Jei tai būtų įprasta darbo diena – vargu, ar pavyktų rasti pievoje su vaiku kamuolį spardantį darbingo amžiaus, kasdieniais drabužiais apsirengusį tėtį. Tokia tėvo ir sūnaus pramoga dažnu atveju įvyktų savaitgalį arba po darbo vakare… jei tėtis nebūtų pervargęs. Vilnietis Donatas sako prieš kelias savaites išties nebūtų nė pagalvojęs, kad dabar taip su sūnumi leis dienas:
„Ne, tikrai ne. Vos ne kiekvieną dieną.“
Netoliese šiltus pavasario saulės spindulius gaudo ir darželio auklėtoja, kuri įprastai šiuo metu prižiūrėtų būrį darželinukų. Darbas per atstumą ir kitoks grafikas turi privalumų… ir vaikams iš to, pasak auklėtojos, nauda:
„Tėveliai grįžo į šeimas, mažiau užimti darbuose. Kurie domisi savo atžalom, tai gali daugiau skirti to dėmesio. Ir aš kaip tos srities specialistė – vaikui artimiausias žmogus, tai yra brangiausias.“
Ir išties šeimų su vaikais lauke darbo dienos vidurį – ne vien mamų su vežimėliais – gausu. Žinoma, visi stengiasi atstumo nuo kitų laikytis.
Štai vienas jaunas vilnietis Andrius, puikiai laiką leidžiantis vienumoje parkuose, balansuodamas ant įtemptos juostos, per karantiną nusprendė ir parko aplinką patvarkyti:
„Dabar kadangi laisvo laiko daug, dėl darbo yra prastova. Tą laisvą laiką nusprendžiau ir praleisti naudingai. Apie 10-12 dienų. Užtruko truputį, bet man fizinis darbas prie širdies, tai nebuvo nei sunku fiziškai, nei morališkai.“
O kitiems karantinas – puikus metas įveikti knygas, kurioms vis trūko laiko.
„Čia yra mano karantino iššūkis, dvi storos knygos kurios jau seniai buvo pradėtos, bet niekaip nepabaigdavau, tai dabar sau užduotį išsikėliau pagaliau jas užbaigti. Tai „Bėgančios su vilkais“ ir „Dostojevskio Idiotas“, – sako knygų mėgėja Neringa Pangonytė.
Psichologas Olegas Lapinas sako, kad dauguma jo klientų gyvenimą pristabdžiusiu karantinu išties džiaugiasi. Išskyrus, žinoma, tuos, kas prarado darbus ar yra visiški ekstravertai:
„Mažiau darbo – čia visiems yra taip. Nereikia kvėpuoti benzinu, grynesnis oras. Yra galimybė pabūti su žmonėmis, kuriuos retai matai: tai vaikai dažniausia ir antra pusė. Yra galimybė žiūrėti filmus, nes paprastai jiems mažiau yra laiko nei dabar.“
Įvairiomis karantino metu lietuvių atrastomis veiklomis ir talentais mirga ir mūsuose populiariausias socialinis tinklas Facebook.
Štai įprastu metu slaugytoja dirbanti Viktorija dabar kur kas daugiau laiko randa grojimui.
„Aš iš viso groju 6 instrumentais, tačiau per karantiną puikiai tobulinu savo įgūdžius, padarykite taip ir jūs“, – pasakoja slaugytoja, muzikantė Viktorija Sereikaitė.
O trijų vaikų mama Vaida džiaugiasi, kad pagaliau pavyko ir gėlių darželį prie namų susitvarkyti, ir krepšinį su vaikais pažaisti:
„Teko kirpti sūnų, nes labai reikėjo į kirpyklą. Dariau tą pirmą kartą ir su popieriaus žirklėmis. Todėl manau, kad kaip pirmą kartą – pavyko visai neblogai. Vėlykoms pasipuošėm. Dar išmokom žaisti šachmatais – vyriausia mergaitė jau mokėjo, tai išmokino visą šeimą, todėl vakarais praleidžiam prie šachmatų lentos laiką. Kepam pyragus…“
Anot psichologo – karantinas keičia žmones. Be visų civilizacijos teikiamų malonumų – pradedame pramogą susikurti patys ir išmokstame daug naujo.
„Pastebėta, kad vaikai palikti be žaislų būna labiau kūrybiški negu tie, kurie turi daug žaislų. Nuobodulys ir priverstinis nieko neveikimas pažadina žmonėse kūrybingumą. Pavyzdžiui mano šeimoje niekada nebuvo tiek patiekalų naujų, kiek mano žmona nauja daro karantino metu“, – teigia O. Lapinas.
O kol moterys mokosi naujų receptų – vyrai randa laiko ir pagaliau baigti remonto darbus. Pagaliau sutvarkyti grindjuostes namie laiko rado ir aktorius ir muzikantas Gabrielius Zapalskis:
„Čia matote, vat, yra nebaigtų darbų. Kurie yra pernelyg ilgai užsitęsę. Aš labai linkiu Jums, jei turite kažką panašaus nepabaigto – būtinai šį laiką išnaudokite tam užbaigimui…“