testuojami visi Antavilių pensionato darbuotojai bei visi turėję 90 sąlytį su pirmąja koronavirusu užsikrėtusia pensionato darbuotoja. Nauji darbuotojų užsikrėtimai aptikti tame pačiame, padidintos rizikos skyriuje.
„Dirba viena brigada pastoviai. Ypač šitos dvi darbuotojos dirba su didelės rizikos, 5 pacientai buvo taip pat izoliuoti. Ten tokia raudona juosta ir jie nebendravo nei su darbuotojais, tik aptarnavo 5 pacientus rizikos grupės“, – sako epidemiologė Natalija Abramova.
Epidemiologai gūžčioja pečiais – jei būtų buvę laikomasi visų personalo apsaugos priemonių, kontaktų užsikrėtusios darbuotojos būtų turėjusios žymiai mažiau.
„Pagal veiklos pobūdį šie asmenys, susirgę asmenys niekaip negalėjo būti didelės rizikos, jei būtų tinkamai dėvėję apsaugos priemones ar jas iš viso dėvėję“, – pasakoja R. Lingienė.
Šiuo metu epidemiologai Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje nustatinėja su COVID-19 infekcija užsikrėtusiu pacientu kontaktavusius darbuotojus bei kitus pacientus. Į ligoninės Vidaus ligų skyrių kurį laiką nebus priimti nauji ligoniai.