Tokiu metu – balandį viename didžiausių Panevėžio rajone Dembavos medelyne dekoratyvinių augalų prekyba virte virdavo. Bet karantino metu vaismedžių, vaiskrūmių ir kitų sodmenų lauko prekyba sustojo.
Dabar prie užrakintų vartų atsiimti pirkinio atvyksta nebent internete medelį susigundę nusipirkti ir iš anksto pavedimu apmokėję pirkėjai.
Bet ir tokių čia tik vienas kitas, nors medelynas ir suskubo perkelti prekybą į virtualią erdvę:
„Čia visi tie medžiai turėjo išvažiuoti į prekybos centrus pardavimui. O dabar jie čia stovi laukia geresnių laikų – karantino pabaigos.“
O čia į prekybą neišvažiavę šimtai paruoštų obelų, kriaušių ir vyšnių sodinukų. Bėda ta, kad pumpurus sukrovusius medelius jau reikia sodinti, o jie trečia savaitė sandėliuojami.
„Kaip matot, visi laukai jų yra pilni, dabar mąstom, kaip tuos visus medžius išgelbėti, nes nežinom, kiek laiko tęsis tas karantinas“, – sako medelyno šeimininkas Gytis Kuliešius.
Pasak Gyčio, laikinai sustabdyti darbų nei medelyne, nei sode jis negali. Sulaukus pavasario karantino sąlygas gali taikyti nebent žmonėms, bet ne bundančiai gamtai:
„Tiek medelyne, tiek sode darbai negali sustoti, jei darbai sustos, nebus derliaus rudenį, o tai reiškia, dabar jau galėtume užsidaryti ir eiti į darbo biržą.“
Panevėžio sodininkai jau ir taip pernai smarkiai nukentėjo nuo pavasarinių šalnų, kai skintų obuolių derlius tesudarė vos 10 proc.
Anot Gyčio, tuomet viltasi patirtus nuostolius pasidengti iš pavasarinės medelių prekybos, kuri kasmet sukasi apie 100 tūkst eurų. Deja, jai žlugus neliks ir šios amortizuojančios pagalvės.
„Sodinukų prekyba nėra ta prekyba, tai nėra kažkokia dėžutė, kažkoks daiktas, kurį galima būtų lengvai supakuoti ir išsiųsti per kurjerių tarnybą. Plius mūsų tas segmentas pirkėjų yra vyresnio amžiaus, kuriems sudėtinga apsipirkti internetu“, – pasakoja G. Kuliešius.
Su siaubu kasdien šildomame šiltnamyje Miežiškių kaime pluša ir daržininkė Vilma Burneikienė. Čia daigyklose jau stiebiasi agurkų, pomidorų, ir kitų daržovių daigai. Dėl šiltėjančių orų ir besniegės žiemos šiemet ūkininkai kone visi paankstino sėjos sezoną, dabar į ankstyvą daržovių ir gėlių daigų prekybą kėsinasi karantinas.
„Jau balandžio 20 turėtume išvažiuoti į turgus, o nežinom kas bus, gyvenam nežinomybėj, ar parduosim, ar reikės kompostuoti. Turgavietės visos uždarytos. Blogai“, – teigia daržininkė Vilma Burneikienė.
Pustuštės turgavietės išties aklavietėje. Stoja ne tik medelių, daigų prekyba, nenumaldomai artėja motinos diena kada visos šios žemdirbių turgaus prekyvietės būdavo nuklojamos gėlių vazonais.
„Nieko šiai dienai daryti negalime, tikrai smulkieji verslininkai, kas prisiauginę daigelių, ką jiems daryti? Ir visi ateina ir klausia, kada galėsim prekiauti. Mums neleistina, o prekybos tinklai didieji viskuo gali prekiauti“, – kalbėjo Žemdirbių turgaus direktorė Sonata Daktaraitė.
Deja, vietos ūkiams tokie karantino padariniai kirs negailestingai. Kaime augintojų neguodžia patarimai perkelti prekybą į internetą, o ir vilties mažai, kad pirkėjai ims patys važiuoti į ūkius. Mat didžioji dalis turgaus pirkėjų pagyvenusio ir senyvo amžiaus.
„Blogiau nei 2008 krizė todėl, kad visus palietė: mano vyras turi servisą, detalių tiekimas sustojęs, mašinos stovi. Mano sesuo turi grožio saloną, lygiai taip pat užsidarė, tėvai turi tą patį – daržovės, augalai, viskas. Kaip išgyventi, didžiulė šeima, atrodo, 6 asmenys“, – sako V. Burneikienė.
Blogiausia, kad koronaviruso grėsmė pasėjo ne tik baimę, bet ir pagilino smulkiųjų verslininkų nelygybę konkurencinėje kovoje su didžiais prekybos tinklais.