Lu Jianwang, lydimas savo advokatės Susan Kellman, palieka federalinį Niujorko teismą. Kinas – vienas iš dviejų, kurį areštavo Jungtinės Valstijos. Įtariama, kad Lu Jianwangas su partneriu Chen Jinpingu Niujorke įsteigė slaptą, vadinamąją Kinijos „policijos nuovadą“.
Jiems – kaip ir dar 34 Kinijos saugumo pareigūnams – pareikšti kaltinimai dėl Jungtinėse Valstijose gyvenančių politinių oponentų stebėjimo ir persekiojimo kampanijos.
„Mes negalime ir netoleruosime, kad Kinijos vyriausybė persekioja demokratiją remenčius aktyvistus, kurie ieškojo prieglobsčio šioje šalyje“, – teigia prokuratūros atstovas Breonas Peace'as.
Abu vyrai turi Jungtinių Valstijų pilietybę. Pati Kinija tokią „policijos nuovadą“ vadina tiesiog centru už Kinijos ribų, kur šalies piliečiai gali atnaujinti dokumentus. Tačiau jau aišku, kad įstaigos tikslas buvo ne toks – teisėsauga atskleidžia ir detalių, kokia veikla išties užsiimė jau suimti „kiniškos policijos nuovados“ darbuotojai.
„Slaptoji policijos nuovada buvo naudojama blogais tikslais. Bent vieną kartą Kinijos nacionalinės policijos pareigūnas vienam iš kaltinamųjų, Jungtinių Valstijų piliečiui, dirbusiam slaptoje policijos nuovadoje, padėti surasti demokratiją remiantį aktyvistą, gyvenantį Kalifornijoje. Kinijos nacionalinė policija šia įstaiga pasinaudojo tam, kad kitas Jungtinių Valstijų pilietis sektų žmogų mūsų šalyje“, – kalba B. Peace'as.
Vienas įtariamasis esą bandė įtikinti iš Kinijos išvykusį disidentą grįžti namo, kur su juo būtų „susitvarkęs“ Pekino režimas. Ir patys įtikinėjimai tikrai nebuvo civilizuoti – įtariamieji grasino jam fiziniu smurtu ir kitaip su juo susidoroti. Be to, abu vyrai trukdė teisingumui.
Įtariamieji prisipažino, kad FTB atliekant tyrimą, jie ištrynė susirašinėjimą su Kinijos vyriausybės pareigūnu. Beje, toks atvejis šalyje ne pirmas – prokurorai anksčiau apkaltino dešimtis Kinijos piliečių, siekiančių į komunistinę šalį sugrąžinti iš jos pasprukusius opozicionierius.