Vilniečiai bent miesto centro vengia – ir antrąją karantino dieną sostinės centrinės gatvės apytuštės. Gyventojai, kuriems dėl darbo ar kitų reikalų prireikia išeiti iš namų, stengiasi kur nereikia iš mašinos nelipti, tačiau dalis į maitinimo įstaigas visgi užsuka. Štai pora su maistu išsinešimui išeina iš užkandinės Vokiečių gatvėje:
„Reikėjo laikytis atstumo 2 metrų, kortele tik atsiskaityti ir tikrai viskas higieniška ir buvo padėtas dezinfekatorius.“
Juos į vidų įleido tarpduryje stovinti darbuotoja. Ji nedėvi nei apsauginės kaukės, nei pirštinių:
„Yra reikalavimai ant durų. Vienu metu ne daugiau nei trys klientai ir atstumo laikytis. Žinokit, daugiau negaliu komentuoti – atsiprašau.“
Palaikyti darbinį režimą stengiasi ir didesnės maitinimo įstaigos. Štai prekybos centre veikiančio restorano personalas ruošia patiekalus maisto išvežiotojams. Šefas Jerzy sako, jog nuolat vilki pirštines, tačiau tokia tvarka galiojo ir anksčiau, na o kaukių kol kas naudoti nesiruošia. O ir maisto ruošimo eiga – įprasta.
„Maisto gamyba nesiskiria nuo to, kaip vyksta įprastai. Gaminame lygiai taip pat, pagal numatytus standartus. Žinoma, dirbame su pirštinėmis. Kaukių nesidedame, nes nebuvo tokio reikalavimo“, – sako šefas Jerzy Butkevič.
Vieninteliai po tuščias prekybos centrų alėjas laksto maisto išvežiotojai. Štai vienas prasilenkia su kitu. Vyrai skuba kuo greičiau paimti užsakymą ir pristatyti klientams, kol maistas dar neatšalo. Jie restoranų padavėjus ir virėjus įspėja iš anksto kada atvyks, tad patiekalai gaminami atitinkamu greičiu. Supakuotą užsakymą darbuotojai išvežiotojams palieka sutartoje vietoje, kad nebūtų tarpusavio kontakto. Maistą išvežiojančios įmonės atstovai tikina, kad kol kas krūviai nėra padidėję, tad ir naujų darbuotojų priimti neplanuojama. Maisto kurjeriai stengiasi nekontaktuoti ir su klientais – atvykę patiekalus palieka prie durų. Jiems nurodyta reguliariai valyti pristatymo krepšį.
„Esame dezinfekavę stalus, nuo kurių turi pasiimti, palikti numeriukai, kad kontakto nebūtų, atsiskaitymas kortele, užsidedame pirštines, kad nebūtų kontaktą“, – pasakoja padavėjas Vaidas.
„Jie nuotoliniu būdu informuoja kada atvyks ir maistas būna supakuotas, jie tiesiog jį pasiima. Atsiskaitymo nėra, jis vyksta nuotoliniu būdu. Ir taip maistas pristatomas. Rankas dezinfekuoja pastoviai virėjai“, – teigia restoranų tinklo vadovas Gediminas Balnis.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikina, kad Europos maisto saugos institucijos teigimu, mokslinių tyrimų, jog koronavirusas plistų per maistą, nėra. Tačiau turime prisiminti tai, kad koronavirusas yra labai lakus, lakesnis nei gripas ir išsilaiko patalpose, ant paviršių, tad patalpas privalu vėdinti ir dezinfekuoti.
Kaukės virėjams, kurie neturi jokių peršalimo, viršutinių kvėpavimo takų ligų ar kitų virusinių simptomų, nėra būtinos. O prieš išvežant maistą klientams, jis turi būti supakuotas į sandarius indus. Juos patariama įdėti į papildomas talpas – maišelius ar net dėžes.
„Virusas nėra atsparus aukštai temperatūrai. Jei galime nuplauti vaisius ar daržoves karštesniu vandeniu, aukštesne nei 50-60 temperatūra, o jei galime, tai džiovintus riešutus netgi verdančius vandeniu nuplauti“, – kalbėjo vaisto ir veterinarijos tarnybos atstovė.
Dalis restoranų karantino laikotarpiu nusprendė padėti jautriausioms visuomenės grupėms ir pradėjo tiekti karštą maistą bei gėrimus. Štai picerijos darbuotojai nemokamai atveža picų Santaros klinikų medikams. Prie akcijos jungiasi vis daugiau maitinimo įstaigų.
„Sekančią savaitę tieksime Santariškėms maistą. Picos, cepelinai, meksikietiškas maistas, Azija, o poros dienų laikotarpyje taip pat tieksime maistą klinikoms“, – sako G. Balnis.
Medikai dar pataria – jei jums pristatytas maistas yra kiek pravėsęs, jį verta pasišildyti. Nevartokite žalių ar termiškai neapdorotų gyvulinės kilmės produktų. Jei lietėte gyvūnus ar žalius gyvulinės kilmės produktus, reguliariai plaukite rankas švariu vandeniu su muilu, nelieskite rankomis veido, nosies ar burnos.