• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kenčiančios mėnesinių skausmus Ispanijos moterys gali lengviau atsikvėpti – šalies valdžia įteisino „menstruacijų atostogas“, tad prasidėjus skausmams jos gali į darbą neiti net 3 dienas per mėnesį. Nors Lietuvos politikai apie tokį dalyką kol kas nė nesvarsto, tiek daugelis moterų, tiek medikai tikina, kad kai kurioms moterims laisvadieniai per mėnesines labai praverstų.

Kenčiančios mėnesinių skausmus Ispanijos moterys gali lengviau atsikvėpti – šalies valdžia įteisino „menstruacijų atostogas“, tad prasidėjus skausmams jos gali į darbą neiti net 3 dienas per mėnesį. Nors Lietuvos politikai apie tokį dalyką kol kas nė nesvarsto, tiek daugelis moterų, tiek medikai tikina, kad kai kurioms moterims laisvadieniai per mėnesines labai praverstų.

REKLAMA

Mat dažnai užėjus skausmui tenka ryti saujas vaistų, o kartais ir tai nepadeda. Tačiau darbdaviai sako, kad šiai problemai spręsti reikėtų ieškoti kitų būdų, mat net vienas laisvadienis rinkoje kainuoja dešimtis milijonų eurų, tad tai būtų didžiulis nuostolis verslui ir ekonomikai.

Nuo vasario Ispanijoje moterys turi teisę 3 papildomiems laisvadieniams, jei patiria skausmingas mėnesines. Ar reikėtų tokių pat mėnesinių laisvadienių galimybės Lietuvos moterims?

REKLAMA
REKLAMA

Štai, ką jos sako:

„Turi taip būt, nes kaip mums įmanoma kažką daryt, kai bloga fiziškai?“

Jo. Jei dirbi, sunku dirbt, jei skauda kažką.“

„Aš manau, kad sunku, dabar tai susitvarkom su nuskausminamaisiais, bet jie nėra labai geri sveikatai, kai galėtum namie pasigydyti natūraliomis priemonėmis.“

REKLAMA

„Manau, kad taip. Man atrodo, tai problema, kartais tai yra tokie dideli skausmai, per kuriuos negali dirbti. Tai privalumas turėti tokį dalyką.“

„Aš manau, kad seniai turėjo tokios diskusijos vykti. Žmogaus gera savijauta darbe vienas svarbiausių dalykų. Jei jis jaučiasi blogai, mes turim įstatymus dėl mobingo ir kitų dalykų. O jei jaučiasi dėl sveikatos blogai, nelogiška žmogų laikyti darbe. Aišku, kad taip.“

REKLAMA
REKLAMA

„Labai intymus dalykas ir abejoju, ar atsiras daug drąsių moterų, kurios drįs nueiti pas darbdavį ir paprašyti tokios dienos.“

Ginekologė Žana Bumbulienė sako, kad mėnesinių skausmas dažniausiai pasireiškia apatinėje pilvo dalyje, taip pat gali smarkiai skaudėti galvą, skirtingus kūno raumenis. Skausmas gali būti ir lengvas, numalšinamas įprastais vaistais nuo skausmo, tačiau kartais prireikia rimtesnių, kontraceptinių vaistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasitaiko ir atvejų, kad moteris serga rimtomis ginekologinėmis ligomis, bet to nežino. Tada nepadeda net vaistai, tad būtina išsitirti pas gydytojus.

„Aišku, jei moterį kankina tie skausmai ir ji nenori nieko naudoti, tai yra jos pasirinkimas. Bet ne visas tai kankina, tai dalį moterų kankina. Žinoma, jei stiprūs skausmai, kodėl gi ne? Kiekviena norėtų likti namuose, paskirti laiko sau, kad praeitų tie skausmai. Dažniausiai dieną, dvi ir praeina tie skausmai. Priklauso nuo to, kokiu kampu mes į tai pasižiūrėsim“, – kalba Santaros klinikų gydytoja ginekologė Žana Bumbulienė.

