„Gėrio“ robotukas suranda apsčiai – prezervatyvai, automobilių padangos, riedučiai ir net namų kilimas. Kaip tokius daiktus klaipėdiečiai sukiša į kanalizaciją, nesupranta net ilgamečiai vandentiekininkai.
Bendrovės „Klaipėdos vanduo“ technikai ruošia robotą kelionei po kanalizaciją. Operatoriaus valdomas mažylis puikiai jaučiasi po žeme ir yra skirtas tyrinėti vamzdžius.
„Iš principo jis yra skirtas ieškoti defektų, nutekėjimų tinkluose ir juos aprašinėti“, – sako tinklų priežiūros tarnybos inžinierius Nerijus Eidimtas.
Pagal gamintoją Ibaku vadinamas robotukas yra ir tikras didvyris – būtent jis atrado slaptąjį „Grigeo Klaipėda“ vamzdį, kuriuo į Kuršių marias tekėjo neišvalytos nuotekos, jo dėka aplinkosaugininkai aptiko ir iš kur praėjusią savaitę į tvenkinį bėgo dyzelinas Salantuose. Mažylis gali važinėtis net 10 centimetrų skersmens vamzdžiu.
Ir taip jis gali nuvažiuoti 300 metrų. Bent jau su valdymo pultu sujungtas tradiciniu kabeliu. Šį galima ir pailginti.
Tačiau ne visada kelionės einasi taip sklandžiai. Klaipėdos lietaus nuotėkų tinkle lyg niekur nieko guli automobilio padanga. Tačiau tai ne didžiausias robotuko aptiktas objektas. Kartą jis užfiksavo susuktą namų kilimą.
„Kilimas tiesiog atplaukė per didelį kolektorių. Nes mieste yra ne tik maži vamzdžiai, yra ir labai dideli. Ten galima įlįsti juose ir pasivaikščioti, tik reikia žinoti, kur išeisi paskui“, – pasakoja N. Eidimtas.
Robotukas Ibakas keliauja jau kanalizacijos vamzdžiu. Kelią jam pastoja šakutė. Kiek toliau nauja kliūtis – riedutis. Bendrovės darbuotojai sako net neįsivaizduojantys, kaip kažkas tokius objektus sugrūda į unitazą. Užtat pagal kanalizacijoje randamas šiukšles, gali pasakyti, kokie žmonės šalia gyvena.
„Labai būna pikantiška, kada dirbi prie bendrabučio studentų. Tai ten viskas plaukia. Prezervatyvai, moteriški tamponai, šampano butelių kamščiai. Tai, kas iš vakarėlio eina, labai puikiai matosi“, – teigia N. Eidimtas.
Robotukas savo kelyje sutinka ir žiurkių bei varlių. Rangosi tikrų tikriausias žaltys. Mistiška, tačiau panašu, kad jis saugo senuosius, ikikarinės Klaipėdos nuotekų tinklus. Čia pat mėtosi ir XVIII amžiaus alaus butelis. Bendrovės darbuotojai rodo jį jau nuplautą. Ir tai dar ne visas po klaipėdiečių kojomis slypintis lobis.
„Esu radęs auksinį laikrodį. Telefonai, žiedai. Randa. Ištraukti, reikia plauti su hidrodinamine mašina, tai ji viską susiurbia ir išveža. Mes tik pamatom ir turim nuotrauką dažniausiai“, – kalbėjo N. Eidimtas.
Mašina purškia vandenį aukšto slėgio srove ir taip šiukšles ar kitokių nešvarumų kamščius pramuša, bei susiurbia. Bet neapsieinama be mažojo robotuko pagalbos.
„Ta kamera nustatom jų būklę ir priimam sprendimus – ar užtenka plovimo, ar reikalinga didesniam užsikišimui“, – sako „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.
O išsiurbti visus daiktus iš kanalizacijos ar lietaus nuotekų tinklų būtina. Jie užkemša vamzdynus, tad patvinsta gyventojų rūsiai ar gatvės. Ilgamečiai bendrovės darbuotojai pasakoja, kaip tokių šiukšlių sankaupų ieškodavo, kai robotus galėjo pamatyti nebent fantastiniuose filmuose.
„Anksčiau būdavo labai paprastas tarybinis metodas labai linksmas. Vienas žmogus įlįsdavo į šulinį, su prožektoriumi šviesdavo į vamzdį, kitas žmogus ateidavo į kitą šulinį, įlipdavo ir su veidrodėliu laukdavo šviesos. Jei šviesa atėjo – viskas gerai, nieko nedarom. Jeigu šviesos nėra, bandom kasti, kažko ieškoti“, – pasakoja N. Eidimtas.
Bendrovės darbuotojai ateityje planuoja ir muziejų įsteigti. Ten visi norintys galės pasižiūrėti robotuko radybas – ko mūsų tautiečiai primeta į kanalizaciją. Tiesa, visi eksponatai bus švariai nuplauti, tad estetiškas bus ir vaizdas, ir kvapas.