Plačiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Štai taip Kupiškio gyventojai savo ateitį sieja su saulės energija, kelios šeimos naudojasi štai šiuo modulių parkeliu.
„Keturis namus ir tris šeimos ūkius aprūpina, brolio pastatyta elektrine jis naudojasi Vilniuje, kita elektrinė pastatyta sodyboje visi naudojamės, paskutinioji tėvams bute“, – sakė saulės jėgainės savininkas Mindaugas Venslavas.
Kupiškietis Mindaugas saulės modulius perka nuo 2014-ųjų. Šeimos saulės parke pastatė apie 60 kilovatų galios įrangą. Saulės jėgainę įrengė ir ant gyvenamojo namo stogo.
„Pirmas aukštas kondicionierius, antras aukštas kondicionierius, pirmas aukštas, koridorius, prieangis, vonia, visur šildomos grindys, atvažiuoji į sodybą pasikrauni elektromobilį, apšvietimas, televizorius, šaldytuvai visi“, – pasakojo Mindaugas.
Anksčiausiai įrengti saulės moduliai Mindaugui jau atsipirko, tačiau šeima sustoti nežada, mato aukštas elektros kainas, dėl to planuoja didinti parko galingumą.
„Mane labiausiai džiugina tai, kad beveik pusantrų metų aš gaunu absoliučiai nulines sąskaitas už elektrą, aš visiškai nemoku, aš pamiršau, ką reiškia mokėti tas sąskaitas“, – tikino Vilma Venslavė.
Elektros kainoms užkopus į naujas aukštumas, Aplinkos projektų valdymo agentūrą gyventojai užvertė paraiškomis elektrinėms finansuoti. Vien per liepos mėnesio kvietimą agentūra gavo 17 tūkstančių paraiškų už beveik 48 milijonus eurų.
„Parodė rekordinį gyventojų susidomėjimą. Turime mažiau gaminančių vartotojų nei per šiuos metus pateikta paraiškų. Didėja geometrine progresija“, – teigė Aplinkos projektų valdymo agentūros atstovas Jonas Balkevičius.
Gyventojai ne tik masiškai stato jėgaines ant savo namų stogų, bet ir perka įrangą saulės parkuose. Čia surasti laisvą vietą darosi vis sunkiau. Žmonės perka dar nepastatytas tik brėžiniuose egzistuojančias jėgaines. Anot verslo, per metus paklausa išaugo keturis kartus.
„Tiktai paskelbus naujų parkų rezervacijas, mes matome, kad parkai yra išparduodami per kelias dienas, ar savaites. Parkai dar fiziškai nebūna pastatyti, yra kažkokios techninės specifikacijos, mes žinome, vystome juos. Dabar, kurie šiuo metu įsigyja parko dalį, tai pradėti elektrą patys gaminti galės tik kitais metais“, – aiškino „Elektrum Lietuva“ atstovė Neringa Petrauskienė.
„Paskelbiam parką ir jį parduodam labai greitai, mūsų rekordas yra parko pardavimas per 15 minučių, bet realiai tai trunka per savaitę ar dvi“, – teigė „Ignitis saulės parkų“ atstovė Indrė Baltušienė.
Didelė paklausa, brangstančios saulės jėgainių statybai reikalingos medžiagos kelia elektrinių kainą. Šiuo metu saulės parke vienas kilovatas galios kainuoja apie 1300 eurų, prieš metus kaina nesiekė tūkstančio. Vidutiniškai vienas vartotojas perka apie penkis kilovatus. Tačiau elektra brangsta greičiau. Dėl to saulės jėgainės atsiperkamumas spartėja.
„Saulės elektrinės atsipirkimas yra apie 5-6 metai, jeigu mes skaičiuotumėm nuo dabartinės valstybės kompensuojamos kainos 24 centų. Jeigu elektros kaina yra mokama didesnė, atsipirkimas 3-4 metai”, – teigė „Ignitis saulės parkų“ atstovė.
Žmonės, kurie elektrines įrenginėja savo namuose, naudos gali išlošti daugiau. Jėgaines statančios bendrovės gali pasiūlyti dar mažesnes kainas nei parke. Čia kilovato kaina siekia apie 1000 eurų, elektrinė atsiperka dar greičiau.
„Seniau jeigu nebūtų kompensacijų, kai buvo aukšta įrangos kaina, atsiperkamumas, visi skaičiuodavo, apie 8-10 metų, dabar tai yra 3-4 metai tai tikrai“, – tikino „Veesla“ vadovas Darius Gražys.
Tiesa, prognozės nedžiugina. Dėl aukštos elektrinių paklausos, įsirengti saulės jėgainę Lietuvoje bus vis sudėtingiau ir brangiau.
„Realiai mes montuodavome po 300-400 kW per mėnesį, dabar montuojame apie 800-900kW per mėnesį, vos ne tris kartus tas kiekis padidėjo ir tai nespėjame visų klientų aptarnauti, nes pas mus montavimo terminai yra apie 3 mėnesiai, pas kai kuriuos kolegas net iki metų laiko. Pigti tikrai niekas nepigs, o kad brangs – gali būti netgi didelis deficitas ir modulių, ir visos įrangos”, – teigė Darius Gražys.
„Kad saulės jėgainių instaliacijos augs toliau, mes nematom kažkokių priežasčių, kodėl turėtų mažėti, ir elektros kainos mažėjimą suprognozuoti artimiausiu laikotarpiu niekas nesiryžta“, – aiškino „SoliTek“ vadovas Julius Sakalauskas.
Anot ekspertų, ypač didelis susidomėjimas saulės jėgainėmis Lietuvoje apnuogino kelias bėdas. Esą dabartiniai trumpalaikiai kvietimai gauti finansavimą elektrinei suformuoja dideles klientų bangas, kurias reikia aptarnauti per trumpą laikotarpį, o tai ypač apsunkina Energijos skirstymo operatoriaus, ESO darbą.
Visą reportažą žiūrėkite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.