• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekmadienį Talibanas užėmė Afganistaną, o šalies prezidentas Ashrafas Ghani pripažino Talibano pergalę ir pabėgo iš šalies. Pasak politologo Lino Kojalos, esminė problema yra ne patys talibai, o šalyje galinčios suklestėti teroristinės organizacijos.

Sekmadienį Talibanas užėmė Afganistaną, o šalies prezidentas Ashrafas Ghani pripažino Talibano pergalę ir pabėgo iš šalies. Pasak politologo Lino Kojalos, esminė problema yra ne patys talibai, o šalyje galinčios suklestėti teroristinės organizacijos.

REKLAMA

Pokalbis su politologu – TV3 žinių „Dienos komentare“.

Nuo vakar dienos mes matome neįtikėtinus vaizdus – žmonės Afganistane lipa ant lėktuvo važiuoklės, bando įsikabinti ir skristi kartu, o paskui krenta į žemę. Kas iš tiesų ten vyksta? Ar žmonės iš tiesų žmonės taip bijo to, kas dedasi jų šalyje ar tai tiesiog neišsilavinimas ir nesuvokimas kas bus pakilus?

Tai turbūt yra įrodymas, kad šalyje vyksta fundamentalūs pokyčiai. Buvusi valdžia nueina, ji pralaimėjo, ji nesugebėjo įrodyti, kad geba apsiginti, o Talibanas ateina su visiškai naujomis idėjomis.

REKLAMA
REKLAMA

Žinant istoriją, ypatingai Talibano veikimo net ir prieš savo piliečius, visi tie asmenys, kurie viena ar kita forma galėjo būti susiję su Jungtinėmis Valstijomis, su kariuomene, su Afganistano vyriausybe – jiems kyla grėsmė. Turbūt ne veltui tie žmonės bando visomis įmanomomis priemonėmis palikti šalį.

REKLAMA

Koks bus Afganistanas? Ar pagrįsti teiginiai, kad Afganistanas grįš į Viduramžius?

Mes matėme Talibano valdžią 1996-2001 metais. Ji tuomet kontroliavo didžiąją dalį šalies teritorijos ir tai buvo kitoks Talibanas negu pastaraisiais dešimtmečiais. Talibanas įvedė labai griežtas Šarijos teisės normas, visiškai nepaisė moterų teisių, nepaisė plačiąja to žodžio esme ir žmogaus teisių, naudojo brutalias priemones prieš kitaminčius, įskaitant ir fizines bausmes – rykštes ir kitas priemones. Tokiu būdu sukūrė įvaizdį, kuriuo nebuvo pripažįstama kaip legitimi Afganistano valdžia tuometinėje pasaulinėje bendruomenėje.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar yra rizika, kad situacija pasikartos. Talibanas, aišku, visomis įmanomomis priemonėmis tikina, kad elgsis kitaip, kad, pavyzdžiui, mergaitės turės galimybę eiti į mokyklą, niekas nebus nuskriaus, o netgi tie, kurie dirbo vyriausybėje, gali tikėtis amnestijų.

Kaip vertinti JAV karių išvedimą iš ten? Kokie Kinijos ir Rusijos interesai? Kas gali toliau vystytis?

Kinijai ir Rusijai didžiausia pergalė yra tada, kai pralaimi JAV, arba kai JAV atsitraukia, nes tai rodo, kad neva JAV dominavimas globalioje politikoje artėja į pabaigą, o gal ir visiškai baigiasi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet tuo pačiu turbūt Kinija ir Rusija supranta, kad chaosas Afganistane nėra naudingas ir joms pačioms. Pačiai Rusijai bet kokie neramumai Vidurio Azijoje, aplinkui esant Rusijai sąjungininkiškoms valstybėms kaip Tadžikistanas, gali atnešti daugiau žalos negu naudos.

Tad taip, iš Talibano ir kinai, ir rusai tikėsis dialogo, tikėsis bendradarbiavimo, tikėsis, kad gali būti netgi geriau nei Jungtinių Valstijų kariuomenės įvedimo metu, bet tuo pačiu supras, kad kyla rizikos, nes Talibanas nėra niekieno kontroliuojamas ir gali sudaryti sąlygas Afganistane klestėti įvairioms teroristinėms organizacijoms, kurios priešu matys ne tik Vakarus, bet ir tokias šalis kaip Rusija.

REKLAMA

Girdime apie tokius nuogąstavimus, kad galbūt su visais naujais pavojais atsiras ir narkotikai, kurie gali išplisti iš Afganistano, ir pabėgėliai. Kiek iš tiesų pagrįsti šie nuogąstavimai?

Jie tikrai pagrįsti. Kalbant apie migraciją, daugelis tarptautinių organizacijų prognozuoja, kad migracijos srautai iš Afganistano bus labai dideli. Šiemet, jau per pirmus aštuonis šių metų mėnesius apie 400 tūkst. afganų paliko savo šalį, tas skaičius gali tik didėti. Nebūtinai visi jie pasieks Europą, nes pasiekti Europą reikia kertant daugybę kitų valstybių ir kol kas tai nėra pati lengviausia perspektyva, nes ir tos šalys nenori tų migrantų įsileisti.

REKLAMA

Kalbant apie narkotikus – jie niekada nebuvo sustoję. Tie srautai iš Afganistano visuomet išliko pakankamai dideli. Yra tikimybė, kad jie bus dar mažiau kontroliuojami, bet tai turbūt labiau yra ilgalaikė neišspręsta problema negu kažkas labai naujo.

Ar tai yra paties Afganistano problema ar mes galime manyti, kad tai gali išvirsti į didesnį ir platesnį konfliktą?

Jūsų klausimas ir yra esminis. Klausimas ar Talibanas sugebės sukontroliuoti procesus Afganistane, suvaldyti juos ir išvengti chaoso. Tokiu atveju, jeigu Talibanas tai įrodys, galbūt tarptautinė bendruomenė netgi galėtų pripažinti Talibano valdžią, nes svarbiausia, kad dėl to nekiltų papildomų problemų ir saugumo rizika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu vis tiktai Talibanas nekontroliuos situacijos šalyje, arba leis šalyje klestėti teroristinėms organizacijoms nuo Al Qaeda iki Islamo valstybės (ISIS – red. past.), kurios grasins ir vakarų šalims, galbūt grasins teroro aktais ar kitais išpuoliais, tuomet tai taps labai didele problema, kuri gerokai peržengs Afganistano ribas. Kitaip tariant, Afganistanas bus tik pradžios taškas, bet ne pati problema savaime.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų