Iš mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklos, stovinčios Kauno pakraštyje, vis sklindanti smarvė ir viršijami taršos rodikliai jau perpildė aplinkosaugininkų kantrybės taurę. Nors įmonei jie seniai nurodė taršą suvaldyti, ši esą to laiku nepadarė, tad aplinkosaugininkai kreipėsi į teismą.
Ginasi taršą panaikinę
„Nurodyta iki šių metų balandžio 2 dienos nutraukti viršnormatyvinę taršą ir kilo, neva įmonė taršą yra nutraukusi, o aplinkosauga įrodinėja, kad ji nebuvo nutraukta“, – tvirtino aplinkosaugininkas Artūras Kolupaila.
Ir pridėjo, kad kai kurie rodikliai gerokai viršija normas.
„Nesusitvarkoma su amoniako, acetono ir benzeno išmetimu“, – teigė A. Kolupaila.
O gamyklą valdančio Kauno regiono atliekų tvarkymo centro vadovas tikino, kad jie taršą buvo panaikinę, net tai liudijančius tyrimus atliko, ir aiškino, kur kyla problema
„Tai yra minimalios taršos normos, penki nuliai po kablelio ir vienetas. Lietuvoje šitų tyrimų mes negalime atlikti, turime vežti į Latviją ar Čekiją, teisme bandome įrodyti, kad mes darėme tyrimus ir įrodėme, kad taršą buvome nutraukę, o departamentas ne Lietuvoje padarytų nevertina, netinka“, – kalbėjo Laurynas Virbickas.
Aplinkosaugininkus palaiko ir Ramučių bendruomenė, įtraukta į teisminį procesą. Dar spalio pabaigoje vykusiame susirinkime jie gana aštriai kėlė šį klausimą.
„Mes įsijungėme į procesą palaikydami Aplinkos apsaugos departamentą, nes tarša tikrai nenutraukta, net ir po susirinkimo smirdėjo, matavo, tarša yra“, – tvirtino Ramučių bendruomenės vadovė Greta Varnaitė-Venskienė.
Toks dvokas, kad vimdo
Žmonės tikino, nors ne kasdien, bet nuo atliekų rūšiavimo gamyklos vis padvelkia toks dvokas, kad net vimdo. Bendruomenėje daugėja su kvėpavimo sistema susijusių ligų.
„Prasidėjo ligos, bronchitai, ko anksčiau nebuvo, vadinasi yra didžiulė tarša, daug išmetama kenksmingų medžiagų“, – teigė Ramučių gyventoja Virginija Sakalauskienė.
„Smirda iki pykinimo, kai tu negali atsidaryti lango. negali išeiti į lauką, vasarą negali miegoti su atidarytais langais ir tai yra bjauru. Taip yra ne tik Ramučiuose, aš dirbu Savanorių prospekte, išeini iš ofiso ir ten ta smarvė yra“, – tikino Ramučių gyventoja Evelina Venslovaitė.
Įmonė sakė įdiegusi keletą papildomų priemonių, bet rezultato dar reikia palaukti.
„Vieno biofiltro medžiaga yra pakeista, kito keisime kitą savaitę. Tai iš esmės po poros mėnesių viskas turėtų būti gerai. Bet teismas vyksta dėl praėjusių metų viršijimų, tai dar aiškinamės gana seną terminą, kas jau buvo išspręsta“, – tvirtino įmonės vadovas L. Virbickas.
Įmonė pripažįsta, kur nuolat pasikartoja problema, bet, sakė, kad jai išspręsti reikia milijonų.
Reikalauja stabdyti pajėgumus
„Jei kažkas ir susidaro, tai, be abejo, dėl biologinės dalies, tačiau yra užtikrinimas neigiamas oro slėgis, jis yra sugaudomas, kai praeina pro skruberius, pro biofiltrus, papildomai naikinamas ozonu ir, aišku, dėl didelės koncentracijos ir buvusių politinių nesklandumų, reikalingo taupymo, gal kažkas ir galėjo atsirasti“, – neslėpė L. Virbickas.
Gyventojai nusiteikę griežtai – jei neįmanoma taršos ir smarvės sustabdyti, dalį procesų reikia nutraukti.
„Mes labai konkrečiai įvardijome būdus, kokiais galima nutraukti taršą, sustabdyti biologinį pūdymą“, – kalbėjo Ramučių bendruomenės vadovė G. Varnaitė-Venskienė.
„Mūsų valstybė turėtų priimti rimtesnius įstatymus, apribojant tokių gamyklų statymą ten, kur yra gyvenamieji rajonai, namai“, – siūlė Ramučių gyventoja Virginija Sakalauskienė.
Dėl investicijų, reikalingų taršai mažinti, turi apsispręsti visi įmonės dalininkai, susirinkimas planuojamas gruodžio pradžioje.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.