Maža to, įmonė anksčiau galėjo apgauti ir pasieniečius – pardavė jiems stebėjimo įrangą, kurioje, vietoje žadėtų karinės paskirties detalių galimai sumontavo civilines, dėl to ekonominė policija jau vykdo tyrimą. Dabar Krašto apsaugos ministerija sustabdė savo pirkimą, tačiau Arvydas Anušauskas sako, kad bendrovė dar nėra metama lauk.
„Drauge Gitanai Nausėda. Drauge... Mielas pone prezidente, noriu šiandien padėkoti jums ir per jus visai Lietuvos tautai, mūsų valstybingumo dieną už svarią, svarbią, didvyrišką pagalbą Ukrainai. Ačiū!“ – taip pernai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis dėkojo Lietuvai ir visiems lietuviams, už pagalbą ir paramą.
O parama tęsiasi – Krašto apsaugos ministerija ir šių metų pradžioje paskelbė pirkimą, naujai paramai ukrainiečiams. Pirkimams pasirinko neviešą būdą. TV3 žiniomis, ministerijos valdininkai kreipėsi į dvi lietuviškas įmones. Viena jų – „Ados-tech“, kuri dirba kartu su „Ados pro“. Nors tai dvi įmonės, bet jos dirba drauge, iš dalies sutampa ir jų akcininkai.
„Ados-tech“ ir „Ados pro“ dirba pagal jungtinės veiklos sutartį, tiesiog tai yra funkcijų pasidalinimas“, – aiškina „Ados-pro“ marketingo vadovas Rokas Kasevičius.
„Ados-tech“ gamina optinę įrangą, ginklų taikiklius, žiūronus ir panašią ekipuotę, o „Ados pro“ užsiima gaminių testavimu, reklama, pardavimais ir dalyvavimais konkursuose.
TV3 žiniomis, būtent „Ados-tech“ su „Ados pro“ laimėjo dalį konkurso, preliminariai vertinant, už keliolika milijonų eurų. Bet TV3 žinių tarnybą pasiekė informacija, kad šios bendrovės galimai bendradarbiauja su baltarusių gamintoju „Electrooptic“. Iš nuotraukų matyti, kad iš tiesų abiejų bendrovių gaminiai itin panašūs.
Žiūronai kone identiški. Itin panašiai į baltarusišką, atrodo ir lietuvių įmonės siūloma optika medžiotojams. Galiausiai, internete galima rasti nuotrauką, kurioje matyti, kad „Ados-tech“ ir Baltarusijos „Electrooptic“ parodoje dalinasi vienu stendu.
Tad kilo klausimas – ar Lietuva nenupirks baltarusiškos įrangos ir neperduos jos ukrainiečiams. Ir ar įrangoje nebus įmontuota, pavyzdžiui, lokacijos sekimo, kuri galėtų pražudyti ukrainiečius fronte.
„Tikriname informaciją, atrodė įtikinimai, tačiau ne viskas pasitvirtino, nes mes atlikome ir techninių parametrų patikrinimą, bet kokiu atveju vis tiek tas patikrinimas buvo išsamus“, – tvirtina A. Anušauskas.
Abiejų įmonių akcininkas ir „Ados-tech“ vadovas pripažįsta – bendradarbiavimas su baltarusiais buvo.
„Iš mano asmeninės pusės, tai labiau buvo tam tikrų dalykų išmokimas, sužinojimas ir kūrimas, tarkim, čia, Lietuvoje, pagal projektus savo produktus“, – tikina „Ados-tech“ ir „Ados pro“ akcininkas Robertas Grikšas.
Robertas Grikšas sako, kad 2017-aisiais jau turėjo pažinčių Baltarusijoje iš darbinės veiklos. Todėl su 5 baltarusiais jis ir įsteigė „Ados-tech“. Jie suvedė su minėta baltarusių „Electrooptic“ bendrove, su kuria lietuviai ir bendradarbiavo. Ir bendra veikla esą tęsėsi iki 2020-ųjų protestų prieš neteisėtai perrinktą Lukašenką.
„2017-ais metais aš tam dalykui, kaip sakyt, nemačiau toje vietoje jokių problemų. Žinios, visur yra žinios, dabar tai aišku, be abejonės. Po 2020 metų matėsi, kad ateities nėra, protingi išvažiavo“, – kalba R. Grikšas.
Grikšas sako, kad po Baltarusijoje kilusių masinių protestų, įmonė nusprendė išsiskirti su akcininkais baltarusiais. Dabar jų esą nebeliko.
