Po kelerius metus trukusių kalbų į pagrindinę Kauno senamiesčio gatvę įrieda sunkiasvorė technika – ardo Vilniaus gatvės senąjį akmeninį grindinį. Visi praėjimai jau užtverti.
Sutrikę ne tik praeiviai. Didžioji dalis verslininkų patyrė šoką – vos spėjo po pandemijos atsidaryti, o dabar vėl užveria duris, skaičiuoja nuostolius. Nors jie sako suprantantys, kad šią gatvę būtina tvarkyti, esą miesto valdžia apie darbų pradžią jiems pranešė per vėlai – tik liepos pradžioje, tad žeria kritiką savivaldybei, kodėl ši rekonstrukcijos darbų nepradėjo per karantiną.
„Yra baisus genocidas, verslininkai baisiausiai nuskriausti, jokios kompensacijos nebuvo pasiūlytos“, – sako knygyno darbuotoja Giedrė Deksnienė.
Piktinasi ir parduotuvės savininkė Idalija Saldūnaitė: „Mes atsidarėme prieš dešimt dienų butikėlį Vilniaus gatvės pradžioje. Verkiau šiandien atėjus, nes negaliu įeiti, nes tvoros užtvertos.“
„Liepos pradžioje sužinojome, kad darys visą gatvę, bus uždaryti visi pravažiavimai ir veiklos negalėsime vykdyti visiškai“, – teigia kavinės savininkas Tomas Anglickas.
Savivaldybės atstovai teisinasi, kad darbų pradžia užtruko dėl specifinio projekto, rangovų paieškos ir kitų procedūrų. O dabar jau reikia skubėti.
„To paties akmens pritaikymas, tai pakankamai imlus darbas, tai viena iš seniausių miesto gatvių, ji saugoma kultūros paveldo, turi vertingųjų savybių, tai tie darbai nebuvo standartiniai, kur kloji plyteles, kloji asfaltą, tie sprendimai nestandartiniai, nėra pigūs ir patys pirkimai vyko, teisminį ginčą turėjome“, – kalba Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis.
Dalis verslininkų kolegų priekaištų irgi nesupranta, nes sekė įvykius ir darbai jiems ne naujiena. Verslininkai sutinka pakentėti, nes rangovas darbus žada baigti pusmečiu anksčiau.
„Sekiau tuos teismus, sekiau rangovus, aš pastoviai domėjausi tuo. Buvo tas remontas prognozuotas 19 mėnesių, tai paskaičiuokite nuo dabar iki birželio mėnesio, kiek rangovas apsiėmė ir rizikuoja padaryti šitos gatvės remontą, visa tai reikia įvertinti“, – aiškina restorano savininkas Edmundas Kolevaitis.
Savo restorano po karantino jie visai neatidarė, sako, geriau pasiruoš kitam sezonui, kai bus sutvarkyta aplinka, plūstelės turistai ir senamiestyje šurmuliuos „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ renginiai.
„Ar imti subsidijas ir įsipareigoti veikit ir neatleisti darbuotojų, o jei nėra veiklos, tai iš kur imti pajamų? Mes nusprendėme, kad mums geriau atleisti visus darbuotojus ir laukti, kol šitie dalykai pasibaigs“, – tęsia pašnekovas.
O štai kiti piešia blogiausią scenarijų.
„Jei nebus suteiktos jokios kompensacijos, tai tikriausiai bus svarstoma apie bankrotą, nes kito kelio nelabai yra. Metus laiko nedirbti ir iš kažko išgyventi su viltimi, kad paskui bus gražu ir gerai – neįmanoma“, – sako dviejų kavinių savininkė Eglė Simuntienė.
„Jokių terminų, mes nematę projekto, jokių sąlygų, apie kompensacijas nėra net iliuzijų kalbėti. Tai yra pabaiga, daugybei čia esančių tai yra pabaiga“, – teigia parduotuvės savininkė Idalija Saldūnaitė.
Valdininkai apie kompensacijas išties nekalba, bet ramina, kad po rekonstrukcijos šios gatvės verslininkų laukia nuolaidos.
„Galimybė sumažinti tam tikrus mokesčius, tai yra žemės mokestis, nekilnojamojo turto mokestis, lauko terasų mokestis ar jo nebuvimas tuo perspektyviniu laikotarpiu, kai jau bus sutvarkyta gatvė“, – tikina A. Pakalniškis.
830 metrų ilgio senamiesčio gatvę rangovai žada atnaujinti iki kitos vasaros. Bus sutvarkytos ir daug bėdų ten kėlusios požeminės komunikacijos. Projekto vertė – 4 milijonai 600 tūkstančių eurų.