Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Jau trečia diena, kai Izraelyje skamba oro pavojaus signalas teroristinei grupuotei „Hamas“ paleidus tūkstančius raketų į žydų žemę. Šiuo metu Izraelyje yra 460 turistų iš Lietuvos. Maža dalis turistų išvyko tik prasidėjus karo veiksmams, kita dalis ieško būdų, kaip grįžti namo į Lietuvą. Lietuvos institucijos sulaukia prašymų padėti grįžti.
Tarp bandančių grįžti ir religingų piligrimų grupė iš Lietuvos, kuri šiuo metu keliauja iš Palestinos. Iš jos, tiesa, vakar piligrimai buvo išvykę į Tel Avivo oro uostą, tačiau skrydžiui į Vilnių neįvykus, vėl grįžo atgal į Palestiną. Šiuo metu piligrimai pakeliui į Tel Avivo oro uostą.
„Yra sergančių, su temperatūra, peršalimai kamuoja žmones. Yra vyresnio amžiaus žmonės. Yra nerimas ir nežinomybė, baimė tam tikra“, – teigė Izraelyje įstrigęs klebonas Rolandas Bičkauskas.
Per žydų bendruomenę Lietuvoje piligrimai sužinojo ir apie specialų, privataus verslo suorganizuotą lėktuvą iš Izraelio į Lietuvą. Skrydis turėtų įvykti šią naktį. Tai esą vienintelė galimybė jiems grįžti atgal į Lietuvą. Vietų šiame lėktuve, pasak skrydžio organizatorių, yra apie 130, jos sparčiai pildosi.
Bilietas namo – ne už dyką
Tiesa, Izraelyje ir Palestinoje užstrigę žmonės norėdami grįžti namo turės patuštinti kišenes. Vienam žmogui skrydis šiuo specialiu reisu iš Tel Avivo per Bukareštą į Vilnių – tūkstantis eurų. Piligrimai piktinasi, kad jie turi mokėti už specialiai verslininkų suorganizuotą lėktuvą.
„Reklamuojasi, kad evakuoja žmones, gelbėja juos. Ir jiems svarbiausia yra žmonės. Bet už viso to stovi tai, kad jiems svarbiausia yra pinigai“, – sakė R. Bičkauskas.
Tačiau patys piligrimai nemini fakto, kad aviakompanijai staiga atsiųsti lėktuvą ir išgabenti užstrigusius lietuvius kainuoja pinigus.
„Radome lėktuvą gerokai didesnį ir gerokai brangesnį, nei yra reikalingas“, – aiškino „Skyllence“ vadovė Vilma Vaitiekūnaitė.
Po daugybės viešų pasipiktinimų Palestinoje įstrigusiems lietuviams ranką ištiesė valstybė.
„Organizuosime kuo skubesnę žmonių evakuaciją į Lietuvą“, – sakė Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas.
Galiausiai valdžia piligrimams pažadėjo padengti kelionės kainą.
„Aš į tą buhalteriją nenoriu lįsti, svarbiausia yra žmonių saugumas, kad jie galėtų pasiekti oro uostą. Ir tuomet jau visus tuos finansinius klausimus išspręsime. Žmonės tikrai nebus palikti likimo valiai“, – kalbėjo V. Vitkauskas.
Kitų skrydžių organizuoti neketina
Kol kas pati Lietuva kitų humanitarinių skrydžių į Izraelį organizuoti neketina. Esą kol kas užteks šio vieno lėktuvo. Kai kas tuo piktinasi, mat Izraelyje gyvena keli tūkstančiai ir Izraelio, ir Lietuvos pilietybę turinčių žmonių.
„Tame lėktuve 128 vietos, o lietuvių Izraelyje yra daugiau nei 7 tūkstančiai. Ar galime kalbėti apie tai, kad būtų pasirūpinta ne tik išrinktaisiais? Kad nereikėtų susimokėti, kad galėtume pabėgti iš karo zonos“, – teigė komunikacijos specialistė Dovilė Joneliūnienė.
Tiesa, šios moters įvardinti 7 tūkstančiai lietuvių yra ir Izraelio piliečiai, kurie ten gyvena, o prasidėjus karo veiksmams turėtų eiti tarnauti į Izraelio kariuomenę ar kitaip ginti savo tėvynę. Didelio poreikio norinčiųjų išvykti iš Izraelio kol kas nemato ir Lietuvos institucijos.
„Kol kas tokios informacijos apie didelį skaičių, didelį poreikį norinčių grįžti žmonių neturi. Kaip ir minėjau, komerciniai skrydžiai vyksta“, – sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Bando pargabenti ligonę
TV3 žinioms pavyko susisiekti su viena moterimi, kurios draugė guli Tel Avivo ligoninėje, jai skubiai reikia grįžti ir tęsti gydymą Lietuvoje. Moters draugė į Lietuvą bandė grįžti vakar tuo pačiu užsakomuoju reisu, skrydis perkeltas į šią naktį. Moteris visą savaitgalį bandė kontaktuoti su įvairiausiomis Lietuvos institucijomis.
„Ambasadoje ne darbo diena. Jei skambintumėte paprastu telefonu, tai nedarbo diena pas juos buvo. Nepaisant to, kad vyksta karas ir lietuviai ten žūna. Pas juos ten nedarbo diena. Užsienio reikalų ministerija neturi išvis jokios informacijos. Jų atsakymas buvo – mes niekuo negalime padėti“, – pasakojo vilnietė Inga Sasnauskaitė-Čyžienė.
Inga šiuo metu Vilniuje bando suderinti draugei su vyru skrydį į Lietuvą. Moteris stebisi, kodėl mūsų valstybė neorganizuoja humanitarinio skrydžio taip, kaip tai daro lenkai, rumunai ir bulgarai. Į Tel Avivą siųsdami karinius lėktuvus.
„Tai sakome, gal jūs galit pasodinti į tą lėktuvą, gal... Su mumis lenkai nešneka. Lenkų užsienio ministerija ten tik lenkus sodina. Sakau, gal jūs savais keliais galit kelis lietuvius įsodinti, ypač tokius, pas kuriuos iš tikrųjų yra pavojus gyvybei. Tai sako: mes nieko nežinom, nieko neplanuojame. Sakau ta prasme? Sako: jūs ką, norit, kad mes jums privatų lėktuvą pakeltume?“, – kalbėjo moteris.
„Man šiek tiek keista, kad mes čia trečią dieną dar svarstome, kokiais būdais, kokiais keliais pargabenti žmones iš konfliktinės zonos. Lenkija tai daro jau realiai. Todėl turime nustoti diskutuoti ir realiai padėti žmonėms“, – teigė prezidentas Gitanas Nausėda.
Prezidentas Gitanas Nausėda žada kalbėtis su Lenkijos prezidentu ir teirautis, ar lenkai savo lėktuvuose galėtų priimti Izraelyje užstrigusius lietuvius. Tačiau užsienio reikalų ministras patikina, kad to Lietuva lenkų jau seniausiai klausė.
„Iškart buvo susisiekta su Lenkijos pareigūnais, išsiaiškinta, bet, deja, situacija yra tokia, kad Lenkija tą lėktuvą turi tik savo piliečiams ir jis visiškai pilnas“, – sakė G. Landsbergis.
Kol kas skrydžius iš Vilniaus į Tel Avivą nutraukė aviakompanija „Wizz air“. Pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ kol kas tokio sprendimo nepriėmė. Artimiausias skrydis į Izraelį iš Vilniaus – sekmadienį.
Daugiau sužinokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.