„Kaip jums atrodo, tie žmonės, įmonė, bendradarbiauja, susijusi su Lukašenkos režimu? — Aš manau, kad... nu nežinau, jie turėtų atsakyti. Man atrodo, kad neturėtų. Tada, kai aš buvau, manau, jie buvo visiškai nesusiję“, – tikina R. Grikšas.
Vis tik dar 2017-aisiais Seimas priėmė įstatymą, pagal kurį Baltarusija laikoma šalimi, keliančia grėsmę nacionaliniam Lietuvos saugumui.
„O įmonė gaminanti karinės ekipuotės, technikos komponentus Baltarusijoje, gali būti nesusijusi su režimu? — Ne, negali. Jeigu jau dar kalbame apie karinius dalykus, tai tikrai negali“, – tvirtina Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Anot ministro Anušausko, įmonę tikrino Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas. Paprasčiau tariant, Lietuvos karinės kontržvalgybos specialistai.
„Paprašyta įmonės komponentų kilmės sertifikatų, jie buvo pateikti ir kartu AOTD atlieka visada, kai iškyla abejonių, papildomą patikrinimą, renka informaciją, tai po patikrinimo, kuris buvo atliktas iki vasario 15 dienos, buvo konstatuota, kad grėsmių nacionaliniam saugumui nėra“, – sako A. Anušauskas.
Ir nors įmonė aiškina, kad baltarusių jų gyvenime jau nebeliko, sutarties ministerija su jais pasirašyti neskuba, patį procesą net pristabdė. Ministras tik iš žurnalistų sužinojo, kad „Ados-tech“ ir „Ados pro“ atžvilgiu Ekonominė policija vykdo tyrimą – įtariama, kad bendrovės pasieniečiams pardavė monokuliarus, bet juose vietoje karinės paskirties komponentų galimai įdėjo panašius, pigesnius civilinės paskirties, kitokius nei nurodė dokumentuose.
„Šiuo metu išaiškėjus naujoms aplinkybėms, kai paaiškėjo, kad yra pradėtas ikiteisminis tyrimas, be abejonės, mes visada tokiais atvejais stabdome pirkimų procedūras, nes sutartis nebuvo pasirašyta ir atliksime dar papildomą patikrinimą, kadangi tai liečia pirkimą ukrainiečiams, ar sertifikatai, kurie buvo pateikti, atitinka realybę“, – kalba A. Anušauskas.
„Man iš tiesų keista, kaip į neskelbiamų derybų būdu pokalbius kviečiama įmonė, kuriai jau pradėti tyrimai dėl galimo sukčiavimo. Man atrodo, čia turėtų galioti ne nekaltumo prezumpcija, o kaltumo prezumpcija, tam procesui, kol nėra įrodyta atvirkščiai“, – tvirtina Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Andrius Mazuronis.
Seimo opozicija įtaria, kad krašto apsaugos sistemai sunkiai sekasi užtikrinti skaidrius pirkimus. Juolab, kad įrangą už milijonus KAM perka tik iš dviejų lietuviškų gamintojų, nors ją gamina ir užsienio gamintojai.
„Faktas rodo, kad įsigijimuose yra spragų Krašto apsaugos ministerijoje ir čia kalbame apie vieną komponentą, o sumos tai kasdien didėja ir šiandien gal dar pusė milijardo atsidurs biudžete krašto apsaugos reikmėms pinigus skirti, tai procesai tikrai turėtų būti kontroliuojami“, – sako Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Saulius Skvernelis.
Anot Anušausko, jeigu tikrinti sertifikatus užtruks per ilgai, milijonai, kurie buvo suplanuoti lietuviškai produkcijai pirkti, bus tiesiog nukreipti į užsienio valstybių fondus, iš kurių taip pat perkama parama Ukrainai.
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) komentare rašoma, kad KAM neperka baltarusiškos įrangos, taip pat iki šiol nėra sudariusi sutarties su „Adus pro”.
„Atliekant tiekėjo patikrinimą sausio – vasario mėnesiais, „Adus pro“ pateikė prekių kilmės dokumentus, įrodančius, kad komponentai nebus pagaminti ar įsigyti iš Baltarusijos ar Rusijos. Taip pat kompetentingos institucijos patikrino, ar nėra nepageidaujamos spinduliuotės, kuri leistų identifikuoti naudotojo vietą. Patikrinimo metu to nebuvo nustatyta. Paaiškėjus naujoms aplinkybėms, nuspręsta stabdyti viešųjų pirkimų procedūras ir pakartotinai kreiptis į kompetentingas institucijas, kad būtų įvertinta naujai paaiškėjusi informacija“, – rašoma ministerijos komentare.