Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode į kvapų ir žiedų grožio fiestą vilioja gėlynų karalienė – rožė. Lankytojai apstulbę – spalvingi žiedai viens už kitą įstabesni:
„Visada man buvo pilnavidurės gražesnės, bet dabar ir tos tuščiavidurės labai gražios, sunku išsirinkti, neįmanoma.“
„Šiandien nusipirko kvepalus rožių aliejaus, tai va į temą. Pasigrožėti, graži diena.“
„Nu, nuostabu visur, kai pasižiūri. Norisi jaunai būti, ir aromatas puikus.“
O juk rožė grožio ir meilės simbolis. Sakoma, kad jos aromatas veikia geriau už bet kokį antidepresantą. Lankytojai jomis grožėtis plūsta nepaisydami trisdešimties laipsnių alinančio karščio.
Iš Prancūzijos, Italijos, Vokietijos, Amerikos ar Australijos atgabenti kerai, ankstyvieji ir vėlyvesni – šiemet pražydo vienu metu. Kai kurie kiek vėliau žydės ir antrąkart. Tarp jų ir naujausios veislės.
„Tai yra 2018 metų olandiška veislė „Sunset babilon eyes", bet čia labai įdomus hibridas, persinio erškėčio, kuriems būdingas yra pusiau pilnaviduris žiedas su tamsesne akimi viduryje“, – sako Kolekcijų skyriaus vadovas Arūnas Balsevičius.
Tačiau iki šiol nėra nė vienos Lietuvoje ar lietuvių selekcininkų išvestos ir oficialiai registruotos rožių veislės. Rožė įnoringa gėlė. Ir čia Botanikos sodo kolekcijų skyriaus vadovas nustebina: kviečia įamžinti pilnaviduriais sodriai vyšninės spalvos žiedais gausiai apsipylusį kerą. Galbūt būtent ši rožė greitai taps lietuvių pasididžiavimu.
„Jis yra visiškai pilnaviduris kaip flamentans pusiau pilnaviduris, šiek tiek skiriasi spalva ir gana gausus žydėjimas – rožė atspari ligoms. Tai visai galėtų būti nauja lietuviška veislė. Bandysit registruot- galbūt“, – pasakoja A. Balsevičius.
Tiesa, rožė kol kas neturi ir pavadinimo. Arūnas Balsevičius rodo jos protėvius, o tai visiems mums puikiai pažįstama populiariausioji vijoklinė rožė.
„Vokiška veislė, jos vardas Ugnies šokis. Išvesta 1955 metais, ir kuo ši rožė ypatinga. Visada sveiki, jų nepuola ligos, krūmai dideli, kadangi nesušąla, reiškia prisitaikę augti mūsų klimato sąlugom“, – teigia A. Balsevičius.
Rožyne Kaune yra ir gausi – daugiau kaip 200 istorinių rožių kolekcija. Svaiginamai kvepiančių Damasko rožių, iš kurių žiedlapių gaminami kvepalai, o kur dar įdomesnės veislės, stebinančios ne tik žiedais.
„Turi labai tokį dygliuotą stiebą ir plius dar tie dygliai raudoni – atrodo įspūdingai ir žiemą ir vasarą šita rožytė“, – kalbėjo botaninių kolekcijų kuratorius Kęstutis Obelevičius.
Nepelnytai primirštos ir samaninės rožės, į kurias iš toli žvelgdamas gali išsigąsti, kad jas užpuolė amaras.
„Čia mes turime rožę, kuri išvesta 1696 m. ir ši rožė priskiriama samaninių rožių grupei ir samaninėm jos vadinamos dėl to, kad jų taurėlapiai, apaugę liaukutėmis ir atrodo kaip apsamanoję, ir dar kas įdomu – kad tos liaukutės skleidžia sakų kvapą“, – sako A. Balsevičius.
Botanikos sode Kaune šiuo metu žydi daugiau kaip pusantro tūkstančio rožių veislių.