REKLAMA

Tačiau bent jau kol kas „mėnesinių atostogų“ galimybės moterims Lietuvos valdžia nė nesvarsto. Užtat kai kurios įmonės savo darbuotojomis pasirūpina pačios. Štai sveikatingumo programėlių kūrimo startuolis, turintis didžiulį biurą ir Lietuvoje sako, kad jų įmonėje moterys, kenčiančios dėl skausmingų mėnesinių, gali imti tiek laisvadienių, kiek joms reikia. Ir tai niekaip nepaveikia jų algos.

REKLAMA

„Pristatę savo sveikatos politiką, pasakėme moterims, kad, jei per mėnesines jaučia gniuždantį skausmą, jos gali pailsėti. Tai nedarys jokios įtakos algai. Mums nereikia ir pažymos iš daktaro, tu tiesiog pasiimi laisvadienius be jokių klausimų. Nes matome, kad moterys naudojasi tuo, bet mes nesiruošiam uždėti jokių limitų, nes kiekvienas turi skirtingas situacijas“, – tvirtina „Flo Health“ atstovė Ann Roberts.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot pašnekovės, įmonėje laisvadienius per mėnesines kas mėnesį ima apie 15–20 proc. moterų. Kiti darbdaviai sako, kad „mėnesinių skausmų“ problemai spręsti reikia ieškoti kitų būdų, mat net vienas laisvadienis rinkai kainuoja dešimtis mln. eurų.

„Dešimtys mln. eurų, ir dėl to, tas požiūris, kad kažkokias problemas bandoma spręsti su laisvadieniais, dažniausiai nebūtinai pasiekia savo tikslą“, – kalba Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

REKLAMA

Anot verslo konfederacijos vadovo, tokie papildomi laisvadieniai moterims sprendžia vieną problemą, bet gali sukurti kitą. Esą norėdamos įsidarbinti jos gali būti dėl to diskriminuojamos darbdavių kaip silpnesnės už vyrus.

„Tada moteris turi kalbėtis su žmonėmis apie tai. Gal tai nėra malonu, gal pagal tai moterys gali būti diskriminuojamos ir suvokiamos kaip silpnesnės“, – teigia A. Romanovskis.

„Kai kalbame apie diskriminaciją, tai ją tada sukelia tikrai ne dėl to, kad kažkas gali pasinaudoti tam tikromis garantijomis, kad tuo metu, kai nebegali dirbti iš skausmo, kad yra suteikiamas laisvas laikas ar laikas nuo darbo. Nes mes turbūt suprantame, kad jei žmogus susirietęs iš skausmo dirba, kažin ar kažką gali labai ir padaryti tuo metu“, – kalba Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė..

Per mėnesines laisvadienius gali pasiimti Japonijos, Pietų Korėjos, Indonezijos ir Zambijos moterys.

tv3.lt

Tikrai yra sunku per pirmas dienas, ne visom, bet dideliam procentui moterų, taip. Aš pati kas antra mėnesį imu biuletenį porai dienų, nes net negaliu atsistoti iš lovos per skausmą, būna ir nualpimų, o vaistai nuo skausmo tikrai nepadeda. Ir kadangi per PMS turėjau depresija kiekvieną mėnesį, kad net norėjosi nebe gyventi, man išrašė kontraceptinių tablečių, kad turėčiau mėnesines tiktai kas antra ar trečia mėnesį, bet gaila nei vieni man netiko, o už juos dar mokėti reikia.
Na, jei priims tokį įstatymą, tai vyrai, pagal lygių galimybių supratimą, galės reikalauti, kad ir jiems būtų skiriamos trys išeiginės per mėnesį, tarkim tiems trims pirmadieniams, kai po savaitgalio galva plyšta iš skausmo. Įsivaizduokite kaip kaifuos nuo tokių dalykų visi darbdaviai.
O kas už jas dirbs tuo metu. Ypač jei tai moteriški kolektyvai. Kitos temps. Pvz slaugos įstaigose. Jau negana, kad už visas rūkančias reikia atidirbti, pertraukos ant pertraukų. Tik pabandyk arbatos išgerti ne laiku, ne pertraukos metu. Bet rūkyti kiek tik noro yra. Gal dar pagirių dienas sugalvokite. Irgi daug kas blogai jaučiasi. O jei tikrai moteris blogai jaučiasi tam yra gydytojai.Ypač kai dabar nebėra problemų ir perdegimas, nuovargio sindromas pripažįstamas ir depresijos. O ne visoms iš eilės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų