Anot opozicijos, laisviečių kalbos apie cenzūrą laužtos iš piršto. Protestuodamas prieš opozicijos pergalę Seime ir šiuo klausimu parlamentaras Raskevičius prie Seimo surengė protesto akciją, degino knygas apie gėjų meilę – neva jos dabar uždraustos.
Seimui atmetus Vyriausybinį, Teisingumo ministrės Dovbrovolskos teikiamą, Nepilnamečių apsaugos įstatymo pataisos projektą, laisvietis Tomas Vytautas Raskevičius prie Seimo degino knygas apie homoseksualų meilę – neva jos šalyje bus draudžiamos.
„Seimas įstatymu įvedė cenzūrą. Pasakė Seimo nariai, kad jiems reikalingas teisinis įrankis, siekiant cenzūruoti mūsų viešąją erdvę, informaciją apie LGBT asmenis, tai reiškia, kad apie tuos žmones negalima kalbėti, jie stumiami į viešos diskusijos užribį“, – antradienį tvirtino T. V. Raskevičius.
Seime tikra ideologinė kova virė dėl nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos nuostatos, draudžiančios niekinti tradicinę šeimą ir vaikams skatinti LGBTQ+ šeimos sampratą. Laisviečiai ir vyriausybė siūlo šiuos draudimus panaikinti.
Balsuojant Seimo salėje – vieni projektą pateikiančią Dobrovolską beigi Laisvės partiją kaltino priešrinkiminiu politiniu žaidimu ir noru įsiteikt rinkėjams. Kiti sakė, kad tai eilinis laisviečių bandymas laimėti LGBT ideologinį mūšį.
„Matyt, šita pataisa, yra viena iš tų aplink kurią galima sugalvoti ir pačią absurdiškiausią sąmokslo teoriją, ir matyt, kad tų sąmokslo teorijų apologetų salėje, deja, kaip visada, bus ne vienas“, – teigė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Įstatymo punktą laiko cenzūruojančiu
Už draudimo niekinti tradicinę šeima panaikinimą balsavo 50 seimūnų, prieš – 56, ir 19 susilaikė. O ar projektą grąžinti tobulinti pritrūko vieno balso. 61 balsavo už, ir 36 – prieš. Teisingumo ministrė aiškino, kad įstatymo punktą reikia keisti, nes jis neva – cenzūruojantis, ir varžo žurnalistų, rašytojų, kitų viešų informacijos skleidėjų žodžio laisvę.
O pagrindinis Dobrovolskos argumentas buvo šių metų pradžioje EŽTT paskelbtas verdiktas, pagal kurį Lietuva pralaimėjo bylą prieš pasakų rinkinio vaikams autorę Neringą Macaitę, savo kūriniuose vaizdavusią homoseksualių veikėjų meilę. 2013-aisiais tuometinio Lietuvos edukologijos universiteto leidykla nustojo rinkinį leisti viešai pavadinusi jį angažuota homoseksualizmo propaganda.
„Tai yra teisinis, ne ideologinis klausimas. Dėl to mes turime teisinį sprendimą, ir galimos teisinės pasekmės, su Europos Komisijos pažeidimu, su ieškiniu prieš Lietuvą. Tai yra teisinis klausimas, kuris būtent Europos Sąjungos, tarptautiniai mūsų įsipareigojimai, kuriuos Lietuva ratifikavo, priėmė, reguliuoja lygiateisiškumo ir saviraiškos laisvę“, – sakė teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.
Tačiau Europos Žmogaus Teisų Teismas savo verdikte Lietuvos neįpareigojo įstatymo keisti, ir pasmerkė ne patį įstatymą, o teismo nuosprendį, kuris įstatymą neteisingai taikė.
Apie laisviečių ir Šimonytės Vyriausybės norą leisti niekinti tradicinę šeimą ir vaikams teigiamai vaizduoti netradicines santuokas pasisakė ir Prezidentas Gitanas Nausėda.
Vieni – už, kiti – prieš
„Man nepriimtina apskritai – leidimas, arba žalios šviesos uždegimas niekinti šeimą. Man atrodo, pakankamai aiškiai atsakiau“, – teigė Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Vilniečių nuomonės ideologiniame kare skiriasi:
„Braukti nereikėtų. Mes vis tiek norime išlaikyti, kol vaikai jauni, norime išlaikyti jiems tradicinės šeimos vertybes.“
„Nemanau, kad tai turėtų būti užslėpta ir neprieinama vaikams, nes šiuolaikinis jaunimas viskuo domisi internete.“
Prieš įstatymo projektą balsavę politikai sako, kad nuostata, draudžianti menkinti tradicinės šeimos vertybes ir vaikams reklamuoti LGBT santuokas – nėra nei cenzūra, nei diskriminavimas. Nes neutrali informacija apie LGBT nėra draudžiama, kaip klaidina laisviečiai.
Dar įstatymo 5 straipsnyje nurodytos išimtys, kad nepilnamečiams galima skleisti informaciją, kai jos turinį sudaro tik informacija apie įvykius, politinius, socialinius, religinius įsitikinimus ar pasaulėžiūrą ir kai ši informacija yra reikšminga moksliniu ar meniniu požiūriu arba reikalinga tyrimams, švietimui ar ugdymui.
Paulius Saudargas, kuris buvo konservatorių valdančiosios daugumos Seime narys 2009-aisiais, kai įstatymas buvo priimtas sako, kad įstatymas nedraudžia šviesti nepilnamečius apie LGBT grupes bei homoseksualius santykius.
„Čia tiesiog norima atverti duris ne informacijos, ne knygom grožinėm, bet tiesiog labai sistemingai propagandai, kuri šiandien gal į mokyklą dar nesugeba prasiskverbti būtent dėl to, kad egzistuoja toks įstatymo punktas“, – sakė Seimo narys, valstietis Aurelijus Veryga.
„Įsiteikiant rinkėjui kartu ir bandoma sukelti vertybines kovas. Atnešti savo liberalias vertybes eilinį kartą į Seimo darbotvarkę“, – teigė Seimo narė Agnė Širinskienė.
„Jei jie nori įžvelgti čia vertybinį klausimą – tai yra. Bet vertybiniai klausimai, žinot, kaip NT mokestis. Tai irgi yra vertybinis klausimas“, – tvirtino Seimo narys, laisvietis Vytautas Mitalas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.