Tradicine eisena Klaipėdoje prasidėjo 62-oji Jūros šventė. Žmonių uostamiestyje daugybė. Vienas šalia kito spaudžiasi pažiūrėti kaip juda eisena. Apie kokį nors atstumo išlaikymą nėra net kalbos.
O renginio organizatorių nuotaikos dvejopos. Iš vienos pusės jie džiaugiasi, kad šventė renginių ir veiklos gausa sugrįžo į priešpandeminį laikotarpį, iš kitos – nerimauja, kad žmonės ignoruoja visus saugumo reikalavimus.
„Jūros šventė dar tik prasidėjo, todėl labai norime paprašyti, kad artėjant vakarui, kada žmonių dar yra daugiau – nepamirškite – pasirūpinkite savimi ir kitais“, – sako Jūros šventės organizatorė Živilė Putnienė.
Ir iš tiesų, minioje su kauke yra vos vienas kitas. Iš visos Lietuvos suplūdę svečiai pasakoja, kodėl jų nedėvi, nors Klaipėda pagal susirgimų koronavirusu skaičių šalyje vis dar pirmoje vietoje.
„Bijau prisikalbėti, bet nebijau. Nelabai tikiu“, – sako gyventojas.
„Aš asmeniškai persirgęs, tai nebijau“, – tvirtina kitas.
„Greičiau praeitų ir baigtųsi ta visa, nesakysiu negražaus žodžio“, – teigia gyventojas.
Toks žmonių neatsakingumas kelia pasibaisėjimą sveikatos apsaugos specialistams. Jie visą šią savaitę kalbėjo, kad renginys gali tapti tikra koronoviruso, ar net jo grėsmingosios delta atmainos bomba.
„Tie, kurie prekiauja maistu yra be kaukių ir dalis iš jų net be pirštinių. Ne pas visus yra dezinfekcinis skystis. Nevaldomi srautai, neskaičiuojami žmonės, tie, kurie matuojasi ar bando pirkti drabužius. Vienas prie kito susigrūdę“, – sako Klaipėdos visuomenės sveikatos centro vadovas Raimundas Grigaliūnas.
Ir sveikatos specialistas nemeluoja. Tik retas net su maistu dirbantis prekybininkas dėvi kaukę. Vieni ją užsitempia pamatę atsuktą kamerą, kiti išvydę, jog yra filmuojami griebia vandens buteliuką, o treti argumentuoja sveikatos problemomis ar nuovargiu.
„Tai reikia visiems saugotis. Kaip aš pasiskiepijusi, tai.. Visi saugomės – atstumo laikomės, dezinfekuojamės rankas“, – sako gyventoja.
„Na, renginyje reikalauja, kad turėtume ir visas priemones turime. Patys suprantate, jau karantinas atsibodo visiems, tos kaukės“, – teigia šventės dalyvis.
Tiesa, kur kas sąmoningesni šventės dalyviai rikiuosi prie mobilaus vakcinavimo punkto. Eilė nusidriekusi ir ji nuolat pildosi.
„Atvažiavome ir jau laukė. Kais kas sakė net nuo 8 ryto laukė. Patogu – viena vakcina, žmonėm nėra revakcincijos tad patogiai čia“, – sako vakcinacijos koordinatorė Jadvyga Katilienė.
Neatsakingus prekybininkus ir šventės dalyvius kontroliuoja net kelios institucijos. Taip pat ir gausios policijos pajėgos. Šie ir naujovę pristato – šventės širdyje stovi pačių pareigūnų žaismingai vadinamas komisariatas ant ratų. Tarkim, nuo kišenvagių nukentėję šventės dalyviai gali užpildyti pareiškimus ir net pasitikrinti blaivumą.
Klaipėdos policijos atstovas Raimondas Vaitkevičius tvirtina: „Šiemet taikome akciją, jei yra žmonės kurie ruošiasi vairuoti automobilį, ir šiek tiek abejoja ar gali jį vairuoti, tai rekomenduojame prieiti prie spec. policijos automobilio, kuris bus šventėje ir pasitikrinti neblaivumą – ar gali vairuoti ar negali.“
Jūros šventė tęsis tris dienas.